Beykoz'da artık evlerde 'engelsiz' olacak

Beykoz'da artık evlerde 'engelsiz' olacak

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe Engelsiz Evim Projesi'ni tanıttı.

Beykoz Kaymakamlığı koordinesinde, Beykoz Belediyesi, Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği ve Beykoz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa yürütülecek olan ‘Engelsiz Evim Projesi' yerel basın aracılığıyla kamuoyuna tanıtıldı

Kaymakamlık makam odasında gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) Beykoz Şubesi Başkanı Saniye Efe, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Selim Safi ve Proje Sorumlusu Murat Taylan ile yerel basın temsilcileri katıldı.

Saniye Efe: Öğrencilerimiz neredeyse okula gidemiyor

TOFD Beykoz Şube Başkanı Saniye Efe duygu dolu anlar yaşayarak yapmış olduğu kısa konuşmasında“Projenin adını ilk duyduğum anda çok mutlu oldum. Birçok öğrencimiz iki basamak yüzünden neredeyse okula gidemiyor. Evlerimizi tek tek gezerek sorunları tespit edip bildirdik. Şuana kadar 14 civarı bir başvuru var. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. “ ifadelerini kullandı.

Ahmet Katırcı: Engelli kardeşlerimizin sorunu önceliğimiz

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı da projeye dair gerçekleştirdiği konuşmasında engelsiz insanlara yönelik pozitif bir uygulama olacağını belirterek “Küçük bir dokunuşla ne kadar büyük bir iş yapabildiğimizi gösterebileceğimiz bir proje. Çok büyük maddiyatlar gerektirmeyen fakat manevi olarak devletin yanlarında olduğunu göstermek adına çok önemli bir projedir. Bizim öncelikli meselelerimizin başın engelli kardeşlerimizin sorunu geliyor. ‘Engelsiz Ev' projesi ile engelli bireylerin sorunlarını bir nebze çözebilmek ve hayatlarını kolaylaştırabilmek için bir çalışma başlatıldı. Bu proje ile kimsenin evini yıkıp yeniden yapacak değiliz. Mesela evinin çıkışına merdiven veya asansör lazımsa onu yaparız. Evinin içinde tuvalete veya banyoya erişimini sağlayabiliriz. Odasında bazı küçük ama onu mutlu edecek dokunuşlar yapabiliriz. İlk etapta acil olan 10 tane evi düşündük ama arkası geleceğini de düşünüyoruz. Masraflar ilk etapta Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından karşılanacak. Beykoz Belediyesi de proje ortakları arasında ama ne kadar katkı sağlayacağını şuan bilmiyoruz. Doğru hedefe odaklanıp gerçek ihtiyaç sahiplerini ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

ENGELSİZ EVİM PROJESİ

Engellilik, bedensel ve zihinsel fonksiyonlardaki hasarlar nedeniyle meydana gelen kayıpların yarattığı bir olgudur. Ülkemizde ki araştırmalar engellilerin çok büyük sosyal dezavantajlara maruz kaldıklarını ortaya koymuştur. Bu durumun yol açtığı sosyal eşitsizlikler, engellileri toplumun en dezavantajlı, pozitif ayrımcılığa en yakın gruplarından biri haline getirmiştir.

Bölgemizde engelli vatandaşlarımız için sosyal sorumluluk üstlenen kamu kurumları faaliyetlerini yürütürken, engelli vatandaşlarımızı düşünerek onların yürüyebileceği kaldırımlar, parklar inşa etmekte, ulaşım hizmetlerinde kolaylık sağlayacak çalışmaları sürdürmekte, proje çalışmaları yapmaktadır.

Engellilerin hane dışında ki yaşamlarına odaklanmış bu çalışmalarında ötesinde ‘Engelsiz Evim' projemiz ile amaç: Yaşamının büyük bir çoğunluğunu evinde geçiren engelli vatandaşlarımızın yaşam alanlarına küçük dokunuşlarla evlerini bağımsız hareket edebilmelerine uygun hale getirmektir.

Bu kapsamda Beykoz ilçemizde yaşayan engelli yoksul vatandaşlarımızın yaşadığı 10 haneyi tespit ederek yaşam alanlarını küçük dokunuşlarla yaşanabilir yerlere dönüştürmek kendi hanelerinde ki engelleri ortadan kaldırmak projemizin ana amacıdır.

Engelsiz Evim Projesi Beykoz Kaymakamlığımızın koordinesinde, Beykoz Belediyesi, Beykoz Omurilik Felçlileri Derneği ve Beykoz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa yürütülecektir.                                  

Başvuru Yeri; Beykoz Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Merkezi

Son Başvuru Zamanı: 14 Temmuz 2017 Cuma

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.