Beykoz meclisinde adalet konuşuldu!

Beykoz meclisinde adalet konuşuldu!

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında gerçekleştirilen Belediye Meclisi Nisan Ayı ikinci birleşiminde adalet ve hukuk konuşuldu.

Beykoz Belediyesi Meclisi Nisan Ayı ikinci birleşimi Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in başkanlığında gerçekleştirildi. Açılış ve yoklamanın ardından 3 Nisan 2017 tarihli toplantı tutanağı oy birliği ile kabul edildi. 

AK Parti ve CHP Grubu meclis üyeleri 5 Nisan Dünya Hukukçular Günü dolayısıyla söz alarak, adalet sistemiyle ilgili tespitlerini aktardılar. Mecliste ayrıca CHP Meclis Üyesi Aydın Habil tepki amaçlı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu'nda istifa ettiğini açıkladı.

Hakkı Emanet: Osman Ağa suçsuz

Gündem dışı söz alan CHP Meclis Grup Başkanı Hakkı Emanet, Kurtuluş Savaşı efsane kahramanı Atatürk'ün fedaisi Deniz Piyade Yarbay Osman Ağa'nın 94. ölüm yıldönümü ile ilgili Araştırmacı Yazar Seyfullah Çiçek'in Osman Ağa ile ilgili kitabından bir bölüm paylaştı. Osman Ağa ve Ali Şükrü Bey'in ölümü ile ilgili sır perdesinin henüz kaldırılamadığını ve günümüzde halen tartışıldığını belirten Emanet, Osman Ağa'nın suçsuz olduğuna inandıklarını söyledi.

Erdal Demir: Hukuk bir gün hepimize lazım olur

Bazen hukuktan bahsettiklerinde nedense bazıların rahatsız olduğunu söyleyrek konuşmasına başlayan Erdal Demir yine de hukuk ve hukuk devleti demeye devam edeceklerini belirtti. Demir konuşmasında; “Hukuk ve hak kavramı avukatlık ile orantılı bir kavramdır. Dünyanın en eski ve en saygın mesleklerinden bir tanesi de avukatlıktır. Buda savunmanın kutsal bir hak olduğundan ileri geliyor. Her zaman herkesin bir avukata ihtiyacı olabiliyor. Çok kabul gören bir ilke var; hukuk bir gün hepimize lazım oluyor.” ifadelerini kullandı.

Aydın Düzgün: Akkiraz ormanlarına 400 hayvan bırakıldı

Gündem dışı söz alan bir diğer isim olan CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün “Beykoz'da Dünya Sokak Hayvanları Günü'nü kutlamak istiyorum ama Akkiraz ormanlarına bırakılan 400 civarı hayvanlar nedeniyle kutlayamıyorum. Birde Beykoz Belediyesi'ne ait kaç adet billboa”rd var. Yapım ihalesini ne zaman yapıldı ve hangi firma kazandı. Başkanlık makamına havalesini istiyorum.” 

Deniz Yıldız: Kendilerinden başka hiç bir güç tanımayan...

Son olarak 5 Nisan Avukat Günü dolayısı ile söz alan CHP Meclis Üyesi Deniz Yıldız; “Hukuk devletine işlerlik kazandıran, yargı bağımsızlığının olmazsa olmazı, en önemli özelliği savunma ve savunmanın özgürce yapılabilmesidir. Hiçbir zaman köle kullanmayan ama efendileri de olmayan, kendilerinden başka hiç hiyerarşik güç tanımayan, bağımsız yargının en büyük  güvencesi, savunmanın yegâne temsilcisi Cumhuriyet ve demokrasiyi ayakta tutan güçler ayrılığının temel ilkesini koruyucusu olan avukatların gününü kutluyorum.”

Yapılan konuşmaların ardından gündemde olmayan müdürlük teklifleri olan Macaristan Mohaç Kentinde 19-22 Mayıs 2017 Tarihleri arasında yapılacak St.John's Festivaline katılacaklara gri pasaport alınabilmesi hakkındaki Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün teklifi oy çokluğuyla kabul edilerek Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonuna havale edildi.

Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 (bir) adet vibrasyonlu toprak silindiri, 1 (bir) adet paletli eskavatör, 1 (bir) adet lastikli mini yükleyici, 1 (bir) adet paletli yükleyici iş makineleri alınması hakkındaki Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi ise oy çokluğuyla kabul edilerek Plan Bütçe Komisyonuna  sevk edildi.

İlçemiz sınırları içerisinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının taleplerinin değerlendirilmesi hakkındaki Destek Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi, İlçemiz sınırları içerisinde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının yapım ve onarım taleplerinin değerlendirilmesi hakkındaki Park ve Bahçeler Müdürlüğünün teklifi,  oy çokluğuyla  kabul edilerek Hukuk ile Plan ve Bütçe Komisyonuna gönderildi.

Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonuna seçilen ve istifa eden CHP Meclis Üyesi Aydın Habil'in yerine, CHP Meclis Üyesi Aydın Düzgün seçildi.

Mecliste son olarak, Denetim Komisyonu Raporu okundu. Bir sonraki meclis toplantısı 7 Nisan 2017 Cuma günü saat 10.00'da yapılacak.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.