Beykoz'un 'Yeşil Okul'ları ödüllerine kavuştu

Beykoz'un 'Yeşil Okul'ları ödüllerine kavuştu

Beykoz'daki çevreci “Yeşil Okul”lar, Tarihi Beykoz Çayırı'nda düzenlenen şenlikle ödüllerine kavuştu.

Beykoz'daki çevreci “Yeşil Okul”lar, Tarihi Beykoz Çayırı'nda düzenlenen şenlikle ödüllerine kavuştu.  Çağatay Akman'ın konser verdiği şenlikte, çocuklar survivor parkuru, hazine avı, canlı langırt,  uçurtmalar ve geleneksel yarışmalarla gün boyu doyasıya eğlendi.

Beykoz Belediyesi, Beykoz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 8 yıldan bu yana yürütülen projeyle bu yıl 57 okulda 22 bin 901 öğrenciye uygulamalı olarak geri dönüşüm ve atık yönetimi eğitimi verildi.

Ambalaj atıklar, elektronik atıklar, atık pil, atık yağ ve kompost olmak üzere 5 kategoride uygulanan projede yıl boyu en çok atığı ayrıştıran ve en çok kompost elde eden okullar eğlenceli bir şenlikle ödüllerini aldı.  

Şenliğe, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay, belediye başkan yardımcıları, ilçedeki yeşil okullardan öğretmenler, öğrenciler veliler iştirak etti.  

Yeni nesillere küçük yaştan başlayarak çevre bilinci aşılamayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek bu yaz mesire alanlarında başlatacakları uygulamayla piknikçileri farklı renkli ambalajlarla geri dönüşüme dâhil edeceklerini söyledi.   

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ise ilçede çevre alanında uygulamalı eğitim modelini gerçekleştirdiklerini ifade ederek projeye destek veren Beykoz Belediyesi'ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Okullar ödüllerini Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay ve başkan yardımcılarının elinden aldı. Birinci olan okullara müzik aletleri seti, ikinci olan okullara akıl oyunları seti üçüncülere de spor aletleri seti hediye edildi. Kompost Özel Ödülü olarak da akıl oyunları seti verildi.  

Survivor parkurunda kıyasıya mücadele

Ödüllerin ardından Çağatay Akman'ın hareketli şarkılarına eşlik eden öğrenciler survivor parkuru, survivor hazine avı, canlı langırt oyunlarıyla doyasıya eğlendi. Çuval Yarışı, Elma Yeme Yarışı, Yumurta Taşıma Oyunu Uçurtma Şenliği, Air Hokey, Junior Basketbol, Halka Atma Oyunu ve çeşitli animasyon gösterileri de büyük ilgi gördü.  

Beykoz Belediyesi'nin Çayır'ın çevresinde geri dönüşüm uygulamalarını tanıttığı stantlar kurduğu etkinlikte öğrenciler atık malzemelerden ürettikleri eserleri ve el işlerini sergiledi.  “Temizlik İşleri Personel Korosu” temizlik malzemelerinden oluşan enstrümanlarla verdiği konserle ilgi çekti. Beykoz Belediyesi alana gelen çocuklar için pamuk şeker, Osmanlı macunu, patlamış mısır, dondurma ikramı yaptı ve uçurtma dağıttı.

Kompost Özel Ödülü

Şehit Adl Doğan İlkokulu

Birinciler:

Kılıçlı İlkokulu

Özel Nitelikli Umutlu Nesiller Ortaokulu

Özel Kavacık Final İlkokulu

İkinciler:

Şahinkaya İlkokulu

Anadolukavağı Mesadet Taylan İlkokulu

Soğuksu İlkokulu

Üçüncüler:

Şehit Adil Doğan İlkokulu

Firuzbey İlkokulu

Saadettin Gökçe Pınar İlkokulu

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.