Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri'ne Beykoz damgası

Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri'ne Beykoz damgası

Beykoz Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından 3. İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenliklerinde gerçekleştirilen Osmanlı Kıyafetleri defilesi ilgiyle takip edildi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından, farklı öğrenim ve yaş gruplarındaki vatandaşların, sosyo-kültürel gelişimlerini desteklemek ve istihdam edilebilirliklerini arttırmak, bilgi, beceri ve yeterliliklerini geliştirmek, bilgiye erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen, “İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri”nin 3'üncüsü gerçekleştiriliyor.

Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen programa İstanbul Valisi Vasip Şahin'in yanı sıra Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Erkan Demirci, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı,  Beykoz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Bülent Küçük, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Mustafa Mamur ile çok sayıda davetli katıldı.

Şenlikte saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Zeytinburnu Halk Eğitim Merkezi mehteran takımı sahne aldı. İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri'nde yaygın eğitimin semerelerini göreceklerini belirterek, önce öğrenen, sonra öğrendiğini pratiğe aktararak eser haline getiren kursiyerlere teşekkür etti.

Vasip Şahin: Amacımız, beşikten mezara herkese bir şeyler öğretmek

Amaçlarının beşikten mezara kadar herkese bir şeyler öğretmek olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu: 'Bu sene özellikle vatandaşlarımızın beğenisine sunmak için biraz daha çaba harcadık. Buradaki emeklerin zayi edilmemesi lazım. Arkadaşlarımızın buradaki emeklerinin bilinmesi lazım. Bilinsin ki onlara şevk gelsin, insanlar daha fazla bu tür eğitim kurumlarına müracaat etsinler. Amacımız, beşikten mezara herkese bir şeyler öğretmek. Bugün Hayat Boyu Öğrenme kapsamında 150 civarında program icra ediyoruz. Vatandaşlarımız yeni bir eğitim, kurs isterse onları da değerlendiririz.'

Ercan Demirci: Şölen havasında bir farkındalık festivali

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ercan Demirci, eğitimin sadece okulda olmayacağını hatırlatarak, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün örgün eğitim dışındaki bütün eğitim faaliyetlerinin merkezi olduğunu ifade etti. İdareci ve öğretmenlere teşekkür eden Demirci, 'Burada öğrenciliği benimseyen bütün arkadaşlarımız, ürettikleriyle bizim için onur vesilesidir. Bu festival, yapmış olduğumuz işin keyfiyetine, niteliğine, hem kemmiyetini, niceliğini hissetmemiz hususunda bir şölen havasında bir farkındalık festivali. Bu festivalin, bizi hedeflediğimiz sonuçlara ulaştırmasını temenni ediyorum.' diye konuştu.

Beykozlu öğrenciler Osmanlı kıyafetlerini sergiledi

Daha sonra Beykoz Çavuşbaşı Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen Osmanlı Kıyafetleri defilesi, seyirciler tarafından büyük ilgi gördü. Defilede Osmanlı padişahları ve saray sultanları da temsili kıyafetlerle canlandırıldı.

Vali Şahin ve protokol heyeti, Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri tarafından hazırlanan eserlerin sergilendiği stantları gezdi.

Öğrenme Şenliği'nde etkinliklerin Cumartesi günü akşam saatlerine kadar süreceği bildirildi.

Kaynak: AA

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.