Gelecek Bir Zaman'da BEYKOZ…

Dünyanın en iyi 20 şehir sıralamasında İstanbul 11. Sırada yer alırken, Beykoz İstanbul'un bu sıralamaya girmesinde en önemli yaşam merkezlerinden biri olarak Dünyada gündeme gelen bir kent oldu.

Bu gelişmelerin üzerine, Dünyanın çeşitli yerlerinden şehir yöneticileri Beykoz'u ziyaret etmeye başladılar.

Bunlardan bir olan Müslüman asıllı Londra Belediye Başkanı'nın Beykoz ziyareti idi.

Beykoz Belediyesi yetkililer Londra Belediye Başkanı'nın ziyaretini, Afrika Cumhuriyeti'nin Cape Town Belediye Başkanı, İtalya'nın Venedik Belediye Başkanı, İspanya'nın Seville Belediye Başkanı, Suudi Arabistan'ın Riyad Belediye Başkanı'nın ve bunlarla birlikte yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda şehir yöneticilerinin ziyaret edeceğini açıkladılar.

Londra Belediye Başkanı ile gelen yabancı heyetin Beykoz'da geçen 3 günlük programlarında önemli inceleme ve temaslarda bulunuldu.

Başkan, ilk olarak, sonbaharda Beykoz 1908 futbol takımı ile şehrinin takımı Liverpool'un UEFA şampiyonluk maçının oynanacağı Beykoz Arena'yı ziyaret etti.

Ardından İtalya'nın Murano ve Burano adalarını, Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesini geride bırakarak Dünya'da en fazla cam sanatı yapılan ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Beykoz Cam Sanatı merkezlerini ziyaret etti. Başkan, akşam saatlerinde ülkesinin büyükelçiliği tarafından kendisine tahsis edilen deniz taşıt aracı ile birlikte Avrupa'nın en teknolojik marinalarından biri olan Beykoz Marinasından Avrupa yakasında ki programına hareket etti.

Son yıllarda halkının en mutlu olduğu şehir unvanını kimseye kaptırmayan Beykoz'a Harward ve Viyana Üniversiteleri'nden gelen psikoloji ve sosyal bilim uzmanları araştırmaları ile ilgili bilgi vermek için Yoros Kalesi'ndeki Sanat Merkezinde bir basın açıklaması yaptılar.

Londra'dan başkanla birlikte gelen heyet Dünya'nın en iyi kongre merkezlerinden biri olarak kabul edilen şişe cam fabrikasının yerine inşa edilen Worldglass otele yerleşti. Ertesi gün ülkenin en modern teleferikleri aracılığı ile Karlıtepe'ye çıkan heyet burada Beykoz paçası, baklası, kalkanı ve yoğurdundan oluşan öğle yemeğini yediler. Yiyecek ve içecekler Beykoz işi cam ve çömlek kaplarla servis edildi.

Beykoz Belediye Başkanı yaptığı açıklamada Beykoz'da yaşayan insanların mutluluğu için projeler ürettiklerini, ülkede sosyal yardım altında tüketim malzemeleri dağıtmayan tek yerel yönetim olduklarını açıkladı. Bunu ise; insanlara kendi potansiyellerinin farkına varmalarını ve istediklerinde Belediye'nin verebileceklerinden daha fazlasını kendileri sağlayabileceklerini öğretmeye çalıştıklarını söyledi.

Başkan, Beykoz'da işsiz vatandaş olmadığını ve suç oranının sıfır noktasında olduğunu açıkladı.

Programın son gününde The Turkish Culter Home (Türkiye Kültür Evi)'ı ziyaret eden heyet hayranlıklarını gizlemeyerek şimdiye kadar birçok kültürün bu denli birbirine uyum içerinde görmediklerini açıkladılar.

Türkiye'nin seçilmiş İlk Başkanı tarafından ismi henüz açıklanmayan Beykoz Belediye Başkanı projelerinin bunlarla sınırlı olmadığını, Japonya'dan sonra şehir içi hava ulaşım istasyonunun deneme amaçlı yakın bir zamanda faaliyete geçeceğini belirtti.

Başkan, İstanbul Boğazı'ndan geçen büyük tonajlı gemilerin Kanal İstanbul'a yönlendirilmesi sonucunda Dünya'nın ikinci denizaltı doğal gözlem ve geçiş tünelini açacaklarını belirtti.

Yerli ve Yabancı birçok basın mensubunun yakından takip ettiği programa katılanların Beykoz'dan hava rayla birlikte havalimanına hareket etmesiyle son buldu.

Beykoz halkı, Beykoz'da bu çalışmalardan daha fazlasının yapılması gerektiği yönünde eleştirilerde bulundular.

Ümitlerimizin tükenmediği, yaşamınızın Bayram tadında geçmesi dileklerimle,

Sevgiyle ve dostça kalınız…

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.