Ahmet Berat Conkar Beykoz basını ile buluştu

Ahmet Berat Conkar Beykoz basını ile buluştu

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Conkar, Beykoz yerel basını ile bir araya geldi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanlığı'nın ev sahipliğinde düzenlenen kahvaltıda Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Conkar'ın yanı sıra Ak Parti Beykoz İlçe Başkan Yardımcıları Zafer Aslan ve Gonca Jale Peker ile meclis üyeleri Manolya Demirören ve Emin Yavuz hazır bulundu.

Tanıtım ve Medya Başkanı Zafer Aslan'ın hoş geldiniz konuşmasından sonra sözü alan Milletvekili Ahmet Berat Conkar, kısaca kendisini tanıttıktan sonra referandum gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ak Parti'nin tek başına iktidar olarak istikrarı sürdürmesinin önemi büyük

Dünya'daki gerilimin çatışma noktasına doğru hızlıca yaklaştığını belirten Conkar Türkiye'nin çevresinde bulunan ülkelerin kriz alanı olduğunu ve bir ateş çemberi haline geldiğini belirtti. Bütün bu sorunların akabinde istikrarını devam ettiren, darbe girişimine rağmen ekonomisini büyüten ve kendi yürüyüşünü devam ettiren bir Türkiye olduğuna işaret eden Ahmet Berat Conkar; 'Burada Ak Parti'nin tek başına iktidar olarak istikrarı sürdürmesinin önemi büyük. Bir de milletimizin son 14 yıllık Ak Parti döneminde elde ettiği kazanımları kaybetmemek açısından bizim siyasi liderliğimizin arkasında sağlam duruşu Türkiye'nin bu karmaşık ortamda sağlam bir şekilde yürümesine imkan sağlıyor.' dedi.

Meclis yasama ve denetime odaklanacak

Yakalanan istikrarı kurumsallaştırmak adına gündeme alınan anayasa değişiklik paketinin temel hedefinin; bu gelişmenin sadece Ak Partiye bağlı kalmaması ve yönetime gelen siyasi partilerin hizmet siyaseti içerisinde hareket  etmesi olduğunu belirten Ahmet Conkar; 'Bu paketle birlikte Türkiye'nin önünde yeni bir çığır açılacağı kanaatindeyiz. Geçmişe ki o istikrarsızlık dönemlerinde, yani koalisyon hükümetleri, askerle siyaset arasındaki kavgalar, askerle yargı arasındaki kavgalar, sermayenin siyaseti devamlı kontrol etme ve bir anlamda hükümet getirip, hükümet götürmelerindeki müdahalelerinin gündemimizden çıkmasını istiyoruz. Her 5 senede bir millet kendisini yönetecek cumhurbaşkanını ve hükümetini seçsin ve aynı zamanda güçlü bir meclis seçsin. Meclis yasama ve denetime odaklanacak. Bakanlar meclisin içinden çıkmayacak. Hem siyasetçi, hem bakan olmayacak. Hem yürütmede, hem yasamada görev yapmayacak. Bu durum çıkar çatışmaları doğuruyor. Bakan millet tarafından denetlenecek, yeri geldiği zaman performansı yetersiz ise bu hükümet millet tarafından görevden alınacak ve değiştirilecek. Meclis ise yasamaya odaklanacak. Bundan sonra bakanlardan gelen teklifler değil, tamamen milletvekillerinden gelen teklifler yasalaşacak. Bu da aslında yasama kısmında milletin iradesinin doğrudan parlamentoya yansıtıldığı bir sisteme taşıyacak. Hükümeti de halk doğrudan seçtiği için halkın beklentisi noktasında daha hızlı, etkin ve sorumlu bir bürokrasi göreceğimizi düşünüyoruz. Bu da Türkiye'nin daha hızlı reformlar yapıp, daha hızlı kalkınmasına vesile olacak.' şeklinde konuştu.

Ülke yönetiminin uzun vadede buna ihtiyacı var

Sözlerine anayasa değişikliği maddelerini değerlendirerek devam eden Ak Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Conkar; 'Yargıya da önemli bir düzenleme geliyor. Daha önce kapalı sistem içerisinde seçilen üst yargı bundan sonra mümkün olmayacak. Burada da 7 üyenin mecliste nitelikli çoğunlukla seçilerek milli iradenin yargı mekanizmasında da bir denetim fonksiyonu üstleneceğini görüyoruz. Böylelikle Fetö tarzı veya başka ideolojiler gibi kamplaşmalar olmayacak. Sistem içerisinde bir kriz yaşandığı zaman, hükümetle meclis arasında bir tıkanma olduğunda çözüm olarak birlikte seçime gitme maddesi getirildi. Bu da Türkiye'deki modelin özgünlüğü bakımından önemli bir rol. Mevcut sistemde cumhurbaşkanı faaliyet ve eylemlerinden sorumlu tutulamıyor. Gelen sistemle birlikte cumhurbaşkanının hesap verebildiği, gerekirse meclis tarafından soruşturulabildiği ve belli bir çoğunluklada cumhurbaşkanı ve hükümetin Yüce Divan'a sevk edilerek yargılanabildikleri bir denetim sistemini getiriyoruz. Ülke yönetiminin uzun vadede buna ihtiyacı var. Yönetimde çift başlılığın ortadan kaldırılmasını vurgulamak isteriz. Mevcut sistem istikrarı yönetimdeki insanın insafına bırakıyor. Yönetimin tek başlı olması bizi bu şekildeki krizlerden uzak tutacaktır diye düşünüyoruz.' dedi.

MHP'nin verdiği katkı ile sivil bir anayasa değişikliği yaptıklarını, bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu ve güçlü bir Türkiye için bunun gerekli olduğunu ifade eden Conkar; 'Milletimizden evet demelerini bekliyoruz. Yapılan şey ne bizim için, ne de cumhurbaşkanımız için yapılmış bir sistem değil. Tamamıyla milletimiz için yapılmış bir sistemdir.' diyerek sözlerini bitirdi.

Conkar yapmış olduğu konuşmanın ardından yerl basının sorularını cevapladı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.