Kadınlar Beykoz meclisinde yeterince temsil edilmiyor!

Kadınlar Beykoz meclisinde yeterince temsil edilmiyor!

Beykoz Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantıları ikinci oturumunda gündem 8 Mart Dünya Kadınlar Günü oldu.

Beykoz Belediye Meclisi Mart ayı olağan toplantıları ikinci oturumunda Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısı öncesinde AK Parti Beykoz İlçe Gençlik Kolları Başkanı Furkan Çeliker ve yönetim kurulu üyeleri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadın meclis üyelerine çiçek taktim etti.

Eksiksiz toplanan Beykoz Belediye Meclisi'nde ilk olarak gündem dışı konuşmak isteyen meclis üyelerine söz verildi. AK Parti Meclis Üyesi Gül Biçer ve CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne dair birer konuşma gerçekleştirdi.

Yücel Çelikbilek: Kadınların yüzlerinin gülmediği bir dünya abâd olmaz

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısı ile yapmış olduğu kutlama mesajında “Toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğimizin en önemli unsuru olan kadınlarımız birer anne, birer eş, birer kardeştir. Onlar her zaman özverinin, sevginin, merhametin, şefkatin kaynağı olmuştur. İnancımız da, kadınların birer emanet olduğunu emretmektedir. Kadınlarımıza kıymetli bir emanet naifliğinde davranmak bizler için bir görevdir. Hayatın her alanına omuz veren kadınlarımız 15 Temmuz akşamı yaşanan hain darbe girişimini önlemek için canların ortaya koymuş, kahramanca en ön saflarda yer almışlardır. İlçemizde de vatanı için cansiperane davranarak gazilik onuruna erişen hanımlarımız vardır. Bugün millet olarak dosta düşmana kardeşliğimizi ve birliğimizi haykırıyorsak bu zaferin yarısını da kadınlarımıza borçluyuz. Maalesef bugün dünyanın pek çok yerinde kadınlarımız hak etmedikleri şekilde, şiddete, istismara maruz kalıyor, savaş koşullarında yaşam mücadelesi veriyorlar.  Unutmayalım ki kadınların yüzlerinin gülmediği bir dünya abâd olmaz. Bu vesileyle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutluyor, sağlık, başarı ve mutluluk dolu yarınlar temenni ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Gül Biçer: Kadınlara ne kadar fırsat verilirse millet olarak o kadar çok güç kazanırız

İlK sözü alan AK Parti Meclis Üyesi Gül Biçer günün anlam ve önemine dair yapmış olduğu açıklamda şunları söyledi; “Kadınlar sınırsız sevgi, merhamet ve sabır sahibidirler. Kadın, verilen görevi önemser, sahiplenir ve severek yapar. Başarıya bu özellikleri sayesinde daha kolay ulaşırlar. Ailesine ve topluma özen gösteren kadın hayatına etkin bir şekilde devam eder. Kadınlara ne kadar çok fırsat verilirse millet olarak o kadar çok güç kazanırız. AK Parti hükümeti 15 yıllık süre içinde kadına gerekli önemi göstermiştir. En önemlisi de üniversite ve diğer kamu kurumlarına  başörtülü öğrencilerin girmesinin yolu açmıştır. Doğum yapan kadın işçiye doğum parası ve çocuğu bir yaşına kadar izin hakkı verilmiş, sosyal güvencesi olmayanlara dul kadınlarımıza maaş bağlanmıştır. Büyükannelere torun bakım  maaşı verilerek kadın istihdamına katkı sağlamıştır. “

Gülay Demirel: Bir eksiklik var ise bu erkeklerdedir!

Gül Biçer'in ardından söz alan CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel sözlerine erkek meclis üyelerini eleştirerek başladığı konuşmasında; “Yürekli bir bey çıkıp ta toplumun yarısını oluşturan kadınlar Beykoz meclisinde yeterince temsil edilmiyor deseydi. Bir çocuğun gelişimi için anne ne kadar önemliyse baba da o kadar önemlidir. Özellikle kız çocukları için baba bir modeldir. Toplumumuzda cennet anaların ayağının altında olan anneler dünyayı cennete çevirecek insanda yetiştirebilir, dünyayı cehenneme çevirebilecek insanda yetiştirebilir. Kadınlar gününün kaldırılarak senede bir gün değil her gün kutlanması gerektiğini düşünüyorum. Bizde hata kusar yok Hata kusur Bir eksiklik var ise bu erkeklerdedir. Kadına şiddet ülkemizde devam ediyor mu ediyor mu? Ediyor. Şiddeti caydırıcı kanunlar yeterli mi? Hayır. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar gerek  iş dünyasında gerek mecliste yeterince temsil edilmiyor. Kurtuluş Savaşında kadınlarımız cephede savaşmasaydı, barışta kadınlar bir çiçek gibi toplum içinde olmasaydı, sevgiyi öğretmeseydi, evde kadın şefkatini vermeseydi bu dünya nasıl bir dünya olurdu. Dünya ve ülke yönetiminde kadınlar yeterince görev almadığı için sevgi, merhamet, anlayış yani bir anne de olan özellikler olmadığı için toplum müdahil olamıyor. Kadının olmadığı hiç bir işte başarılı olamayız. Ulu önder Atatürk bize öyle haklar özgürlükler verdi ki biz bunları ne koruyabildik ne de geliştirebildik. O yüzden biz neyin kutlamasını yapıyoruz.”

Elmalı İlkokulu Necip Fazıl adını aldı   

Gündem maddeleri ve raporların  görüşüldüğü mecliste Elmalı Mahallesi'nde tamamı belediye bütçesinden karşılanarak yapılan Elmalı İlkokulu'na Necip Fazıl İlkokulu adı verilmesi oy birliğiyle kabul edildi. 

Mart ayı meclisinin son oturumu 10 Mart Cuma günü saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.