Üzülelim mi? Sevinelim mi?

Devlet, 500 bin baş sığır ithal edecek

Bakanlar Kurulu Kararı ile Et ve Süt Kurumu'na 31 Aralık 2017 tarihine kadar 500 bin baş canlı hayvan ithalatı için yetki verildi.

Bu ithalatla Türkiye 2016'da olduğu gibi bu yıl da sığır ithalatında Avrupa'da birinci dünyada ise Amerika'dan sonra ikinci olacak.

Buna üzülelim mi sevinelim mi?

Geçtiğimiz aylarda bakan açıklıyor:

Rusya'dan buğday ithalatımız tekrar başlayacak diyor. Bizim buğdayımız bize yetmiyor yani bağımlıyız.

Buna üzülelim mi sevinelim mi?

HANGİ ÜLKELERDEN NE İTHAL EDİYORUZ?

ARMUT: Şili, Arjantin, Çin, Güney Afrika

ARPA: Ukrayna, Fransa, Rusya, Almanya

AYÇİÇEĞİ: Moldova, Bulgaristan, Romanya

ANTEP FISTIĞI: İtalya, Almanya, Mısır, İran

BUĞDAY: Rusya, Kazakistan, ABD, Meksika

ÇAY: Sri Lanka, Kenya, Endonezya, Çin, İran

DOMATES: Rusya, KKTC, Romanya, Ukrayna

ELMA: Şili, İtalya, Fransa, Bosna-Hersek, ABD

ENGİNAR: Mısır, KKTC, Irak

KURU FASULYE: Çin, Mısır, Arjantin, Peru

SALATALIK: Rusya, Belarus, Gürcistan,

KABAK: Ukrayna, Rusya, Çin, G. Afrika

PATATES: Hollanda, Almanya, Fransa, KKTC,

KURU SOĞAN: Hollanda, İran, Rusya

YULAF: Ukrayna, Macaristan, Fransa, İspanya

NAR: Rusya, Peru, Şili, İtalya, Kolombiya

NOHUT: Meksika, Hindistan, Arjantin

Bu ithalat çılgınlığına;

 Üzülelim mi sevinelim mi?

Bizim tahıl ambarı olan ülkemizin neredeyse tüm tahıl kalemlerini dışardan alması ne açıdan doğru, ne açıdan yanlış bilemedim, üzülelim mi sevinelim mi gerçekten bilemedim.

Yanlış tarım politikaları nedeni ile dışa bağımlı hale geldik.

500 bin baş hayvan ithal ediyoruz. Buğday, mercimek ithal ediyoruz. Peki, o kadar meramız ve tarlamız var niye dışa bağımlı olduk. Çünkü 14 yıldır başa gelen hiçbir tarım bakanı tohumumuzu geliştirelim, hayvan ırkımızı geliştirelim diye ciddi bir çaba sarfetmedi, ispatı şuan karşımızda duran ithalat  çılgınlığı..

  Hadi diyelim ki teknolojide, şu veya bu sebeplerden dolayı ilerleyemedik, diyelim ki şu veya bu sebepten dolayı bir araba markamız, bir uçak markamız yok,  ilerleme yolunda çaba sarfediyoruz, ama buğday, arpa, domates ve ya hayvan ithal etmemizi,  tohum ithal etmemizi ben bir Türk vatandaşı olarak gururuma yediremiyorum ve çok ağrıma gidiyor.

İthalat yaptığımız ülkelerin durumuna bakıyorum utancım artıyor.

 Hele birde hiçbir alanda bizim yanımızda olmayan Teröris devlet İsrail den tohum almamız konusuna hiç girmeyelim ama merak eden araştırsın.

Artık kendi ayaklarımızın üstünde durmamız gerektiğini, yerli tohumumuz ile kendi ülkemizin tarlalarında, kendi çiftçilerimizin alınterleri ile yetiştirdiği ürünleri gururla yemek bu ülkenin insanının hakkıdır sanıyorum.

Her konuda Milli olmamız gerektiği gibi, tarım ve hayvancılık konusunda da Milli olmamız gerektiği ve kendi tohumumuz başta olmak üzere, kendi hayvanlarımızı üretip, dışa bağımlı olmaktan sıyrılmamız gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum. Vesselam.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.