Beykoz'da Kutlu Doğum coşkusu sürüyor

Beykoz'da Kutlu Doğum coşkusu sürüyor

Beykoz Müftülüğü'nün düzenlediği ‘Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri devam ediyor.

Serbostani Mustafa Ağa Camii'nde İlçe Müftüsü Ali Efe'nin açılış programıyla başlayan ‘Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri, Beykoz Devlet Hastanesi yönetimi ve hastalar ziyaret edilerek gül ve kitap dağıtımı ile devam etti.

Beykoz Yerel Basın temsilcileri ile kahvaltılı bilgilendirme toplantısı da yapan Beykoz İlçe Müftüsü Ali Efe yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek 2017 yılı Kutlu Doğum Haftası teması ve etkinliklerin ayrıntılarını basın mensupları ile paylaştı. ‘Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri kapsamında Beykoz Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan ve ilgiyle izlenen program asıl engelin ilgisizlik olduğunu gösterdi.

 “Hz. Muhammed ve Güven Toplumu” anlatıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı Bünyamin Albayrak'ın “Hz. Muhammed ve Güven Toplumu” konulu konferansı da Beykoz halkı tarafından büyük ilgi gördü. avacık Talia Düğün Salonu'nda gerçekleştirilen konferansa Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Müftüsü Ali Efe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, Belediye Başkan Yardımcıları Yakup Özbek ve Tacettin Aksu ile muhtarlar, STK temsilcileri, esnaf, kurum personeli katıldı.

Paşabahçe Camii İmam-Hatibi Hasan Koçak'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda yapılan açılış konuşmalarının ardından konferansa başlayan Albayrak, insanlığın büyük bir bunalımdan geçtiğini, güvenli liman arayanların Akdeniz'in azgın sularına gömüldüğünü, İslam dünyasının ise güvenlik ihtiyacını karşılayamadığını, batı medeniyetinin ise hiçbir zaman bu ihtiyacı karşılayamayacağını söyledi. Bütün insanlığın ortak umudu olan Türkiye'nin 3 milyon Suriyeliyi bağrına bastığını ve bütün mazlum milletlerin duasına mazhar olduğunu, bu umudun sönmesini isteyenlerin din maskesi altında örgütlenmiş olan FETÖ tarafından 15 Temmuz'da bu millete ihanet ettiğini ama iman dolu göğüsler sayesinde söndüremediklerini, gelecekte bu umudun gerçekleşeceğini ifade etti. Maverdi'nin güven toplumunun oluşmasını sağlayacak altı önemli kritere vurgu yaparak “1-Dinü'l Müttebeun; Sağlam itikat, 2- Sultanu'lKahirun; İyi bir devlet, 3-Adlü'l Şamilun; Herkesi kuşatan mükemmel bir adalet, 4- Toplumun tamamını kapsayan bir güvenlik sistemi, 5- Hısbu'nDaimun; sürekli bir üretim, 6- Emelü'nFasihun; gençlere gelecek umududur. Bu kıstasları sağlayan milletlerin Medeniyet iddiası olabilir. “Kenar-ı Dicle'de bir kurt kapsa koyunu; sorar Adl-i İlahi Ömer'den onu” anlayışı, Ebu Kubeys tepesinden “Şu dağın ardından düşman orduları geliyor desem inanır mısınız?” diye sorduğunda düşmanlarına bile “sen yalan söylemezsin” dedirten bir peygamberin ümmeti olarak bu güven toplumunu ancak yine Müslümanlar tesis edebilecektir. Dünyanın İslam'a ihtiyacı var. Bunun için İslam dünyası rahat bırakılmıyor. Din görünümlü örgütler oluşturularak kötü bir İslam algısı oluşturulmaya ve hem Müslümanlara hem de Müslümanların yaşadığı topraklara ihanet ettiriliyor.” ifadelerini kullandı. Kutlu Doğum Haftası etkinliklerinin halkımızın bilinçlenmesine vesile olduğunu da ifade eden Albayrak, sözlerini haftanın İslam alemi ve tüm insanlığa hayırlar getirmesi temennisiyle tamamladı. Program gül ve kitap ikramıyla sona erdi.

Sevgi Evleri ziyaret edildi

Kutlu Doğum programlarının bir diğer adresi ise Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan Galip Öztürk Sevgi Evleri oldu. Burada kalan toplam 59 öğrenci İlçe Müftüsü Ali Efe, Şube Müdürü Abdullah Güldalı, İlçe Vaizi Aydın Yöndem ve Sehal Deniz Kotan ile din görevlilerinden oluşan 3 ayrı ekip tarafından ziyaret edilerek hediyeler verildi. Çocukların moral-motivasyonlarının gayet güzel olduğunun gözlemlendiği ziyarette çocuklarla hem tanışma hem de Peygamberimiz - Çocuk ve Güven içerikli kısa bir sohbet gerçekleştirildi. Sevgi Evleri Müdürü Kenan Şahin'in refakatinde gerçekleşen ziyaret, ekibimize sorumluluk bilincini hatırlatırken, burada belirli günlerde görev yapan personelimizin çocuklar üzerinde bıraktıkları olumlu etkiyi de görme fırsatı verdi.

Etkinlikler tüm hızıyla devam ediyor

Kırk sekiz ayrı etkinliğin planlandığı Kutlu Doğum faaliyetlerimiz ay sonuna kadar konferanslar, ziyaretler, 6 bin 500 adet kitap ve 4 bin adet gül dağıtımı, Kur'an Ziyafeti etkinlikleriyle devam edecektir.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.