Beykoz – İstinye arabalı vapuru ilk seferini gerçekleştirdi

Beykoz – İstinye arabalı vapuru ilk seferini gerçekleştirdi

İstanbul ve Beykoz trafiğine önemli bir katkı sağlayacak Çubuklu - İstinye arabalı vapur hattı hizmete başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Asya-Avrupa geçişini 8 dakikaya indiren Beykoz Çubuklu - İstinye arabalı vapur hattı sabah 07:00 itibariyle hizmete başladı. Hattın  ilk deneme seferini ise Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu, Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Mustafa Babuz ile Radyo Trafik programcısı Gürsel Yeğenoğlu gerçekleştirdi.

İBB Şehir Hatları A.Ş., İstanbul trafiğine önemli bir katkı sağlayacak Çubuklu - İstinye arabalı vapur hattını sabah 07:00 itibariyle hizmete soktu.  Asya-Avrupa geçişlerini 8 dakikaya indiren hattın  ilk deneme seferini yapan Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu ve Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarımız Mustafa Babuz izlenimleri şöyle;

Hüsnü Kolcu: Kavacık trafiğini çekmektense…

Bölge açısından önemli bir hizmet olduğunu belirten Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı ve Çubuklu Muhtarı Hüsnü Kolcu; “Bir bardak çay içene kadar karşıya geçiyorsunuz. Tek sıkıntımız Çubuklu İskelesi'ne giriş yolunun düzenlenmesi. İETT yetkilileri Kavacık – Çubuklu arasına bir hat koymak istiyorlar ama yolun darlığı nedeniyle çalışmaları sürüyor. Şehit Hatları Genel Müdürü ile de konuyu görüştüğümüzde sıkıntının giderileceğini yolların düzeltileceğini belirtti. Tam olarak duyulmadığı için ilk seferimizde fazla yolcu yoktu ama zamanla rağbet olacağın inanıyorum çünkü sabahları özellikle Beykoz tarafından gelenlerin Kavacık trafiğini çekmektense bir bardak çay içene kadar boğaz havası eşliğinde karşıya geçmiş oluyor.” diyerek İBB Başkanı Kadir Topbaş ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Mustafa Babuz: Çayınızı içene kadar karşıya geçiyorsunuz

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarı Mustafa Babuz ise Boğazın incisi Beykoz'a yakışan bir hizmet olduğunu söyleyerek şunları söyledi; “Yolculuk insanın ruhunu rahatlatıyor. Çayınızı içene kadar karşıya geçiyorsunuz. Geç olsa da çok iyi bir hizmet. Halkımız yeni yeni bilgileniyor artık boğaza gelmek isteyenler daha rahat yolculuk edecekler. Boğazın büyüleyici havası ve trafik rahatlığı ile yapılan yolculuk ayrı bir keyif veriyor. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Günde 5 bin aracın köprü trafiğinden çekilmesi hedefleniyor

İlk etapta iki arabalı vapur ile hizmet verecek hatta, yılda 40 bin seferle 1 milyon 700 bin araç, 2,5 milyon yolcu taşınması hedefleniyor. Yeni hat  sayesinde günde 5 bin aracın köprü trafiğinden çekilmesi planlanıyor.  Bu sayede, zaman ve yakıtta önemli ölçüde  tasarruf sağlanırken, karbondioksit salınımında da azalma gerçekleşecek. 

Aşiyan ve Erguvan isimli arabalı vapurlar, dalgasız ve yumuşak yanaşma özelliğinde tasarlandı. Aşiyan Gemisi, 65 otomobil, 250 yaya yolcu kapasiteliyken, Erguvan Gemisi 65 otomobil, 434 yaya yolcu kapasiteli.

Çubuklu - İstinye Arabalı Vapur Ücreti;

Sefer Saatleri; 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.