Beykoz Zerzevatçı Country Kentsel Tasarım Projesi tanıtıldı

Beykoz Zerzevatçı Country Kentsel Tasarım Projesi tanıtıldı

Beykoz Zerzevatçı Mahallesi bilgilendirme toplantısında, imar planlarıyla ilgili çalışmaların detayları ilçe sakinleriyle paylaşıldı.

Zerzevatçı Cami Lokali'nde düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu istişare toplantısında, imar planlarıyla ilgili gelinen aşama, ayrıntılar ve son durum mahalle sakinlerine aktarıldı. 

Toplantıya Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Başkan Yardımcıları Eyüp Salih Elmas, Tacettin Aksu, Salim Öztürk, Yakup Özbek, Mahmut Gülbasar, Başkan danışmanları, meclis üyeleri, STK temsilcileri ve ilçe sakinleri katıldı.

Teknik Başkan Yardımcısı E. Salih Elmas sinevizyon eşliğinde gerçekleştirdiği sunumuyla Zerzevatçı Country Kentsel Tasarım Projesi'ni ilçe sakinlerine tanıttı.

Başkan Çelikbilek: 'İmar sorununu çözerek çağdaş şehirler kuruyoruz”

Beykozluların memnuniyetini tesisi için imar planlarıyla ilgili çalışmaları sürdürdüklerini belirten Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: 'Bu çalışmalar sonunda Beykozlular artık rahat bir nefes alacak, mülkiyet ve imar problemlerinden arınmış olacak. Size söz vermiştik, imar durumlarıyla ilgili zaman zaman aksamalar oluyor. İnşallah hayırlı bir çalışma olur. Bir sonraki toplantıda fikirlerimiz olgunlaştırarak tekrar toplanmak isteriz. Çağdaş şehircilik projeleriyle oluşturulan ve yaşamın bir zevk haline geleceği, imar planlarının sonuçlanması için çalışmalarımız devam edecek. Hepinize teşekkür ediyor, projelerin size, ailenize, ülkemize, Beykoz'a hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Salih Elmas: “Bu nadide yerin İstanbul'da stratejik önem kazanması için çaba sarf ettik”

Her ilçenin bir yüzü, bir imajının olmasına ihtiyaç duyulduğu, çağdaş şehircilik anlayışının hâkim olduğu bir dönemde olduklarını söyleyen Teknik Başkan Yardımcısı E. Salih Elmas: 'Zerzevatçı Mahallesi, İki yakasında orman dokusu ve bir tarafında dere bulunan, karşılıklı tarım alanları ile yaklaşık 3 km'lik yol hattı boyunca uzanan kendine özgün bir coğrafi karaktere sahiptir. Güneybatısında Kavacık Kavşağı, kuzeyde Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yoluna kadar uzanan önemli ulaşım güzergâhları bulunmasının yanı sıra Çalışma alanının güneybatısında Adapazarı-İstanbul Kuzey Geçişi Projesi bulunmaktadır. Proje alanı çalışmasında amaç; projeden plana geçerek bölgenin kimliğini bozmadan kentsel ihtiyaçların tespitinin yapılması ile demografik yapı dengelerini gözeterek imar iyileştirmesini en iyi şekilde kullanmaktır. Böylelikle, gelen kurum görüşlerine istinaden çalışmaları devam eden 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları ile eş zamanlı olarak,  coğrafik, sosyolojik ve demografik yapıya hitap eden bir Kentsel Tasarım Projesi hazırlanmaktadır.” şeklinde konuştu.  

Zerzevatçı'nın kimliği korunuyor

Kuruluşu 1920'lere dayanan mahallenin geçmişte İstanbul'un sebze ve meyve ihtiyacını büyük ölçüde karşıladığı bir tarım köyü olduğunu vurgulayan Salih Elmas, mahallenin zamanla kaybettiği kimliğinin iyileştirilmesi, korunması,  vurgulanması ve güncel koşullar doğrultusunda sürdürülebilir gelişme altyapısı öneren bir “Kentsel Tasarım Projesi” hedeflediklerini söyledi. 

Zerzevatçı Country Kentsel Tasarım Projesi ile sürdürülebilir sosyal ve ekonomik kalkınma modeli oluşturacak şekilde tarımsal vasfın öne çıkarılacağını vurguladı.

İmar planlarının ve plan eki olan kentsel tasarım projelerinin tamamlanmasının parselasyonların hızlıca yapılmasını sağlayacağını ifade eden Salih Elmas: “Tapu satışlarının imar uygulamaları sonrası yapılacak olması mahalledeki yol, park ve okul vb. yatırımların hep bir koldan eş zamanlı yapılmasını sağlayacaktır. Aksi halde şehrin gelişimini etkileyen donatılar hızlı bir şekilde hayata geçirilemeyecek olup bu durum da plan ile istenilen kentsel gelişmenin yavaşlamasına neden olacaktır. Bu nedenle diğer mahallelerdeki gibi tapu satışı yapılmayacaktır. Bölge halkı imar uygulamaları sonrasında edinecekleri tapularla kendi mülklerini değerlendirebileceklerdir.” şeklinde konuştu.

Projeye Dair Notlar:

Beykoz Belediyesi'nin hazırladığı Zerzevatçı Country Kentsel Tasarım Projesi'yle İstanbul gibi dünyanın önemli metropollerinden birinin bir parçası olarak hem küresel hem de yerel olabilme dengesinin, doğal özelliklerinin fırsata çevrilerek kurulması hedefleniyor.   

Bu konuda uluslararası örnekler incelenmiş, araştırılmış, bu hedeflere ulaşabilen yerleşimler örnek alınarak çalışmalara yön verilmiştir. Küreselleşmenin getirdiği yeni yapılanmalar ile değişen ve fırsatlar sunan dünyada; şehirler, doğal ve özgün yönlerini stratejik planlarla avantaja dönüştürmektedir.

Dere kenarı rekreasyon alanı, bisiklet ve yürüyüş rotaları, etkinlik çayırı vb. fonksiyonlarla doğa turizmi mahalleye can katacak; organik pazar, hobi bahçeleri, enstitü ve atölyeler vb. özgün yapı ve tarım projeleri hayata geçecek; günübirlik ticaret, pansiyon, çadırlı konaklama vb. sürdürülebilir ekonomik gelişim desteklenecektir.

Şimdiye kadar bina sayısı, yüzölçümü, kat adedi, coğrafi durum… vb. analiz ve saha çalışmaları yapılmıştır. Proje ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, projenin bütünlüğü ve vatandaşlarımızın menfaatlerinin korunması açısından büyük bir hassasiyetle değerlendirilmektedir.   

Projenin tarımsal yönünün desteklenmesi için Selimiye'deki Tarım Lisesi'nin Mahmut Şevket Paşa Mahallesi'ne taşıyarak burada bir de Enstitü kurulması planlanmaktadır.

Zerzevatçı Mahallesi ile ilgili kararlar alındıkça, detaylar netleşip gelişmeler oldukça ilerleyen zamanlarda vatandaşlarımızla hep birlikte istişare toplantıları yapılmaya devam edecek ve böylelikle inşallah “Zerzevatçı Country” Kentsel Tasarım Projesi tüm dünyaya örnek olacaktır.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.