Şeref Kaçmaz neden 'Hayır' dediklerini anlattı

Şeref Kaçmaz neden 'Hayır' dediklerini anlattı

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz referandumda neden ‘Hayır' dediklerini Beykoz Güncel Köşe Yazarları Sofrası'nda anlattı.

Beykoz Güncel Köşe Yazarları Sofrası'nın konuğu Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz oldu. Aynı zamanda Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı olan Şeref Kaçmaz Milli Birlik Hareketi'ne neden katılmadıklarını, anayasa değişikliğine 'Hayır' demelerinin nedenlerini köşe yazarlarına anlattı.

16 Nisan'da yapılacak  'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' referandumu gündemli gerçekleştirilen Köşe Yazarları Sofrası'na katılan İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz'ın yanı sıra İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz ile köşe yazarları Burhan Bakır, Süleyman Çalık, Özer Güneş, Bilge Bülbül, Mustafa Babuz ve Sueda Muradoğlu katıldı.

Hiçbir şekilde kaydın tutulmadığı samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette köşe yazarlarının tespitleri şu şekilde;

Burhan Bakır

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı ve de gazetemizin değerli kalemlerinden Şeref Kaçmaz ağabeyimiz konuğumuzdu. Konuktan ziyade muhteşem bir dost meclisi oldu. Konumuz ebetteki yeni anayasa yani başkanlık sistemi. Şeref Başkan konuya öyle hakim öyle bir bilgi sahibi ki kesinlikle Beykoz'da neden HAYIR'ı ondan dinlemekte fayda var. AKP'nin kuruluş aşamasından, Irak politikasına, kanun hükmünde kararname ile çıkartılan en son tapu güvencesinin kaldırılmasına kadar herşeyi anlattı.

Mustafa Babuz

Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı ile yapmış olduğumuz görüşme son zamanlardaki anayasa değişikliği ve referandum ağırlıklı geçti. Birçok bilmemiz gerekenleri Saadet Partisi'nin programlı çalışmaları  aydınlattı. Fakat aklıma takılan Ülkemizi 40 yıl öncesi sinsi çalışmaları ile elinde tutan ve 15 Temmuz sürecinde foyası düşen hain Fethullah Gülen, sonra başkanlık sistemi gündemi.. Acaba yeni bir dönemde bu şer güçlerin  sistem değişikliği ile federal bir yapının ortaya çıkması ile ülkemizi bölme gayelerinin daha kolay hedefe ulaşabileceği veya başka ne gibi sonuçlar ülkemizi bölmeye çalışanların ekmeğine tat katıp katmayacağının aydınlatılması gereği icap etmektedir. Yetkililerin aydınlatıcı bilgisine ihtiyaç vardır.

Bilge Bülbül

Beykoz Güncel Gazetesi olarak düzenlemiş olduğumuz 'Köşe Yazarları Sofrası'nın konuğu Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz oldu. Oldukça keyifli bir sohbetin yaşanmasına da vesile olan Kaçmaz, siyasi alandaki bilgi ve donanımına bir kez daha şahit olduk. Sizlerin de bildiği gibi; 'Türk tipi başkanlık sistemi' getiren anayasa değişikliği için Türkiye, 16 Nisan'da referanduma gidilecek. Saadet Partisi olarak neden 'Hayır' dediklerini sebepleriyle açıklayan Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasa değişikliğine 'Hayır' diyenler için kullandığı ithamları da değerlendirdi.

Hakkımızı helal etmiyoruz!

'Hakkımızı helal etmiyoruz' diyerek sözlerine başlayan Kaçmaz, sözlerini şöyle sürdürdü; 'Saadet Partisi olarak 47 yıllık parti tarihimizde millete hizmet etmek dışında hiçbir şey yapmadık. Fetö ile bir kere bir araya gelmişliğimiz yoktur, baştan beri de karşı olan tek partiyiz. Terörizme bakış açımız,  İsrail'e olan ilişkilerimiz belli. Emparyalistlere ve siyonistlere karşı duruşumuz da bellidir. Bu söylemleri kabul etmediğimiz gibi çok da yanlış buluyoruz. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına dair düşüncelerimizi söylediğimizde Ergenekoncu olduk. Açılım süreci denildi ve Habur sınır kapısında çadır mahkemeler kuruldu, teröristler tahliye edildi. Diyarbakır Meydanı'nda Kandil'deki terörist başının nevruz mesajı devletin hopörlerinden yayımlandı. Akil insanlara karşı fikrimizi söyledik, bu oluşumun barışa bir katkı sağlamayacağı aksine ayrışmanın artacağını söyledik. PKK ile devlet doğrudan görüşmeler yapmaya başladı. En büyük yanlışlardan biri de bu oldu. Ama tüm bunların yanlış olduğunu söylediğimizde ise 'terörü önlemeye çalışan hükümete' köstek olmakla suçlandık'.

Anayasa değişikliğinin bu haliyle kesinlikle kabul edilemeyeceğinin altını çizen Kaçmaz, Beykoz'da kısa bir süre önce kurulmuş olan Milli Birlik Hareketi Platformu'na dair de açıklamalarda bulundu. Saadet Partisi olarak herhangi bir platforma katılmayacaklarını aktaran Kaçmaz, neden hayır diyeceklerine dair sahaya inerek halkı bilgilendireceklerini de sözlerine ekledi.

Sueda Muradoğlu

Beykoz Güncel Yazarlar Sofrası programımızın konuğu Saadet Partisi İlçe Başkanı sayın Şeref Kaçmaz beydi. Gazete olarak ailemizin de bir parçası olan Şeref abimizle hayli keyifli ve sıcak bir sohbet akşamı yaşadık. Öncelikle kendisine teşekkür ediyor ve en yakın zamanda kendisini tekrar konuk olarak görmeyi umduğunuzu dile getirmek istiyorum. Gecemizin tek konusu elbette ki yaklaşmakta olan referandum süreci ve olası sonuçlarıydı. Referandum için iradelerini 'hayır' olarak göstereceklerini zaten daha evvel dile getirmişlerdi. Sayın Kaçmaz, başkanlık sisteminin bu haliyle onaylanıp hayata geçirildiğinde öngördükleri olası tehlikeleri ayrıntılarıyla anlattı. Benim kendilerine yönelttiğim soru; 'başkanlık sistemi bu haliyle onayladığında muhtemel gördüğünüz tehlike ve çekincelerinizi anlattınız. Öngörmüş olduğunuz bu olası kötü sonuçalrı sizce sayın cumhırbaşkanı düşünememiş midir? Bunlar için hazırda beklettikleri tedbirler yok mudur?' şeklindeydi. Sayın Kaçmaz ise şu şekilde açıklama yaptıkar: 'Ben sayın cumhurbaşkanımızın bu süreçte art niyetli olduklarını düşünmüyorum. Muhtemelen hu değişikliklere başlarken ve devamında  niyeti de iyi idi. Ancak, ben sayın cumhurbaşkanımızın ekibinin akıl hocalarının şer odakları olduğunu düşünüyorum. Ekibi yanlış yönlendirildiğinde mecburen cumhurbaşkanı da bahsettiğimiz sonuçları öngöremiyor olabilir. İyi niyetli! Ancak iktidarda oldukları süre boyunca iyi niyetle kalkıştıkları pek çok karar sonrasında milletçe oldukça ağır bedeller ödemek zorunda kaldığımızı hep birlikte gördük. Dolaysıyla şimdi de yanlış yönlendiriliyor ve bu kasıtlı yanlışlıklar nedeniyle sözkonusu tehlikeleri öngöremediklerini düşünüyorum.'

Süleyman Çalık

Yazarlar soframızın bu seferki konuğu Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz'dı. Şeref başkanla aslında yerelde söyleşi yapmamız gerekirdi fakat günümüzde sıcağı sıcağına referandum olunca sohbetimiz tamamı ile Evet /Hayır'a yöneldi ve program referanduma dayalı oluştu. Saadet Partisi İlçe Başkanı ile sohbetimiz Myanmar'dan Arakana, Filistin'den Suriye'ye, Libya'dan Mısır'a, Kıbrıs'tan Kuzey Irak'a kadar uzaması, orta doğunun derinlikleri ile devam etmesi ve yapmış olduğu derin analizleri ile çoğu arkadaşımızda kafaları bulanmadı desem mübalağa olmaz.  Sohbet çok keyifli ve bir o kadarda doyurucu olması şahsım adına konuğumuz Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz'a teşekkür ederim.

Özer Güneş

Beykoz Güncel Köşe Yazarları Soframızın konuğu Saadet Partisi İlçe Başkanı dostumuz Şeref Kaçmaz'dı. Sayın Kaçmaz ile Saadet Partisi'nin referandumda neden hayır dediği ile alakalı sohbetimiz samimi bir ortamda geçti. Sayın Başkan bağımsız ve tarafsız olması gereken ‘Kuvvetler Ayrılığı' ilkesinin (Yasama-Yürütme-Yargı) nın tek kişinin insiyatifine bağlanmasına kesinlikle karşı olduklarını ifade ederken denge ve denetimsiz olarak tek kişinin bilerek olmasa bile hata yaparak ülkeye zarar verecek sonuçlara yol açabileceği kaygısını taşıyor ve inanıyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ergenekon, Balyoz davaları, açılım süreci ve Fetö olaylarındaki hata etmişiz sözünü örnek göstererek tek adam rejimine hayır dediklerini ifade etti. Ayrıca Sayın Kaçmaz 2003'te AKP iktidarının meclisten geçirdiği  ikiz yasaları hatırlatarak yeni sistemle birlikte ülkemizde federatif yapıya geçileceğini yani güney doğu bölgemize özerklik verileceğini ifade etti. Peki 2003'te geçen ikiz yasalar neydi? 

'İKİZ YASALAR' IN TÜM MADDELERİ

MADDE-1 (1) Bütün halklar kendi kaderlerini tayin etme hakkına sahiptirler. Bu hak gereğince halklar, kendi siyasal statülerini özgürce kararlaştırırlar ve ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerini özgürce sağlarlar.

(2) Bütün halklar, kendi amaçlan doğrultusunda, karşılıklı yarar ilkesine dayanan uluslararası ekonomik işbirliği ve uluslararası hukuktan doğan yükümlülüklerine halel getirmemek kaydıyla, kendi doğal zenginlik ve kaynaklarından özgürce yararlanabilirler. Bir halk, hiç bir durumda, kendi varlığını sürdürmesi için gerekli olan kendi olanaklarından yoksun bırakılamaz.

(3) Özerk olmayan ve Vesayet altında bulunan ülkelerin yönetilmesinden sorumlu olan Devletler de dahil, bu Sözleşme'ye Taraf Devletler, Birleşmiş Milletler Şartı'nın hükümleri uyarınca, halkların kendi kaderlerini tayin etme hakkının gerçekleştirilmesini kolaylaştıracaklar ve bu hakka saygı göstereceklerdir.

MADDE 2 (1) Bu Sözleşme'ye Taraf her Devlet, münferiden ve ekonomik ve teknik plan başta olmak üzere uluslararası yardım ve işbirliği yoluyla, mevcut kaynakların azamisini kullanarak, bilhassa yasal düzenleme suretiyle alınacak tedbirleri de içerecek şekilde her türlü uygun yöntem vasıtasıyla, bu Sözleşme'de tanınan hakların tam olarak kullanılmasını aşamalı olarak sağlamak amacıyla tedbirler almayı taahhüt eder.

(2) Bu Sözleşme'ye Taraf Devletler, bu Sözleşme'de belirtilen hakların ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal ya da başka fikir, ulusal ya da toplumsal köken, mülkiyet, doğum ya da başka bir statü bakımından herhangi bir ayrım gözetilmeksizin uygulanmasını taahhüt ederler.

(3) Gelişmekte olan ülkeler, insan haklarını ve kendi ulusal ekonomilerini dikkate alarak, bu Sözleşme'de tanınan ekonomik hakları hangi ölçüde yabancılara da vereceklerini belirleyebilirler.

MADDE 3 Bu Sözleşme'ye Taraf Devletler, bu Sözleşme'de belirtilen bütün ekonomik, sosyal ve kültürel hakları kullanmada kadınlarla erkeklere eşit hak sağlamakla yükümlüdürler.

Hoş ve samimi sohbetinden dolayı Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanımız Şeref Kaçmaz'a teşekkür ederim.

Referandum sürecinde ilçe başkanları konuk olacak

Programın sonunda İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz köşe yazarlarına Prf.Dr.Necmettin Erbakan'ın ‘Gizli Dümya Devleti' adlı kitabını hediye etti. Beykoz Güncel Köşe Yazarları referandum sürecinde MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan ve AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan'ı da ağırlayacak..

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.