Mahir Taştan: 15 Temmuz kutlamaları gayrimeşrudur

Mahir Taştan: 15 Temmuz kutlamaları gayrimeşrudur

CHP Beykoz İlçe Örgütü, adalet yürüyüşü ve mitingle ilgili örgüt toplantısını gerçekleştirdi.

CHP Beykoz İlçe Örgütü, Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki olarak başlattığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü ve sonrasında gerçekleştirilen Maltepe'deki mitinginin ardından ilk kez toplandı.

İlçe binasında gerçekleştirilen örgüt toplantısına CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan başta olmak üzere İlçe yöneticileri, meclis üyeleri ve örgüt üyeleri katıldı. İlçe Başkanı Mahir Taştan, Adalet Yürüyüşü'ne  destek veren Beykoz halkına teşekkür ederken 15 Temmuz'un siyasi ayağının ortaya çıkarılmadan gerçekleştirilecek her türlü hareketin gayri meşru olacağını belirtti.

Demek ki bu ülkede adalet yok

CHP İlçe Başkanı Mahir Taştan,  Kılıçdaroğlu'nun adalet mitingine yönelik yapılan katılım sayısı tartışmasına değinerek başladığı konuşmasında; “Bu ülkede adalet varmı? Bu ülkede adalet için yürüyen varsa, demek ki bu ülkede adalet yok. Demek ki tüm dünya, Türkiye'de ülkeyi yönetenlerin ne kadar adaletsiz olduğunu.” ifadelerini kullandı. Adalet yürüyüşüne destek veren Beykoz halkına ve partisinin tüm kademelerine de teşekkür eden Taştan, “iyi ki böyle bir onuru, böyle bir tarihi hep beraber göğüs gerdik. Adalet yürüyüşünün simgesi, en önde yürüyeni Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu adalet mitinginde bir şey söyledi” diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Maltepe Mitinginde açıkladığı 10 maddelik bildiriyi okudu;

1- 15 Temmuz darbe girişimini açık bir şekilde lanetliyoruz. 249 şehidimizin aziz hatırası ve 2301 gazimiz için FETÖ terör örgütünün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

2- İktidar tarafından 20 Temmuz'da getirilen OHAL ile biz buna sivil darbe diyoruz yasama yürütme ve yargı tek elde toplanmıştır. OHAL bir an önce kaldırılmalıdır.

3- Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Kollektif suç gibi insan haklarına aykırı uygulamalardan vazgeçilmelidir.

4- OHAL mağdurlarının yargıya erişim ve sosyal güvenlik haklarını kısıtlayan tüm uygulamalara son verilmelidir.

5- FETÖ ile hiçbir ilişkisi ile bulunmayan ama sırf hükümete muhalif olduğu için görevlerinden alınan akademisyenler görevlerine dönmeli ve tutuklu milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

6- Mesleklerini yaptıkları için tutuklu bulunan gazeteciler serbest bırakılmalıdır.

7- OHAL ortamında ve devlerin tüm imkanları seferber edilerek yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu bir mühürsüz seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasa ile yönetilemez, yönetilmemelidir. 

8- Demokratik parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayet kaldırılmalıdır. Eğitimde laiklik ilkesinin aşındırılmasına son verilmelidir.

9- Sadece hukuk alanında değil toplumsal alanın tüm alanlarında adaletsizlik devam etmektedir. Yoksulluk, yaygın şiddet, terör gibi sorunlara karşı ortak irade geliştirilmelidir. Toplumsal adaletsizliğin en vahimlerinden olan kadın hakları konusunda ayrımcılığın önüne geçilmelidir.

10- Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülkemiz içindeki sorunları da kökleştirmiştir. Türkiye coğrafyasındaki tüm halklara  kardeşçe yaklaşan adilane bir dış politikaya dönüş yapmalıdır. 

15 Temmuz kutlamaları gayrimeşrudur

CHP Beykoz İlçe Başkanı Mahir Taştan maddeleri sıraladıktan sonra sözlerini “25 gün adım adım ilerlediğimiz adalet yürüyüşün de 10 madde ile adaletin olmadığını ve yarın ki destan olarak kutlanacak 15 Temmuz'un siyasi ayağının ortaya çıkarılmadan gerçekleştirilecek her türlü hareketin gayri meşru olduğunu bilmenizi isterim. Bu gayrimeşruluk içerisinde bir ülkeyi yönetmek ve halen daha mitingdeki sayılara takılmakta ayrıca bir gayrimeşruluktur.” ifadeleri ile tamamladı. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.