Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ile yeni anayasa konuşuldu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ile yeni anayasa konuşuldu

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin Beykoz'da “Gençler Buluşuyor Anayasayı Konuşuyor' konferansına katıldı.

Beykoz Belediyesi, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz Şubesi ve HAKEDER Derneğince Beykoz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde 'Gençler Buluşuyor Anayasayı Konuşuyor' konferansı düzenlendi.

15 Temmuz gazisi Orçun Şekercioğlu'nun da katıldığı konferansa başta Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin olmak üzere Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti eski İstanbul Milletvekili ve Teknopark Genel Müdürü Bilal Macit, TÜGVA Beykoz Şubesi Başkanı Anıl Çınar ve HAKEDER Derneği Başkanı Leman Aksay ile dernek üyeleri katıldı.

Özlem Zengin: 'Tek adamlık' meselesi kafa bulandırmak içindir

Konferansta konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin, bugünün 28 Şubat'ın 20. yılı olduğunu hatırlattı. Zengin, '28 Şubat ile ilgili bugün Küçükçekmece'de de bir imam hatip lisesindeydim. Oradaki öğrenciler ve öğretmenler beni çok duygulandırdı. Öğretmenlerden biri yaşananların sonrasında 'Biz de aslında 28 Şubat gazisiyiz.' dedi. Bu çok doğru bir anlatım aslında.' diye konuştu.  Her şeyin yoklukta ortaya çıktığını anlatan Zengin, başarıların da zor zamanlarda ortaya konulduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde bugünlere geldiklerini ifade eden Zengin, 'İmandan başka bir gücümüz yok. Bizim şansımız, arkamızda inanmış bir milletin olması. Sadece Türkiye'de değil, Güney Amerika'dan Asya'ya, Afrika'ya kadar birçok ülkeyi içeren bir rol modeliz. Bütün mazlum coğrafyalar için çok önemli şeyler yapıyoruz.' değerlendirmesinde bulundu.Sivil bir anayasa yapmaya çalıştıklarından bahseden Zengin, şunları kaydetti: 'Asker postalının iziyle gelmiş anayasa ile yönetiliyoruz. Bu ülke bunu başaracak; tam sivil anayasa yapacağız. 15 Temmuz darbe girişimden sonra bir kısım değişiklikler yapmak zaruri hale geldi. Darbe girişiminin hacmini tam olarak idrak edemiyoruz. İtiraflar ve yargılamalar bitsin, içeriğini daha iyi anlayacağız. Bu anayasanın özü; Türkiye'nin yürütme modelini sandıkta şekillendirmeyi amaçlıyor. Tartışmalar yaşanmadan halkın seçeceği bir Cumhurbaşkanımız olacak. 'Tek adamlık' meselesi, korkunç bir şekilde 'evet' diyenin kafasını bulandırmak için oluşturulmuş bir şey. Yürütme 3 parçalı bir sistem; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar kurulu. Hukuken başkan tek olacak ama arkasında bakanları ve yardımcıları olacak. Ama yasamanın bir yetkisi alınıp yürütmeye verilmeyecek. Yasama yine kanun yapacak ve yürütmeyi denetleyecek.' Zengin, konuşmasının ardından değiştirilmesi planlanan maddelerin eski ve yeni hallerini anlatan sunum yaptı.Bilal Macit: 'Başkanlık sistemi ile yakalanacak kelime istikrardır'

Eski AK Parti İstanbul Milletvekili Bilal Macit de 17-25 Aralık sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yapılanların aynısının 27 Mayıs darbesinde Adnan Menderes'e yapıldığını dile getirerek, kurgunun aynı olduğunu anlattı. Macit, 28 Şubat sürecinden de bahsederek, AK Parti'nin iktidara gelmesinin ardından ise 27 Nisan muhtırasının uygulandığını ancak aynı etkinin elde edilemediğine işaret etti. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişine değinen Macit, '15 Temmuz'da tankları sokağa çıkardılar ancak başaramadılar. Allah şehitlerimizden, gazilerimizden razı olsun. Onlar bizim namusumuzu, oylarımızı korudu.' diye konuştu.Macit, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna ilişkin ise 'Referandumda, devleti milletin ellerine emanet edeceğiz. Referandumda bunu oylayacağız. Başkanlık sistemi ile birlikte yakalanacak kelime istikrardır. Sonuç olumsuz olursa istikrarsızlık olursa tüm olumsuz şeyler geri gelebilir.' değerlendirmesinde bulundu.

Program sokak röportajları ve katılımcıların soru cevapları ile sona erdi. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.