Bu dönemi sağlıklı geçirin!

Bu dönemi sağlıklı geçirin!

Beykoz'da düzenlenen “Mevsim Geçişlerinde Beslenme” konulu konferansta çeşitli öneriler sunuldu.

Beykoz Belediyesi'nin düzenlediği, “Mevsim Geçişlerinde Beslenme” konulu konferansta, Fitoterapi Uzmanı Arzu Gökmen Yamanel, katılımcılara bu dönemi sağlıklı geçirmeleri için çeşitli önerilerde bulundu.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde yapılan programda, hava sıcaklıklarının ani değişiklikler gösterdiği geçiş dönemlerinde özellikle enerji veren gıdaların ve C vitamini yönünden zengin besinlerin bolca tüketilmesi tavsiye edildi.

Arzu Gökmen Yamanel: “Bağışıklık sistemine dikkat etmek gerekir”

Doğal beslenmenin, sebze ve meyveyle zengin beslenmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için çok önemli olduğunu belirten Arzu Gökmen Yamanel: “Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında güçlü bir bağ vardır. İnsan vücudunda bağışıklık sistemi alerjiye neden olabilir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetli hale gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir.” dedi.

Geçiş dönemi için beslenme önerilerinde de bulunan Yamanel: “Özellikle vücut direncini arttıran ve C vitamini yönünden zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, portakal, greyfurt gibi meyveler tercih edilmeli. A, C, E vitaminlerini de almayı unutmamalıdır. Selenyum, elma sirkesi, balık, balık yağı ve D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Su içmek, az az sık sık yemek, düzenli yürüyüş yapmak önemlidir.  Çay olarak hazma yardımcı ve metabolizma hızlandırıcı beyaz çay, adaçayı ve melisa, doygunluk hissi için elma sirkesini bol su ile tüketin.” şeklinde konuştu. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.