Kaymakam'dan öğrencilere talimat! Kafasına atın!

Kaymakam'dan öğrencilere talimat! Kafasına atın!

Beykoz'da ”Yeşil Okul Projesi” kapsamında okul öğrencilerine çevre bilinci aşılamak amacıyla başlatılan temizlik seferberliği devam ediyor.  

Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve Yöntem Temizlik Firması işbirliğiyle yürütülen  “Yeşil Okul Projesi” kapsamında okul öğrencilerine yönelik çevre bilinci aşılamak amacıyla başlatılan temizlik seferberliği devam ediyor.  

Çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenen çalışmaya; Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Mahmut Gülbasar, Yakup Özbek ve Tacaettin Aksu, meclis üyeleri Emin Yavuz, Sinan Çıtlak, Nevzat Oral ve Ahmet Soylu, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Hüsnü Kolcu, Kavacık Muhtarı Yusuf Kesici ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Kavacık Otağtepe Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlikte Kavacık Borsa İstanbul ve Selahattin Karakaşlı İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ellerinde  “Gelecek ellerimizde Çevre Kirliliğine Hayır” “Temiz İnsan Temiz Çevre” yazılı pankartlarla katılarak, çöpleri tek tek topladılar. Öğrenciler esnafları dolaşırken zaman zaman “Beykoz Bizimdir Temiz Tutalım” sloganı da attılar.

Kazım Bozbay: Çocuklarımız yaşayarak bu alışkanlığı kazanacak

Programın açılış konuşmasını Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay gerçekleştirdi. Yaparak ve yaşayarak  öğrenmenin en etkili eğitim yönetmelerinden biri olduğunu belirten Bozbay; “Çocuklarımıza öğretmenleri aracılığıyla okulda temizliğin önemini anlatmaya çalışıyoruz ama bu konuda pek başarılı olduğumuzu düşünmüyorum. Halen daha okulda, sınıfta, koridorlarda yerlerde çöplerin olduğunu görüyoruz. Umuyorum ki bu tür etkinliklerle çocuklarımıza yaşayarak bu alışkanlığı kazandıracağız. Yeşil Okul  Projesi ile çocuklarımız çevreyi temizleyerek öğreniyor. Zaman zaman TV'lerde evlerini çöp eve dönüştüren insanlar görüyoruz. Bu insanların aklı dengesi yerinde olmadığı için bunu yapıyor ama peki bize ne oluyor da okullarımızı sınıflarımızı kirletiyoruz. Buralar da bizim evimiz değil mi? O yüzden çevremizin yaşanabilir bir dünya olması için temizliğe sağlığa önem vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yücel Çelikbilek: Aslan yattığı yerden belli olur

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de konuşmasında iki atasözünden yola çıkarak şu ifadeleri kullandı; “Bizim iki tane atasözümüz var.  Birisi ağaç yaşken eğilir. Hepimiz temizliğe çok küçük yaşlarda başlayacağız. Birde herkes evinin önünü temiz tutarsa bölge temiz olur. Eskiden büyüklerimiz kapılarının önünü temizler sokaklar baştan aşağı temiz olurdu. Okullar camiler bizim çevremizdir. Aslan yattığı yerden belli olur misali buraların temiz olması demek bizim birer aslan olduğumuzu gösterir.”

Ahmet Katırcı: Sokağa çöp atanın sizde kafasına atın

Son olarak konuşan Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı şimdiki çocukların şanslı olduğu belirterek “Bizleri ‘baltalar elimizde ipleri belimizde ben giderim  ormana' şarkıları ile büyüttüler. Şimdi düşünüyorum da çocuğun elinde balta, belinde ip ormanda ne işi var. Ormana ağaç dikmeye gidilir, ağaç kesmek için değil. Çocuklara tavsiyem sokakta birisi çöp atarsa onu alın sizde onun kafasına atın yada cebine koyun. Tepki gösteren olursa da Kaymakam amca bana böyle emretti deyin. Toplum olarak temizliği şiar edinmiş bir milletiz. Temizlik imamdan gelir kültürü ile yetişmiş insanlarız. Avrupa ya temizlik banyo kültürünü getiren milletiz.” İfadelerini kullandı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.