Vekillerin Beykoz önergeleri devam ediyor

Vekillerin Beykoz önergeleri devam ediyor

Beykoz ile ilgili önergelere bir yenisi daha eklendi. MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Yenimahalle'yi TBMM gündemine taşıdı.

Son dönemde CHP ve MHP İstanbul milletvekillerinin Beykoz ile ilgili verdiği önergelere bir yenisi daha eklendi. MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter Yenimahalle'nin mülkiyet sorununu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na yazılı soru önergesi ile sordu.

Geçtiğimiz günlerde MHP Beykoz İlçe Binası'nda Yenimahalle 2B Mağdurları Derneği ve Tokatköy Mahalle sakinleri ile bir araya gelen Yönter, konuyu TBMM gündemine taşıdı. Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istenen önerge şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.

İzzet Ulvi YÖNTER

İstanbul Milletvekili

İstanbul Beykoz İlçesi'ne bağlı Yenimahalle ve Hekimbaşı mahallelerinde yerleşim 1950'li yıllarda başlamış olup, bölgede o yıllarda tarım yapılmakta iken bölge insanının sanayi kuruluşlarında çalışmak için tarımı terk etmesi sonucunda bu mahallelerdeki alanların bir kısmı orman bir kısmı da yerleşim yeri olmuştur.

Orman Genel Müdürlüğü'nün 16.04.1987 tarih ve 982 sayılı iş emri ile 3302 sayılı kanunla değişik 2/B madde uygulama çalışması yapmak üzere 59 no'lu Orman Kadastro Komisyonu görevlendirilmiştir. Mahallelerde 2/B orman kadastro çalışmaları 07.05.1991 günve 20 no'lu iş bitirme tutanağı ile ikmal edilmiş ve imza altına alınmıştır. Ancak İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'nün 12.11.1992 gün ve 16259 sayılı yazıları ekinde gönderilen 14.09.1992 günlü raporlarında belirtilen şekli ve hukuki noksanlıkların 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun değişik 10. maddesi ilgili yönetmeliğin 55. talimatı 44. maddesi gereğince iş sonuçlandırma tutanağı imza altına alınarak 2/B çalışması sonucu orman alanından çıkarıldığı halde aynı parseller tekrar orman alanına dönüştürülmüştür. Bu parsellerde yaklaşık 850 ev binlerce vatandaşımız yaşamaktadır.

Bu mahallelerdeki 60 yıldır yaşayan vatandaşlarımızın evlerine elektrik, su, telefon doğalgaz ve altyapı çalışmaları devlet tarafından yapılmış durumdadır. 1987 yılından günümüze kadar vatandaşlarımız emlak vergilerini de ödemektedir. Ancak yaşadıkları evlerin tapusu bulunmamakta, bu nedenle mağduriyetlerinin giderilmesini evlerine ait tapularının verilmesini talep etmektedirler. Bu kapsamda;

İstanbul Beykoz İlçesi'ne bağlı Yenimahalle ve Hekimbaşı mahallelerindeki yerleşim yerlerinin önce orman alanından çıkarılıp, yeniden orman alanına dönüştürülmesinin sebebi nedir?

Elektriği suyu, telefonu, doğalgazı ve bütün altyapı çalışmaları tamamlanmış olan bu bölgedeki evlerin tapu sorununun ve vatandaşlarımızın yaşamakta olduğu mağduriyetin çözülebilmesi için önce orman alanından çıkarılmış olan bu alanların kadastro dosyalarındaki haritalara ve ölçümlere sadık kalmak kaydıyla Beykoz Belediyesi'ne devredilmesi ve Belediye marifetiyle satışının makul rayiç bedel üzerinden yapılarak tapuların vatandaşlarımıza verilmesine yönelik bir çalışma yapılması planlanmakta mıdır?

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.