Evet çıkarsa Beykoz Belediyesi kapatılacak!

Evet çıkarsa Beykoz Belediyesi kapatılacak!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Beykoz'un da aralarında olduğu 14 ilçenin kapatılarak tek bir belediye başkanı olacağını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Şükrü Karatepe 'Şehir Başkanı' , 'Çin Modeli eyaletler' ve 'Mahalli idarelerin yeniden yapılandırılması' sözünün değerlendirdi. Başkanlık rejiminin 'eyalet'e dönüşmesinin kaçınılmaz olduğunu belirten Yarkadaş, 'Şehir Başkanlığı' adı altında doğrudan devlet başkanının emrinde çalışacak bir belediye başkanları sistemini kurmak istiyorlar' dedi.

BEYKOZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ OLACAK

Yarkadaş şöyle konuştu: 'Her yeri, her makamı tek bir kişinin yönetmesini ve her şeyin ona bağlı olmasını istiyorlar. Örneğin, üzerinde çalıştıkları bir tasarı var. Buna göre, ilçe belediye başkanlıkları kapatılacak. Örneğin, İstanbul'un Anadolu Yakası'nda 14 ilçe belediyesi var. Yapmak istedikleri değişiklik hayata geçerse, 14 ilçenin tek bir belediye başkanı olacak. Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Maltepe, Kartal, Sultanbeyli gibi belediyeler ise Şube Müdürlüğü haline dönüştürülecek.''

KAZANAMADIKLARI BELEDİYELER HEDEFTE

Saray ve AK Parti'nin, İstanbul'u 3 ayrı bölgeye ayırmak ve bu bölgelerin her birine bir belediye başkanı seçtirmek istediğini belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti: 'Örneğin, İstanbul Anadolu Yakası'nın tek bir belediye başkanı olacak. Buna da Anadolu Yakası Belediye Başkanı denilecek. O kişi Şehir Başkanı'na bağlı olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Şehir Başkanı olacak. Diğer 14 ilçenin belediye başkanlığı ise tasfiye edilecek. Aynısı Bakırköy ve Beşiktaş için de geçerli. 2. ve 3. Bölge olarak adlandırılan seçim çevresinin tek bir belediye başkanı olacak. Bölge Belediye Başkanı ise Şehir Başkanı'na bağlanacak.”

AK PARTİ'NİN SÖZÜNÜ HATIRLATTI

AK Parti'nin 2002 yılında iktidara geldiğinde 'yerel yönetimleri güçlendirme sözü'' verdiğini anımsatan Yarkadaş, 'Şimdi bu sözü unuttular, kazanamadıkları belediyeleri merkezi sisteme bağlayarak ele geçirmeyi ve tek bir adamın yönetmesini tasarlıyorlar'' dedi.

'SON SÖZÜ HALK SÖYLEYECEK'

Anayasa değişikliğinin halktan geri döneceğine inandığını belirten Yarkadaş, 'Halkımız, Atatürk'ün cumhuriyetine, laik, sosyal hukuk devletine ve parlamenter rejimine sahip çıkacaktır. Buna yürekten inanıyorum'' dedi.​

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.