İnşallah Çavuşbaşı'nın sorunlarını da çözeceğiz!

İnşallah Çavuşbaşı'nın sorunlarını da çözeceğiz!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya Beykoz'da eski siyasetçiler ile bir araya geldi. Sonrasında Çavuşbaşı'nda çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi.

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı  ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği programda geçmişte farklı partilerde siyaset yapan kanaat önderleriyle buluştu.

Beytaş Kültür Teras Cafe'de düzenlenen kahvaltılı toplantıya; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi M. Hanefi Dilmaç ve MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Sami Şahin ile farklı partilerde siyaset yapmış isimler katıldı.

Genel Başkan Yardımcısı  ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, farklı partilerde siyaset yapmış isimlerle buluşmasının ardından İBB ve Beykoz Belediyesi Meclis Üyesi M. Hanefi Dilmaç ile AK Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcısı Yaşar Şahin tarafından hazırlanan program kapsamında gün boyu Çavuşbaşı'nda çeşitli ziyaretler gerçekleştirerek halkın sorunlarını dinledi.

Mustafa Gürkan: Referanduma kadar ilçe binasının ışıkları sönmeyecek

Sunuculuğunu Tanıtım ve Medya Sorumlusu Zafer Aslan'ın yaptığı toplantının açılış konuşmasını AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan gerçekleştirdi. Yönetim karmaşasından dolayı özellikle Beykoz'da imar sorununun uzun süre çözülemediği söyleyen Gürkan; “Ülke olarak önemli bir eşikteyiz ve eğer geçersek 1-2 yıl içinde kazanılmış ne varsa çarpı ondur. Bu sistem değişikliğinde bizim anladığımız kararı millet verecek, denetlemeyi millet yapacak ve en sonunda millet gönderecek. Bugün Türkiye kendine özgü bir yönetim sistemini kendi milletiyle beraber ve tamamen milletin karar vereceği bir düzenleme ile yapacak.” dedi. Yapılan anketlerde hiçbir zaman Hayır oyunun Evet oylarının önünde olmadığını söyleyen Gürkan referanduma kadar AK Parti Beykoz ilçe binasının ışıkları 24 saat sönmeyeceğini belirtti.

Erol Kaya: Bu ülkede ilk defa millet iktidar olacak

Konuşmasının başında mevcut sistemin yol açtığı sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya,  ilk defa Türkiye'de meclisin seçileceğini söyledi. Katılımcılardan 7 Haziran seçimlerini hatırlamalarını isteyen Kaya, milletin yüzde 40 oy verdiği AK Parti'nin 258 milletvekili çıkartmasına rağmen hükümeti kuramadığını belirtti. Kaya, bu süreçte CHP ile koalisyon görüşmeleri yaptıklarını ifade ederek, 'Sayın Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli'ye bir teklifte bulundu. Ne dedi? 'Sen gel Başbakan ol, MHP, CHP, HDP hükümetini kuralım, AK Parti muhalefette kalsın.' Peki Devlet Bahçeli, MHP kaçıncı partiydi? Dördüncü partiydi. Devlet Bey bunu kabul etseydi kim başbakan olacaktı? MHP'nin genel başkanının başbakan olduğu bir hükümet kurulacaktı. Size soruyorum, hani biz AK Parti'yi seçmiştik?' diye konuştu.

Kaya, siyasi tarihte buna benzer çeşitli olayları da örnekleriyle anlattıktan sonra katılımcılara; 'Hani biz millet olarak sandığa gidiyor ve hükümeti seçiyorduk?' sorusunu yönelten Kaya, sözlerine şöyle devam etti: 'Kimse kusura bakmasın böyle bir şey yok. Bu anayasa paketinin maddelerini konuşmak önemli bir şeydir ama esası ilk defa millet iktidarı temsil edecek. Bu ilk defa oluyor ülkede. Biz sandığa gideceğiz Cumhurbaşkanı seçeceğiz ve olay bitecek. Birinci turda seçtik seçtik, seçemedik ikinci turda iş bitmiş olacak. Bugün inanıyorum ki parlamento ilk defa parlamento olacak. Bu ülkede ilk defa başka bir ifadeyle millet iktidar olacak.'

Fesh ederse kendisi de gider

Erol Kaya konuşmasının devamında şunları söyledi;  Cumhurbaşkanının istediği zaman meclisi fesh edebileceği söyleniyor. Şu anda Cumhurbaşkanı istediği gibi meclisi fesh edebilir mi? Evet edebilir. O yetkisi var. Ancak yeni sistemle eğer cumhurbaşkanı meclisi fesh ederse kendisi de görevi bırakacak. Yine aynı şey parlamento için de geçerli ama şimdiki sistemde cumhurbaşkanı parlamentoyu fesh etse dahi kendisine bir şey olmaz.

Cumhurbaşkanı parlamento ve yargı tarafından denetlenebiliyor

12 Eylül anayasası cumhurbaşkanına olağanüstü yetkiler vermiştir. Yeni sistemde bu kadar yetki cumhurbaşkanına verilmiyor. En azından cumhurbaşkanı parlamento tarafından, yargı tarafından denetlenebiliyor. Şimdiki sistemde cumhurbaşkanı ancak vatana ihanetten yargılanabiliyor. Bunun için de meclisin 4/3 çoğunluğunun oyu gerekiyor. Peki ceza hukukumuzda vatana ihanet diye bir kanun var mı? Yok!

Gençlerimize neden güvenmiyoruz?

18 yaşındaki gençlerimize seçilme hakkı verilmesi muhalefet tarafından çok eleştirildi. Dünyada 52 ülkede 18 yaşındaki gençler seçilebiliyor. Seçilme yaşı şu anda 25, eğer 18 yaşındaki bir gence seçilme hakkı verirseniz 18-25 yaş arasındaki tüm gençlere bu hakkı vermiş oluyorsunuz. Türkiye'de bu yaşta yaklaşık 10 milyon genç var. Şimdi soruyorum. Bu gençler vergi veriyor mu? Veriyor. Mahkemelerde ceza-i ehliyetleri tam sayılıyor mu? Sayılıyor. Evlenebiliyor mu? Evlenebiliyor. Devletin her konudan yetişkin kabul ettiği gençlerimize neden güvenmiyoruz? Neden birileri onlara seçilme hakkını çok görüyor anlamış değilim.

Genç yaşta emekli olacaklar deniliyor…

İddia ediliyor ki 18 yaşında milletvekili olan bir genç 2 yıl sonra emekli olacak. Yok böyle bir şey. Emeklilik yaşı kaç ise o yaşta emekli olur. Bugün 18 yaşında milletvekili olan bir gencin emeklilik yaşı 65'dir. Yani vekillik süresinin bittiği 23 yaşında değil, 65 yaşında emekli olabilir. 18 yaşında zengin çocukları milletvekili olacak diyenler şuan mecliste manavın, esnafın, öğretmen çocuklarının da mecliste görev yaptığını bilmiyor.

Çavuşbaşı planları ile ilgili süreci de takip edeceğiz

Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya farklı partilerde siyaset yapan kanaat önderleriyle buluşmasının ardından Çavuşbaşı Çiftlik Merkez Cami Çay Ocağı'nda vatandaşlarla bir araya geldi. 16 Nisan'da yapılacak referandumda neden 'evet' denmesi gerektiğini anlatan Kaya, sonrasında Çavuşbaşı halkının sorunlarını dinledi. Çavuşbaşı olarak Beykoz Belediyesi'nden yeterli hizmeti alamadıklarını söyleyen vatandaşlar, havza sorunu ve imar planları ile ilgili tepkilerini dile getirdi.

Yapılan eleştirilere cevap veren Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya: “İnsanın olduğu yerde hizmet hiçbir zaman bitmez. Ben Çavuşbaşı'nın sorunlarını 40 yıldır bilen adamım. O günden bugüne Çavuşbaşı'nda gelinen noktayı da iyi biliyorum. Yeterli mi? Değil tabiki. Yüzde yüz bütün sorunları çözdük iddiasında değiliz. 2B sorunu büyük oranda çözüldü. Şuan ki bazı sorunlar yasa değişikliği gerektiriyor. İnşallah bu sorunları da çözeceğiz.  Planlar ile ilgili süreci de takip edeceğiz.' ifadelerini kullandı. 

Kaya gerçekleştirdiği esnaf ve hasta ziyaretlerinin ardından bölgeden ayrıldı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.