Çavuşbaşı'nın imar çalışmaları tamamlandı

Çavuşbaşı'nın imar çalışmaları tamamlandı

Beykoz Çavuşbaşı Bölgesi İmar kararlarına altlık oluşturmak üzere yapılan etüt ve analiz çalışmaları tamamlandı.

Beykoz Belediyesinin uzun zamandır çözüm bekleyen, Çavuşbaşı Bölgesi İmar kararlarına altlık oluşturmak üzere yaptığı etüt ve analiz çalışmaları kapsamında son Çavuşbaşı Çalıştayı  gerçekleştirildi.

Kavacık Limak Otel'de yapılan çalıştaya, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcıları Eyüp Salih Elmas, Tacettin Aksu, Yakup Özbek, Mahmut Gülbasar, meclis üyeleri, birim müdürleri, teknik uzman ve mühendisler katıldı. 

Çalıştayda, Çavuşbaşı bölgesindeki sit alanı kararı, ormanla olan ilişkisi ve Elmalı Havza Koruma alanı içerisinde yer almasından ortaya çıkan sınırlandırmaların çözümü için, ilgili kuruluşların yönetici, kurum temsilcileri, uzman ve temsilcileri gün boyunca görüş alışverişinde bulundu.   

Çavuşbaşı'na dair kollektif şekilde somut çözümler için yol haritası belirlenen, Beykoz Belediyesinin yaptığı bu örnek çalışma, diğer 39 Belediyeye ve Avrupa'ya örnek olacak. 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Bu çalıştay nihai çözüm için rehber olacak.”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptığı konuşmada:  “Biz ilçe bütününün imar planları çalışmalarının yerli ve milli iradeyi temsil eder şekilde yapılması amacıyla Belediyemiz bünyesinde yürütmekteyiz. Her bir sorunu yerinde inceleyip, çözümler geliştirmeyi şiar edindik.

Çavuşbaşı Bölgesi İmar Planlarında halkın memnuniyetini kazanacak bir çalışma ortaya koyabilmek için her türlü olanağı kullanmaya gayret ediyoruz. Belediyemizce üretilecek plan kararlarında eksik kalınabileceği endişesiyle hemşerilerimizle ve uzmanlarla zaman zaman bir araya gelerek Beykozluların faydasını azami seviyeye çıkartacak kararlara ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz.

Bugün de Çavuşbaşı Bölgesi'nin uzun süreden beri gelen imar sorunlarını çözmek ve bölge sakinlerimizin mutluluğunu tesis etmek için bu Çalıştay'ı düzenledik. Bölgenin geleceğiyle ilgili imar planı sorunlarına çözüm bulmak için bugün Ortak Akıl Toplantıları'nın sonuna geldik. Zor bir iş, sizler fikirlerinizle bu sürece katkı sağladınız. Çalışmanın sonunda elde edilen bilgiler ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak.

Bu çalıştay nihai çözüme ışık tutacak olup, bir rehber niteliği taşıyacaktır. Çavuşbaşı Bölgesi'nde başlattığımız katılımlı plan yapım süreçlerinin, ilçemizin diğer bölgelerine de örnek olacağını düşünüyorum. Bu çalışmalara emek veren, katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Eyüp Salih Elmas: 'Çavuşbaşı Bölgesi Çalışmalarını Tamamladık'

Çavuşbaşı Bölgesi'nin İmar Planı öncesi sosyo-teknik analizlerini bitirdik diyerek söze başlayan Teknik Başkan Yardımcısı Dr. Mimar Eyüp Salih Elmas: “Şehir planı bir bölgenin gelecek yıllarına yön verir, geleceği planlarken teknik imar detaylarının yanında, bölge sakinlerinin memnuniyetini sağlayacak kararları almak da gerekir. Çavuşbaşı Bölgesi İstanbul ili içinde önemli bir lokasyonda bulunmaktadır. Köprülerin bağlantı noktasında olması, 3. Havaalanına ulaşacak Ankara-İstanbul hızlı tren hattının bölgeden geçmesi önemini arttırmaktadır. Elmalı Havzası'ndaki K.S. Süleyman Şehir Ormanı da buranın doğal zenginliklerinden olup, planla bütünleşik projelendirilerek rekreasyon hizmetine sunulacaktır. Bölgedeki gölün 300-1000 mt. arasındaki yaşam alanındaki mülkiyetin zayi olması ve var olan binaların İSKİ tarafından yok sayılması, Kısa ve Uzun Mesafeli Koruma Kuşaklarındaki İSKİ imar şartlarının yeterli miktarda olmaması, 1995 yılında alınan “Doğal Sit” kararının varlığı önemli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Bu sorunlara akılcı ve kalıcı çözümler getirmek için Çavuşbaşı akil insanlarıyla derinlemesine söyleşiler yapıldı, fikirler alındı. Daha sonra 150 kişilik; bölgede yaşayanlar, mahalle muhtarları, resmi kurum ve kuruluşların temsilcileriyle beyin fırtınası ve arama konferansı yapıldı. Ayrıca halkla istişare-bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bugün de; sorunlara ortak akıl üretilmesi amacıyla konusunda uzman akademisyen ve ilgili kurum yetkilileriyle bir araya geldik. Bu çalışmalardan çıkan sonuç ve önerileri raporlayarak ilgililerle paylaşıp, gerekli düzenlemelerin yapılması için Belediye Başkanım Yücel Çelikbilek'in öncülüğünde heyet olarak girişimlerde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.