Beykoz Meclisi'nde plan ve hukuk üzerinden tartışma

Beykoz Meclisi'nde plan ve hukuk üzerinden tartışma

Beykoz Belediyesi Mart ayı olağan toplantılarının ilk oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. 

Gümüşsuyu Mahallesi Karlıtepe Mevkii 320 ada 21 parsel ile ilgili AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu ile CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün arasında Şubat ayında başlayan tartışma devam ederken Meclis Üyesi Erdal Demir söz hakkını engellemek isteyen Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'na mecliste hukuk üzerinden ders verdi.

Beykoz Belediyesi Meclisi Mart Ayı birinci birleşimi Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında gerçekleşti. Başkan Yardımcılığı görevinden istifa eden İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi M. Hanefi Dilmaç'ın da katıldığı meclis birleşiminde öncelikle 10 Şubat 2017 tarihli tutanak gündeme alınarak oy birliğiyle kabul edildi, sonrasında ise gündem dışı söz almak isteyen meclis üyelerine söz verildi. 

Emin Yavuz: Uyuşturucu madde kullanımının sonu ölümdür

Gündem dışı ilk söz alan AK Parti Meclis Üyesi Emin Yavuz oldu.  1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası hakkında açıklamalar yapan Yavuz sözlerine Yeşilay'ın tarihi hakkında bilgi vererek başladı. “Alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Ne yazık ki insanlarımız bilinçsiz şekilde bu illeti kullanıyorlar. Uyuşturucu denilince aklımıza esrar, eroin gibi maddeler aklımıza geliyor. Bu maddenin ülkemizde kullanması ve satılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlara ciddi cezalar verilmektedir. Uyuşturucu madde insanı uyuşturur, bağımlılık yapar. Sağlıklı insanın bu maddelere yaklaşması düşünülemez. Uyuşturucu madde kullanımının sonu ölümdür. İçildiğinde insanı sarhoş eden içki insan sağlığına olduğu gibi tarik kazalarına da sebep olmaktadır. Bir diğer zararlı madde olan sigara da toplumumuzda yaygın şekilde kullanmaktadır. Sigara kanserin en büyük nedenlerinden biridir. Bütün kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkol ve sigaradan uzak sağlıklı bir toplum olmamızı diliyorum.” diyerek okullarda bağımlılıkla mücadelede konusunda tiyatral gösterimler yaptıklarını söyledi.

İbrahim Hocaoğlu: Yaklaşık 20 bin kişiyi tapu sahibi yaptık

AK Parti Meclis Üyesi İbrahim Hocaoğlu gündem dışı söz alarak Şubat ayı meclisinde Aydın Düzgün'ün gündeme getirdiği iddialara cevap verdi. 2009'dan bugüne yapılan çalışmalar hakkında kısa bilgi vererek konuşmasına başlayan Hocaoğlu şunları söyledi; Bugün itibariyle 16 bin 500 kişi 2B den, 2 bin 800 kişi Büyükşehir Belediyesi parsellerinden, 257 kişi 4706 sayılı yasa gereği milli emlak parsellerinden tapu sahibi olabilmelerine imkan sağladık. Yine bugün itibariyle 2B parsellerinden 2 bin 500 parsel devire hazır, 4 bin 700 civarında parselin de Milli Emlak tarafından kurumumuza devri yapıldıktan sonra tapu işlemleri yapılacaktır.

Yalan ve iftira ile siyaset yapıyorlar

Bütün bu çalışmaların yavaş yavaş neticelenmeye ve sonuç almaya başladığımızda hem mülkiyet hem plan konuları ile ilgili hiçbir bilgisi, araştırması, kabiliyeti olmayan, Beykoz ve Beykoz halkı için söyleyecek sözü, problemleri çözmek adına ortaya koyacağı plan ve projeleri olmayan siyasi bazı kişi ve kişiler gündemde kalma adına siyaset yaptığı parti içinde varlığını hissettirme adına, yalan ve iftiralarla, insaftan, izandan, nezaketten yoksun bir şekilde Beykoz ve Beykoz halkı için hizmet edenlere çamur at izi kalsın, yalan söyle leke olsun siyaseti ile siyaset yapmaya çalışıyorlar. Bu kişileri bu güne kadar muhatap almamamız bizim acizliğimizden değil onların basitliğindendir. Ama Beykoz halkının gerçekleri bilmesi adına özellikle CHP Beykoz Meclis grup sözcüsü Aydın Düzgün beyin şahsım üzerinden bilgisiz, belgesiz, yalan yanlış bilgilerle yapmış olduğu suçlamalara cevap vermek istiyorum. Söyleyeceklerim iftira ve yalanlara vereceğim cevaplar varsayımlarla değil tamamen gerçek bilgi ve belgelerle olacaktır.

320 ada 21 parsel hiçbir şekilde orman değildir

CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün'ün Şubat ayı meclisinde Gümüşsuyu 320 ada 21 parselle ilgili mahkeme plan bozma kararına yönelik Karlıtepe ormanlarında cam fidanı dikilmesi gereken yere İbrahim Hocaoğlu 5 kat imar verdi sözlerine cevap verdi. Bir plan yapılırken öncelikle kurumlardan görüş alınır. Orman Bakanlığı'nın görüşüne göre 320 ada 21 parsel yerleşim alanıdır. Hiçbir şekilde orman değildir. Acaba burası 40'lı, 50'lili yıllarda orman olma ihtimaline karşı da yapmış olduğumuz araştırmada 1954 yılına kadar gittiğimizde Aydın Bey'in çam dikilmesi gereken yer dediği alanın o zamanda bile orman olmadığı görülüyor. CHP olarak Beykoz'a katkı sunuyoruz diyorsunuz. Bunu şahsın için söylüyorum bu da büyük bir yalan. 

Ada bazında zorunlu imar uygulaması yoktur

Planlarla ilgili CHP grubundaki bazı arkadaşlarımız hem 1. Etap planları hem de boğaz planları ile ilgili ada bazında imar yapıldığını ve bunun Beykoz'a hem haksızlık olduğunu söylüyorlar. Ben plancı değilim inşaat mühendisiyim. Bana inanmıyorsanız grubunuzda şehir plancısı olan bir arkadaşınız olan Mehmet Beye sorun. Hem boğaz hem de 1.etap planlarında ada bazında zorunlu olarak imar uygulaması yoktur. Boğaz planlarında bütün müstakil parsellerin yapılaşma şartı vardır. Hisseli parsellerde de 500 metrekare yapılaşma şartı vardır. 1.etap planlarda müstakil parsellerin yapılaşma şartı vardır. 2B'de 18 uygulamasına girecek parsellerde de bin 500 metrekare yapılaşma şartı vardır. Bunun haricinde hepsi yalan ve iftiradır. Hodri meydan. 2009'dan bugüne mülkiyetle ilgili biz yaptıklarımızı sende yalanlarını istediğin yerde tartışırım. CHP İlçe binasında yine senin ilçe başkanının moderatörlüğünde muhtarların huzurunda bilgi birikimin, cesaretin yetiyorsa buyurun tartışalım.

Aydın Düzgün: Karlıtepe planları iptal olacaktır

İbrahim Hocaoğlu'nun ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün ise yapömış olduğu konuşmada “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler ya dinleyenler Dışardan bakıldığında İbrahim Hocaoğlu tertemiz günahı hiç yokmuş bizde halt etmişiz sanır. Mahkeme kararı gelecek depremin öncesinde artçı depremdir. Buradan iddia ediyorum asıl gelecek davalarla senin katkı sunduğunu söylediğin övünerek anlattığın Karlıtepe planları iptal olacaktır. Gümüşsuyu planlarında ciddi sıkıntı var. Burada vebal büyüktür. 20 hektarda 20 metrede olsa orada orman parçası var. “ ifadelerini kullandı.

Erdal Demir: Söz hakkımı sizden izin alacak değilim

Son olarak gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Erdal Demir 5 Mart Türkiye Hukuk Devleti Günü'ne dair açıklama yapmadan önce Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu'nu eleştirdi. Erdal Demir “Planların tartışıldığı bir mecliste Hukuk Devleti gibi bir konu gereksiz gibi gelebilir ama biz burada Beykoz'u idare ediyoruz. Belediye Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu böyle bir konuda söz almamın gereksiz olduğunu söyledi. Bu senin söz hakkına saygı duymuyorum demektir. Hangi partiden olursa olunsun bir insanın söz hakkının olmaması onun yok sayılması demektir. Muharrem Bey'e şunu söyleyeceğim; Söz hakkımızı sizden izin alacak değiliz.” diyerek 5 Mart Türkiye Hukuk Devleti Günü'ne dair açıklamalar yaptı. Hayatın her alanında karşımıza çıkan hukukun 16 Nisan'da gerçekleşecek referandum ile daha bağımsız ve tarafsız olacağını söyledi.  

Başarılı kulüplere nakdi yardım

Gündem dışı konuşmaların ardımdan teklifler bölümünde AK Parti grubu tarafından sunulan Süper Amatör Liginde başarılı olan Beykoz 1908 A.Ş. ve Paşabahçe Spor Kulübü ile Beykoz Belediyesi Hentbol Takımı'na nakdi yardım yapılması yönündeki teklif oy birliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerine geçildiğinde ise şu maddeler karara bağlandı; Başkan yardımcısı maaş tespiti hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi, sokak aksı uzatılması ve yol türünün değiştirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi, İncirköy Mahallesi 277 ada 26 parselde bulunan 347 m2 yüz ölçümlü taşınmaz hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi, Akbaba Mahallesi 1 pafta 434 parsel sayılı taşınmazda 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulunun yapılması hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi oy birliğiyle kabul edildi.

1 adet hasta nakil ambulansı alınabilmesi hakkındaki Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi, Sosyal Yardım Esasları Yönetmeliğinin yenilenmesi hakkındaki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi, Kadro iptal ve ihdas işlemi hakkındaki İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğünün teklifi, Elmalı İlkokuluna isim verilmesi hakkındaki Fen İşleri Müdürlüğünün teklifi de oy birliğiyle meclisten geçti.

Gündemde olmayan müdürlük teklifi olarak görüşülen Akbaba Mahallesi Çarşamba Sokak No: 2/1A adresinde bulunan yapının 5 yıllığına kullanım hakkının Beykoz Özel Sporcular Spor Kulübü Derneğine verilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi Hukuk Komisyonuna sevk edildi.

Kültür Müdürlüğünün Mardin Mazıdağı Belediyesiyle Kardeş Şehir olması talebi ise Teklif Karar olarak kabul edildi.

Bir sonraki meclis toplantısı 8 Mart 2017 Çarşamba günü saat 10.00'da yapılacak.

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.