Beykoz'un 3'üncü cam sanat merkezi Riva'da açıldı

Beykoz'un 3'üncü cam sanat merkezi Riva'da açıldı

İlçe turizmine katkı sunmak ve camcılığı yeniden canlandırmak amacıyla Beykoz Riva'da cam sanat merkezi açıldı.

İstanbul'un yakın turistik noktalarından Riva'da iki yüz yıllık Beykoz Camcılığını turizmle buluşturacak “Riva Cam Sanat Merkezi” açıldı. Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi ve İSTKA desteğiyle hayata geçen “Beykoz Camcılığının Tarihi Mirasını Koruma ve Turizme Kazandırma Projesi” kapsamında kurulan merkezde el işi üretim yapacak ve ilçenin camcılık mirasını geleceğe aktaracak ustalar yetiştirilecek.

Riva merkezdeki Riva Cam Sanat Merkezi'nin açılışına Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ile vatandaşlar katıldı. Merkezin açılışını yapan protokol üyeleri, merkezi gezerek cam ustalarıyla birlikte cama şekil verdi.

Riva Cam Sanat Merkezi'nin açılışında konuşan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Aldığımız destekler ve kendi imkanlarımızla öncesinde Polonezköy'de bir yer açmıştık. Arkasından Anadolu Kavağı'nda bir yerimiz oldu. Bugün de üçüncüsünü sizlerle birlikte açıyoruz. Bu çalışmalar bundan sonra da devam edecek. Beykoz'un çok farklı mahallelerinde ilçeye gelen insanlara buranın bir cam kenti olduğunu anlatacak bu çalışma merkezleriyle karşılaşacaklardır. Camla ilgili etkinliklerin yapılması dışarıdan gelen insanlara bunların satışının yapılması halinde bölge gelişmiş olacaktır. Buradaki en büyük husus camla uğraşan arkadaşlarımızın gayretleridir. Onlar bu faaliyetleri yaparak hem kendilerini geliştirecekler hem de camcılığı ayakta tutacaklar. Camın bu bölgeden doğduğunu yine en iyi anlatacak olan buradaki camcı arkadaşlardır” dedi.

Beykoz'un camla turizmde ivme yakalayabileceğine değinen Kaymakam Ahmet Katırcı ise: “Beykoz yüzyıllar boyu camcılığın merkezi olmuş.  Fabrikaların kapanmasıyla bir gerileme dönemine girilmiş. Beykoz yeniden dünya camcılığını merkezi olacak. Buna inanıyorum, gerekli alt yapımız, ustalarımız ve cam sevdalılarımız var. Beykoz'un turizm anlamında her şeyi var, burada Dünya'da olduğu gibi Cam Köyü ve Cam Vadisi kurulabilir. Merkeze destek veren cam derneğimize, belediyemize, cam gönüllüleri ve kursiyerlerimize çok teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Riva'da eğitim, tanıtım ve satış faaliyetlerinin yapılacağı cam sanat merkezi, Anadolukavağı ve Polonezköy'ün ardından kurulan 3'üncü merkez olarak hizmete açıldı. İlçeye gelen turistlerin cam yapımını aşama aşama izleyebileceği merkezde boncuk yapımı, boş boru üflemeciliği, füzyon dallarında eğitimler verilecek. Buradaki eğitimlere katılan kursiyerler, eserlerini showroomda sergileyip gelir elde edebilecek.

Merkezde ilk olarak 30 kursiyere füzyon, boş boru üflemeciliği ve cam boncuk alanlarında 100 saatlik eğitim verildi. Ayrıca 19 usta sertifika sahibi yapıldı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.