MHP'nin desteğiyle Beykoz'da 110 bin Evet oyu çıkar!

MHP'nin desteğiyle Beykoz'da 110 bin Evet oyu çıkar!

MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Beykoz Güncel Haber'in referandum gündemli Köşe Yazarları Sofrası'na konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları, 16 Nisan halkoylamasına sayılı günler kala ilçe başkanlarını ağırlamaya devam ediyor. Daha önce BBP Beykoz İlçe Başkanı Melih Perçin ve Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz'ı ağırlayan köşe yazarları bu kez MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni konuştu.

Referandum gündemli Köşe Yazarları Sofrası'na MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman ve İlçe Sekreteri Bülent Gökdağ'ın yanı sıra İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz ile köşe yazarları; Ali Bilir, Süleyman Çalık, Adnan Çeliker, Gonca Jale Peker, Bilge Bülbül Akdemir, Sadullah Kabahasanoğlu, Mustafa Babuz, Sueda Muradoğlu, Burhan Bakır ve Özer Güneş katıldı.

Dedikoduların aksine MHP tabanının yüzde 90-95 oranında Evet oyu vereceğini belirten İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, AK Parti'nin Beykoz'da açıkladığı 110 bin Evet oyu hedefinin MHP desteği ile yakalanabileceğini söyledi. ” Ezbere bir Evet propagandası yapmıyoruz. 47 yıllık tecrübemizi ortaya koyarak, teşkilatlarımızla, parti tabanımızla 18 maddeyi okuyarak ve özümseyerek kalbimizle onaylıyoruz.” diyen Karaman, Anayasa'nın ilk 4 maddesini garanti altına aldıklarını vurgulayarak millet için, devlet için, Cumhuriyet için, Türklüğün bekası için 'evet' diyeceklerini söyledi.

Köşe yazarları tarafından MHP Beykoz İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman'a sorulan sorular ve cevapları ile yapılan yorumlar şöyle;

Bilge Bülbül: MHP, 'evet' kararında fire vermeyecek!

Bilindiği gibi; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 'Biz millet için evet, devlet için evet, Cumhuriyet için evet, Türklüğün bekası için evet diyoruz' açıklamaları parti içinde birtakım rahatsızlıklara sebep olmuştu. Partiden ihraç edilen vekillere rağmen oldukça iddialı konuşan Karaman, MHP olarak 'evet' kararında fire vermeyeceklerini belirtti. Hatta iddiasını biraz daha ileri bir boyuta taşıyarak AK Parti içinde olup da 'hayır' diyecek veya kararsız kalacak olan seçmenin, Bahçeli'nin tavrı ve duruşu ile 'evet' diyeceğini söyledi. İlk 4 maddeyi garanti altına aldıklarını ısrarla belirten Karaman, sistemdeki tıkanıklığın, bürokrasideki aksamanın bu sistem sayesinde sona ereceğine inandığını aktardı.

Kendisine yönelttiğim ilk soru; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'evet' yönünde görüşünü bildirmiş olmasa idi Oğuzhan Karaman olarak, kişisel görüşünüz yine 'evet' mi olurdu? Değiştirilmesi planlanan 18 madde içerisinde sizi tedirgin eden bir madde bile yok mu? idi.

Cevap olarak; Vicdanen ve bireysel olarak, siyasi anlamda hiçbir görevim olmasaydı da kesinlikle kararım 'evet' olurdu. Geçmişten gelen süreçte en ağır bedeli ödeyen MHP'nin bir temsilcisi olarak da kararım gönülden 'evet' olacaktır.

MHP Genel Merkez olarak kararını 'hayır' yönünde açıklasa idi kararınız yine de 'evet' mi olurdu soruma ise; 'Biz aklımızı bir yerlere teslim etmiş müritler değiliz diyen Karaman; 'MHP'de bir başka partide olduğu gibi biat kültürü yoktur. Benim liderim böyle dediyse ben de evet diyeceğim diye bir şey yok. Bunun örnekleri de partimizde mevcuttur'.

2. sorum ise; 23 Mart Perşembe günü Beykoz'a gelecek olan ve referandumda 'hayır' kararını açıklayan, daha önce de genel başkanlık için Devlet Bahçeli'ye karşı adaylığını açıklayan bu sebepten ötürü de partiden ihraç edilen MHP eski Milletvekili Meral Akşenerle ilgili oldu.

'Akşener'in Beykoz'a gelecek olmasına istinaden yaşanması olası şiddet olaylarına karşı MHP Beykoz İlçe Teşkilatı bir önlem alacak mı?' sorusuna da cevap veren Karaman, 'demokratik hakkını kullanarak Beykoz'a da gelecek olması doğaldır. Akşener'in gerçekleştirdiği etkinliklerin öncesinde veya sonrasında çıkan olaylar bizi bağlamıyor. Belki bir provakatörün gerçekleştirdiği şeylerdir. Bu tarz olaylar MHP ile bağdaştırılmamalıdır. Değerlerimize saygı göstermek şartıyla herkes demokratik hakkını kullanabilir' dedi.

Köşe Yazarları Sofrasındaki tüm konuşmalarına istinaden; referandum da 'evet' diyecek olan Karaman'ın vermiş olduğu bu kararı ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin almış olduğu karara bağladım. MHP'de biat kültürü yoktur diyen Karaman, aynı görüşü desteklemeyen partidaşlarının saf dışı bırakıldıklarını unutuyor sanırım.

Malumunuz genel başkanlığa aday olanların veya referandumda 'hayır' diyen kişilerin ihraç edildiği, farklı görüşlere sahip il veya ilçe temsilcilerinin istifa etmesinin beklendiği, sahip oldukları koltukları boşaltmak zorunda bırakıldığı gibi sebeplerden ötürü pek de inanmadığı bir kararı desteklediği izlenimini veren Sayın Oğuzhan Karaman'a katılımından dolayı teşekkür ediyorum.

Süleyman Çalık: Sosyal medyada MHP tabanının Hayır oyu vereceği konuşuluyor. Ayrıca MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ‘Benim bir oyum var. O da Evet” sözünü doğru buluyormusunuz? Normal şartlarda bir lider ‘kararımız bu' der ve uygulatır. Bu sözle tabana bir mesaj varmı?

Sosyal medyada konuşulanlar değil partinin kurumsal kimliği olan Genel Merkez'in ne dediği önemlidir.  MHP tabanının yüzde 90-95'inde Evet oyu çıkacak. Tabanımızda mutlaka kararsız olan bir seçmen var. Bunlarda yavaş yavaş ülkenin menfaati için Evet denilmesi gerektiğinin farkında. Özellikle de bölgemizde ki kararsız seçmenimizle gruplar hainde görüşüyorum. Ciddi anlamda olumlu sonuçlara ulaştık. Kararsız seçmenimizde rejim değişikliği mi yoksa sistem değişikli mi noktasında bazı tereddütler var. MHP sistemin önünü açmak için böyle bir teklif sundu. Tabanımızda kesinlikle bir kayma söz konusu değildir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ‘Benim bir oyum var. O da Evet”  sözü en başlarda söylenmiş bir sözdür. Sonrasında yapılan açıklamaları takip ederseniz zaten göreceksiniz. Düzenlenen mitinglerde zaten tabana Evet mesajıdır.

Başkanlık Sistemi rafa kalkmışken MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bişr anda sistemi gündeme getirmesini neye bağlıyorsunuz? Yeni sistem geldiğinde bu ülkede darbeler, terör vs. bitecek mi?

Mevcut sistemde bir tıkanıklık var. 15 Temmuz darbe kalkışması, terör saldırıları, içten ve dıştan yapılan saldırılar, krizleri fırsata çevirip kaos çıkarmak isteyenler noktasında sistemin tıkandığını söyledi genel başkanımız. Bu sitem ile çift başlılık bitecek bürokrasi ortadan kalkacak. Bu anayasa değişikliği buram buram Türk kokuyor. 4 maddeyi de garanti altına almışız. Mevcut anaya ile hükümet darbelerle defalarca tehdit edildi. 15 Temmuz süreci bardağı taşıran son damla oldu. Cumhurbaşkanı halk tarafında seçildiği için normalde anayasa da belirtilmeye veya sınırlanmayan yetkileri de kullanıyor. Başbakanı, bakanları kim seçti? Bunlar fiili durum değil mi? Bu çift başlılığı ortadan kaldırmak için Devlet Bey adım attı.

Gonca Jale Peker: Beykoz genelinde AK Parti ile birlikle ortak çalışmalar yürütecekmisiniz?

Ortak bir çalışma kararımız yok. Neticede aynı yönde oy kullanabiliriz ama nihayetinde farkı partilerin mensuplarıyız. MHP Genel Başkanının dediği gibi kısıtlı olmak kaydıyla bazı ortak programlar yapabiliriz. Ama topyekûn birlikte hareket edeceğiz anlamına gelmesin. Mustafa Gürkan Başkan ile görüştük ama şuan alınmış ortak bir program kararımız yok.

Mustafa Babuz: MHP Teşkilatı anayasanın değişen maddelerini tam anlamıyla biliyor mu? Sizler bu 18 maddenin tamamında mutmain misiniz?

18 maddenin içinde kamuoyunda tartışılanı 2-3 madde zaten. Ötekileri sıradan yasalar. Genel Merkez tarafından teşkilatımıza gerekli bilgilendirme eğitim verilmiştir. Bu doğrultuda da tabanı bilgilendirme noktasında gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Teşkilatımız neden Evet denilmesi noktasında bilgi sahibidir.

15 Temmuz darbe kalkışmasından sonra şunu gördük ki ağır ve hantal bir bürokrasi var. Acil durumlarda dahi seri kararlar alınamıyor. Genel Başkanımızın dediği gibi bu tür durumlarda daha seri hareket edilebilmek, çift başlılığı ortadan kaldırmak için bu adımı attık. Bu sistem artık çalışmıyor ve tedavi edilmesi gerekiyordu. Bunu yaparken rejime karşı anayasanın ilk dört maddesinin değişmeyeceğini güvence altına aldık. 15 Temmuz olayları, terör, ekonomik sıkıntılar gibi kaos ortamlarından istifade etmek isteyen fırsatçılara tekrar mahal vermemek için MHP olarak bu adımı attık. MHP 47 yıllık tecrübesi ile bu referandumda Evet diyor. Sistem için Evet diyoruz. Çift başlılığın ortadan kalkarak bürokrasisin daha hızlı işlemesi için Evet diyoruz. MHP olarak nelere evet dediğimizi gayet mantıklı, şuurlu ve akıl süzgecinden geçirip 47 yıllık tecrübesini de ortaya koyarak vicdanen evet demiştir.

Sadullah Kabahasanoğlu: AK Parti ve MHP yakınlaşması referandum sürecinden sonra sistemin işleyişinde de devam edermi? Bu uygulama eğer yürürlüğe girerse MHP 2019'dan önce bir erken seçim öngörüyor mu?

Devlet Bey her zaman şunu söyler. ‘Önce milletim, ülkem, partim ve ben' der. Bu olayı Evet veya Hayır olarak görmemek gerekiyor. Bu siyaset üstü bir durum. Ülkemizin ve milletimizin menfaati söz konusu olduğunda MHP olarak üzerimize düşeni yaparız. Bunun dışında her zaman aynı fikirde olacağız diye bir şey yok. Bu süreç 2007'de mecliste yaşanan 367 krizi ile başladı. Bu garabetin müsebbipleri çıkıp ta bizi yargılamasın. Millet için Evet, devlet için Evet, Türklüğün bekası için Evet. Cumhuriyet için Evet. MHP gündeminde herhangi bir erken seçim yok. Zaman ne getirir götürür bilemeyiz tabiki ama Evet yada Hayır çıksa da erken seçim olması için herhangi bir sebep yok.

Adnan Çeliker: Eğer bu maddeleri tasvip etmeseydiniz ve Hayır deseydiniz, İlçe Başkanı olarak da Hayır dermiydiniz?

İlçe Başkanı Oğuzhan Karaman, Köşe Yazarlarının ‘Neden Evet' sorularına gayet net ve bilinçli  olarak cevap verdi. Bende “Eğer bu maddeleri tasvip etmeseydiniz ve Hayır deseydiniz ilce başkanı olarak da Hayır dermiydiniz?” sorusuna Oğuzhan Başkan tam bir teşkilat adabına yakışır cevap verdi. “Tasvip etmeseydim etik olarak görevimden istifa eder ve ondan sonra fikrimi açıklardım. Sadece görevimden istifa ederdim partimden etmezdim.” dedi.  İlçe Sekreteri Bülent Bey'de referandum maddelerine çok güzel çalışmış ve İlçe başkanının verdiği cevaplara yaptığı katkılar dikkat çekiciydi. Buda gösteriyor ki MHP Beykoz İlçe Teşkilatı niye Evet dediğini çok iyi bilen bir teşkilat olarak sahadaki kirliliği temizlemede bayağı katkı sağlayacak.

Sueda Muradoğlu: Parti olarak Evet kararınızı açıkladınız. Tabanınızın bu karara yaklaşımı sizce sandıkta nasıl olacak, yüzde olarak hesap edilecek olsa sizce MHP tabanında evet oranı ne olur?

Tabanla aramızda bu konuda hiçbir itilaf yok. %99 oranında MHP hareketi ve ülkücüler bu referandumda evet oyu kullanacak. MHP içinde olduğu gibi hem AK Parti de hem de diğer partilerin tabanlarında kararsız seçmen kitlesi var. Ülkücü olarak sergilediğimiz duruş kararsızlar üzerinde bir hayli etkili oluyor ve  'evet' demelerini sağlıyor. Bu anlamda duruşumuz kararsızların evet demeleri yönünde bir dayanak bir güvence oldu..

ALİ Bilir: Cevaplar klasikleşmiş söylemlerinin ötesine geçemedi

MHP İlçe Başkanı'nın sorulan sorulara vermiş olduğu cevaplar yıllardan beri MHP'nin klasikleşmiş söylemlerinin ötesine geçemediğini belirtmek mümkündür. Burada sayın başkanın parti kurumsal kimliği ile özdeşleşmiş söylemlerinin dışına çıkması da beklenemezdi. “Ülke, millet, cumhuriyet için evet diyoruz”, “Buram buram Türklük kokan başkanlık sistemine Evet diyoruz”, “Milli birlik için atılan bir adımdır. Bunun için Evet diyoruz” kavramları kapsamında bir sohbet programı oldu. Başkanın samimi tavırları, siyasi düşünce ve görüşlerinden daha baskındı. Beykoz ölçeğinde iyi bir program oldu.

Fatih Yılmaz: AK Parti Teşkilatı bu referandumda hedefini 110 bin Evet oyu olarak belirledi. MHP'nin bu konuda bir hedefi var mı?

AK Parti Beykoz Teşkilatı 110 bin hedefini beyan ederken MHP'nin oylarını da mutlaka hesaba katmıştır. Bende inanıyorum ki Beykoz'da MHP oylarıyla birlikte 110 bin Evet oyu çıkacaktır. AK Parti tabanına baktığımızda Anavatan, Doğruyol ile milliyetçi muhafazakar kesimlerden isimler var. Benim bu isimlerden duyduğum “Burada referansımız Devlet Bahçeli'dir.” MHP'nin vereceği Evet oyu AK Parti içinde kararsız olan seçmen üzerinde olumlu yönde etkisi olacaktır. Bu referandumda MHP'nin son yerel seçimlerde aldığı oy baz alınmamalı. Daha fazla oy çıkacaktır. Çünkü halkımız partiye oy vermiyor.

Özer Güneş: Cumhurbaşkanının MHP ve Ülkücüler için geçmişte yapmış olduğu yakışıksız ifadeler taban tarafından nasıl karşılanıyor? Bu referandumda MHP Evet diyerek iptal edilen Büyük kongrenin diyetini mi ödüyor?

Burada şuan siyaset üstü bir durum var. Milli beraberliğin olması gerekiyor. O yüzden bu konular bu dönemde konuşulacak konular değil. Şimdi milletin ve devletin bekası için mücadele zamanı. Partimiz ve ülkücüler için sarfedilen ifadeleri  unutmamak üzere şimdilik saklı tutuyoruz.

“MHP iptal edilen Büyük kongrenin diyetini mi ödüyor” soruma karşılık Sayın Karaman bir hayli sert ifade ile “hayır yok öyle bir şey nerden çıkarıyorsunuz. MHP kongresi 2018 Mart ayındadır.” diyerek benim mensubu olduğum BBP sini kastederek “sizin genel başkanınızda  evet  diyor peki siz neyin diyetini ödüyorsunuz” diye bana karşı soru sordu. Bende bizim BBP Beykoz ilçesi olarak bu kararın tabanımızın istişarede almış olduğu karar olmadığını ifade etiğimiz için, alınan kararı tanımadığımızı, bu sebeple Beykoz ilçe teşkilatı olarak başkanla birlikte yönetim kurulunun feshedildiğini ifade ettim.

Karaman, Barzani'nin ülkemize geldiğinde Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi'ne ait paçavrasının asılması ile ilgilide MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin en sert şekilde eleştirdiğini ifade ederek Barzani'nin  evet için Güney Doğu'da  seçim çalışması yapmasını tasvip etmediğini söyledi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.