El emeği göz nuru 'Kırkyama' Beykoz'da yarıştı

El emeği göz nuru 'Kırkyama' Beykoz'da yarıştı

Rengârenk kumaş ve desenlerin medeniyetler şehri İstanbul'u anlattığı “Kırkyama Yarışması”nda ödüller sahiplerini buldu. 

Beykoz Belediyesi, Geleneksel Sanatlar Derneği ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi işbirliğiyle kırkyama sanatının tanıtılmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla açılan yarışmada ilk kez kumaşların dili İstanbul'u anlattı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde yapılan ödül törenine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Muharrem Kaşıtoğlu, Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan, jüri üyeleri, dereceye giren yarışmacılar, aileleri ve sanatçılar katıldı.

Serbest ve geleneksel olarak iki dalda açılan yarışmaya 60 eser gönderildi.  Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede 10 kişi ödül alırken, 20 eser de sergilenmeye layık bulundu.

Başkan Çelikbilek: “Geleneksel sanatlarımıza sahip çıkmalıyız”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: “Geleneksel sanatlarımız arasında özgün bir yeri olan Kırkyama'nın tanıtılmasına ve aktarılmasına katkı sunmaktan büyük mutluluk duyduk.  İstanbul'un fethini kutladığımız bir günde,  İstanbul'un bir ayağının temsil edildiği ödül törenine ev sahipliği yapmak ayrıca anlamlı. Kültürümüzü geleneksel sanatlara sahip çıkarak geliştirmeliyiz. Beykoz Belediyesi olarak sanatın her dalını desteklemeyi sürdüreceğimizi ifade ediyor, yarışmaya ilgi gösteren, emeğini, sanatını ve sabrını ortaya koyan tüm yarışmacıları can-ı gönülden kutluyorum.” dedi.

Geleneksel Sanatlar Derneği Başkanı Ahmet Akcan ise katkıları dolayısıyla Beykoz Belediyesine teşekkür etti.

Kırkyama Yarışması'nda dereceye giren ve sergilenmeye layık bulunan eserler 9 Haziran tarihine kadar Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde görülebilecek.

ÖDÜLLER

1-Geleneksel Tasarım Dalında                                              

Birincilik:  Ödüle layık eser bulunamadı                                

İkincilik: 2.000 TL – Fatma Büyük                                                                        

Üçüncülük: 1.000TL – Damla Şentürk

Jüri özel ödülü: 750 TL – Salimeh Amanjani

Sergileme ödülü: 500 TL  -Sabire Göncü               

1- Serbest Tasarım Dalında                                              

Birincilik:   Oya Altınkök                             

İkincilik: 2.000 TL –  Saime Sakmarlı                                                           

Üçüncülük: 1.000TL –  Güner Ata

Jüri özel ödülü: 750 TL – Güzide Cineviz

Sergileme ödülü: 500 TL  - Yıldız Altınay-  Hikmet Asuman İlday

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.