RTÜK ne iş yapar bilen varmı?

Değerli dostlar, işlerimizin yoğunluğu münasebetiyle epeydir köşe yazımı aksattım, öncelikle bundan dolayı siz değerli okurlarımdan özür diliyorum. Aslında bu yazımın konusu farklı bir konu idi fakat, akşam eve geldiğimde ailem TV karşısında bir yarışma programı izlemekte idiler,  aslında benim o tür yarışma, buluşma, gülüşme gibi (bana göre) saçma sapan programlara karşı olduğumu bilirler, lakin bir yakınımız o programa yarışmacı olarak katıldığı için izlemeye karar vermişler, bende söylene söylene de olsa izlenmesine müsaade ettim.

Tabiki mecburen de olsa çay ve muhabbet eşliğinde izliyoruz.

Aman Allah'ım, kelimenin tam anlamıyla toplumsal bir facia, zerre-i misgal kalite yok, seviye yok ve tabiri caizse dinlenip yorulup kısa bir reklam diyerek en az 10 dakika reklam giriyorlar, reklamdan sonra sunucu başlıyor programdan bahsetmeye, efem bu program şöyle güzel böyle güzel, herkese kazandırıyor sadece buraya katılanlara değil izleyenlere de kazandırıyor.

Allah'ım ne kadar iyiler ya!  İnsanlara para dağıtıyorlar.

Yeterki o programın uygulamasını telefonuna indir başla paraları kazanmaya. Dakikalarca anlattı anlattı arada bir stüdyodaki 5 katılımcı ya (birisi bizim yakınımız) birkaç soru soruyor,  katılımcıları övüyor, gırgır şamata v.s.

Böyle saçma sapan devam ediyor ama millet yarışmaya geçilmesini bekliyor.

Neredeee, hadi kısa bir ara daha, ama araya girmeden evvel, aradan hemen sonra edebiyat öğretmeni olan katılımcıdan güzel bir şiir dinletisi olacağını söyledi, O öğretmen de benim bahsettiğim yakınım olduğu için hadi şiirini dinleyelim diye ben de dahil bekliyoruz, dakikalarca reklamı dinledik ki şiiri dinleyelim peşinden de çoook para kazandıran yarışmaya geçilsin diye.

Aranızda programı izleyenleriniz reklamlardan sonra ne olduğunu bilir, izlemeyenlere de ben söyleyeyim. Reklamlar bitti ve peşinden sponsor firmanın adını söyleyerek,  falanca çok kazandıran yarışma programını sundu dedi. Yani program bitti, gülmek mi lazım ağlamak mı bilemedim.

En azından bir sorun oluşmuş olsa bile, şiir okunacaktı yarışma olacaktı ama bir sorun var deyip izleyiciden özür dilenmesi gerekmiyormuydu?

Ya da bir sorun yoksa resmen izleyici ile dalga geçti, reklamı dinletti ve programı kapattı.

O an kendimle övündüm ve ben boşuna mı bu tür programlara karşıyım ve sinir oluyorum dedim ve hiç mütevazi olamadım, çünkü izleyenlerle dalga geçmenin ta kendisi.

Dahası  bu program öyle adı sanı duyulmamış bir kanal değil, çok anlı şanlı reytingleri olan ilk 3 kanalın arasına giren büyük bir kanal..

Bu konuya, aman canım ne olacak millet eylensin kazansın diye göz yuman, normal sayan bir RTÜK olduğu müddetçe Türkiye bir adım ileriye gitmez gidemez. Format ithal, kültür yok, İslam ve Türk kültürüne zerre katkı yok, aksine kültürümüzü dejenere eden onlarca ana başlık sayabiliriz. Ve insanların boş umutlarla para kazanma hayali.

Sadece bu garaip yarışma programı değil aslında dikkat çekmek istediğim. Daha evvelki köşe yazılarımda da değindiğim oldu, TV çok çok önemli bir iletişim aracı ve bizzat TBMM tarafından seçilen RTÜK başkanı ve üyeleri,  Ülkemizdeki TV programları ile ilgilenen bir kurum. Bizim gördüğümüz bu yanlışları, aile ve toplum değerlerini hiçe sayan dizileri ve bunlarla alakalı aldıkları şikayetler hakkında, görmedim, duymadım, bilmiyorum şeklinde 3 maymunları oynamalarını kınıyorum.

Nasıl ki evlilik programları hakkında bir yaptırım oldu ise bahsettiğimiz kültürsüz seviyesiz programlar hakkında da aynı kararlılık olması gerekiyor. Çünkü yaptırım yapılan evlilik programları da aynı sonucu doğuruyor, para dağıtma programları da, seviyesiz ahlaksız dizilerde toplumda aynı olumsuz sonucu doğuruyor.

Zira çok faydalı programlar yapan,  Müslüman Türk toplumunun değerlerini hiçe saymayan TV kanalları var, ben bu kanalları tebrik ediyorum. Dizi filimler tarihimizi unutturmayan, belgeselleri buram buram Anadolu kültürü kokan,  saygılı edepli kanallarımız da var çok şükür.

Bir toplumun ahlakı dejenere aediliyorsa ve o toplumun yöneticileri bu kötü gidişat konusunda tedbir almıyorsa mesele sandığımızdan daha vahim ve daha tehlikeli diyor, birilerinin sesimizi duyacağını umuyorum. Vesselam..

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.