Beykoz'u da Çanakkale gibi geçilmez kıldık!

Beykoz'u da Çanakkale gibi geçilmez kıldık!

Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde ortak acıyı paylaşan aileler yemekte bir araya geldi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yıl dönümü nedeniyle Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen akşam yemeğinde ilçede yaşayan şehit aileleri ağırlandı.

Anadolu Hisarı Sabancı Öğretmen Evi'nde düzenlenen yemeğe ortak acıyı paylaşan şehit ailelerinin yanı sıra Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İstanbul Boğaz Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Kibar, Belediye Başkan Yardımcısı Yakup Özbek, MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Emniyet Müdürü Sururi Saydam, İlçe Müftüsü Ali Efe, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu ile birim müdürleri katıldı.

Beykoz Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Selim Safi'nin sunumu ile gerçekleştirilen program Şehit Murat Alı'nın kardeşi Ramazan Alı'nın kısa bir konuşması ile başladı. Sonrasında söz İstanbul Boğaz Komutanı Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ali Kibar'a verildi.

Ali Kibar: Vatanın her santimini onlara borçluyuz

Karadenizli olmasına rağmen çocukluğunun şehitler diyarı Çanakkale'de geçtiğini belirten Kıdemli Akbay Ali Kibar “Binlerce şehidin yattığı topraklarda büyüdüm. Bugünün şehitler günü olarak kabul edilmesi çok doğru oldu. Bu cennet vatanın her santimetresini onlara borçluyuz. Sizlerde şehitlerimizin bizlere emanetisiniz.” dedi.

Yücel Çelikbilek: Beykoz'dan 50 bin insanımızı Çanakkale'ye gönderdik

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de yapmış olduğu konuşmasında ilk defa Çanakkale'ye gittiğinde şehitlikleri gezerken gördüğü perişanlıktan bahsederek şunları söyledi; “Avustralyalı Anzakların yaptığı abideyi görünce o zaman içimde bir uhde olmuştur. Bölgeye gittiğinizde sizin geleceğiniz için şehit olan 250 bin insanımızı doğru dürüst hatırlatan bir abidemiz yoktu. Son dönemde özellikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın konuya büyük bir hassasiyetle yaklaşması ile bölgeye ciddi yatırımlar yapıldı.  Beykoz'dan şuana kadar 50 bin üzerinde insanımız Çanakkale'ye gönderdik. Çanakkale'ye görmeyen bir genç, gençliğinin delikanlılığının kıymetini, şehitliğin, vatanının değerini bilmez.” dedi.

Çanakkale zaferinin 102. yıl dönümünde temeli atılan ''Çanakkale 1915 Köprüsü''ne de değinen Çelikbilek “Şehitlerimiz Çanakkale Boğazı'nı düşmana geçirmemek için şehit oldular. Düşmana Çanakkale Boğazı geçilmez ama bugün temeli atılan “Çanakkale 1915 Köprüsü” ile geçilir hale gelecek inşallah.” ifadelerini kullandı. Bir takım devletlerin 100 yıl önce yapamadıklarını bugün tekrar yapmaya çalıştığını belirten Çelikbilek “Ne yaparlarsa yapsınlar 15 Temmuz akşamı gösterilen o kararlı duruş ile vatan sevgisini, içimizdeki imanı bu insanların kalbinde alamayacaklarını gösterdiniz.” dedi.

Çelikbilek sözlerini “Çanakkale Şehitlerinin isimleri Riva'da hatıra ormanında yaşayacak, Beykoz Belediyesi 250 bin şehidi sembol eden 250 bin fidan dikerek, 250 bin şehidimizin aziz hatırasını bu şekilde yaşatmaya çalışacaktır.” diyerek  tamamladı.

Ahmet Katırcı: Bu ülkede hainden çok kahraman var

Programın son konuşmacısı olarak kürsüye Beykoz Kaymakam Ahmet Katırcı davet edildi. “Bu topraklar için canını veren, bu topraklara can veren, bu toprakları bize vatan veren aziz şehitlerimizin muhterem emanetleri hoş geldiniz diyerek” sözlerine başlayan Kaymakam Katırcı şöyle devam etti; “Bugün Dünya tarihinin gördüğü en büyük vatanı savunma savaşı olan Çanakkale Zaferi'nin 102.yılı. Şehitlerimizi öncelikle rahmetle anıyorum. Bu memleketin şehidi bitmez çünkü içeride de dışarıda da hain çok. Bilinsin ki bu ülkede hainden çok kahraman var. 15 Temmuz'da bunu gördük. 1071'de Anadolu'nun müslümanlaşmasını kabul edemeyenler, 1453'de İstanbul'un fethini sindiremeyenler, 1923'de bitti, battı sandıkları Türkiye'nin Anadolu'nun bağrından yeniden canlanmasını sindiremeyenler her zaman bizimle savaş halinde olacaklardır. Ama bizler ne yaptık Kurtuluş Savaşı'nda Sakarya'yı, Çanakkale'yi geçilmez kıldık. En son 15 Temmuz'da geçekleştirilen hain kalkışmada Boğaz köprüsünü, FSM köprüsünü geçilmez kıldık. Onlar saldırmaya devam edecekler bizlerde var gücümüzle çalışmaya bu memleketi korumaya devam edeceğiz.”

Beykoz Kaymakamlığı girişinde oluşturulan Şehitler Köşesi'ne tüm Beykozlu şehitlerin resimlerinin asılacağı belirtilirken programın sonunda şehitlerin resimleri ailelerine hediye edildi. Program Beykoz Müftüsü Ali Efe'nin duası ile sona erdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.