Hızır Yılmaz adaylığını açıkladı

Hızır Yılmaz adaylığını açıkladı

CHP’nin tanınmış ismi, tecrübeli siyasetçi Hızır Yılmaz, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’na aday olacağını açıkladı.

CHP’nin tanınmış ve tecrübeli ismi Hızır Yılmaz, CHP Beykoz İlçe Teşkilatı’nda yapılacak olan kongrede ilçe başkanlığına aday olacağını açıkladı. Yılmaz, CHP Beykoz ilçe binasında Beykoz ve Ümraniye basınının da hazır bulunduğu yoğun bir üye katılımı altında adaylığını şu sözler ile açıkladı:

Siyaset mühendisliği eleştirisi

“Bilindiği üzere Genel Merkez’imizin yaklaşımı doğrultusunda Beykoz’da uzun yıllardır ilk kez delege seçimleri bir demokrasi şöleni havasında yaşandı. Bize düşen, CHP değerlerine ters düşmeden, büyük kurultaya da bu demokrasi şölenini taşımak ve partimizin iktidar yürüyüşüne katkı sağlamaktır. Bizleri birleştiren delege olmak değil, CHP’ye olan gönüldaşlığımızdır. Hepimiz Anadolu’nun çeşitli yörelerinden gelip akraba olduk; bizim akrabalığımız mezhepçi, bölgeci etnikçi değil, devrimci demokrat ve siyasi akrabalıktır. CHP’nin gerçek sahipleri delegelerini seçmişken, siyaset mühendisliği yapmak yerine, bize düşen delegenin demokratik hakkını sonuna kadar kullanabilmesi için çaba göstermektir.

Çarşaf liste önerisi

Benim önerim, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı, yönetim kurulu üyeliği ve il delegesi seçimlerine çarşaf liste ile girmek; CHP delegelerinin iradelerine güvenmek ve delege iradesinin sonuçları önünde saygı ile eğilmektir. Bu düşüncelerim ışığında ilk yerel seçimlerde sosyal demokrat belediyeciliğin bayrağını Beykoz Belediyesi’ne dikmek, CHP’nin iktidar yürüyüşüne katkı sağlamak için CHP’nin ilçe kongresinde CHP Beykoz İlçe Başkanlığı için adaylığımı açıklıyorum.”

Delege iradesi olmadan gelinen yer ancak memurluktur

Yılmaz, adaylığını açıkladıktan sonra ise şu konuşmayı yaptı:

“Hayatımın hiçbir döneminde siyasal inançlar temelimden ayrılmadım, siyasetimi ilkelerim doğrultusunda yaptım. Tüm dostlarıma, aday çıkacak tüm arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum; Hızır Yılmaz nasıl ki, milletvekili aday adayı olacağım dediği zaman şarta bağlamıştı; o şart da şuydu: ‘Bütün partililerin, bütün üyelerin katılımıyla ön seçim olursa aday olacağım’ dedim. Ön seçim olmayınca adaylıktan vazgeçtim. Çünkü benim ilkelerimde üyenin, delegenin iradesi olmadan gelinen yer ancak memurluktur. Siz öyle bir durumda milletvekili olabilirsiniz, belediye Başkanı olabilirsiniz ama üyenin, delegenin milletvekili olamazsınız. Ben gene buradan haykırıyorum; bütün aday arkadaşlarıma diyorum ki, gelin biz bu seçimleri demokrasi şölenine döndürelim. Gelin, kongre sonunda başkan adayı olacaklar isimlerini yazdırsın; yönetim kurularına girmek isteyenler isimlerini yazdırsın; gene genel başkanını, gene yönetim kurulunu seçsin. Demokrasiyi sonuna kadar kullanalım.

Bu saatten sonra bana yapılacak her birleşme çağrısına kapalıyım

Bazı dostlarım ‘keşke tek aday olsaydı’; ‘keşke sabredip diğer adaylar ile birleşme yolu arasaydınız’ diyebilir. Ben bu arkadaşlarıma şunu önerdim: İsimler üzerinde birleşmeye yokum, ilkeler üzerinde birleşmeye varım. Gelin bir toplantı yapalım, aday olacaklar çıksın, ilkelerini, hedeflerini açıklasın. Bir eğilim yoklaması yapalım. O eğilim yoklaması sonucunda kim çıkarsa, hepimiz onun arkasında duralım. Ama bazı arkadaşlarım bana ilkeler üzerinde birleşme değil, isimler üzerinde birleşme teklifi yaptı. İsimler üzerine birleşmede Hızır Yılmaz olamaz. Çünkü bu partinin hiçbir ismi, diğer isminden hafif değildir; herkes eşit değerdedir. Bazı dostlarım şunu bilsin ki, bu saatten sonra bana yapılacak olan her birleşme çağrısına kapalıyım. Çünkü Hızır Yılmaz yola çıktığı zaman ilkelerine destek verenlere bakar. Bana destek verenle ile seçimin sonucu ne olursa olsun orada olacağım; seçimden sonra da seçimin sonucu ne olursa olsun, milletvekili seçiminde olduğu gibi yine halkımın, üyelerimin arasında olacağım.”

Üyelerin sorularını yanıtladı

Hızır Yılmaz, adaylık açıklamasının ardından ise toplantıda hazır bulunan CHP’li üyelerin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, bir soru üzerine gücünü üyesinden almayan hiçbir belediye başkanının, hiçbir ilçe başkanının koruma altında olmadığını ifade ederek, bu kişilerin yaptıkları işlerin onların kişisel cesaretleriyle ölçüldüğünü vurguladı. Hızır Yılmaz, “eğer üyesinin desteğini arkasına almış bir Belediye Başkanı seçmiş olsak, AK Parti faşizmi ile mücadele ederken korkmaz” dedi. Üye desteğini arkasına alan bir ilçe başkanının güçlü olacağı hatırlatmasını yapan Yılmaz, “ilçe başkanı güçlü olsun ki, AK Parti faşizmine karşı baş kaldırırken, AK Parti küçük oyunları ile onu dize getiremeyeceğini öğrensin. Güçlü ve üyesine karşı sorumlu bir ilçe başkanı, siyaset ahlakının gereğini yapmaya mecburdur” yorumunu yaptı.

Benim ilkçe başkanı olduğum yerde…

CHP Beykoz İlçe Başkan adayı, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Namusum üzerine söz veriyorum, Hızır Yılmaz ilçe başkanlığına geldiği zaman burada hiç kimse, ‘öteki’ olmayacaktır. Benim ilçe başkanı olduğum yerde hiç kimse kutsal değerler üzerinden mezhepçilik yapamayacaktır. Benim olduğum yerde hiç kimse bölgecilik yapamayacaktır. Benim olduğum yerde kimse etnik kimliğini öne çıkaramayacaktır. Öne çıkarmasına müsaade edeceğim tek şey, Atatürk ilkeleri ve CHP’nin ilkeleri olacaktır.”

Mazeret bildirme gibi bir ahlaksızlık içine girmem

Bir üyenin “bu adaylığınızı seçim gününe kadar devam ettirecek misiniz; buna söz veriyor musunuz?” şeklindeki sorusunu ise, “ben hayatımın hiçbir döneminde verdiğim sözü geri almadım. Mazeret bildirme gibi bir ahlaksızlık içine girmem. O sandıkta kirli oyunlar da dönse, demokrasi yarışı da olsa saygı duyar, sonuna kadar orada olurum. Tek kalır, dik kalırım” şeklinde yanıtladı.

BASININ SORULARINI YANITLADI

Yerel basının bir sorusu üzerine Şubat ayının 26’sında CHP Tüzük Kurultayı’nın yapılacağını belirten Hızır Yılmaz, “söz konusu tüzükte CHP içerisinden yapılacak olan tüm seçimlerin çarşaf liste ile yapılması yönünde Kurultay idaresi karar verecektir ve bundan sonra CHP’de herkes çarşaf liste ile yarışacaktır. Böylelikle kişiler, ‘birilerinin eteği altında siyaset yapıyor’ sözünden de kurtulacaktır. Kurultaydan böyle bir karar çıkmaz ise, eğer tüzük el veriyor ise kongre günü ben Divan’a bütün seçimlerin çarşaf liste ile belirlenmesi doğrultusunda öneri vereceğim” dedi.

İtiraf ediyorum, bu partide bir süre Karadenizlilik de bir mezhep olmuştur

Yılmaz diğer bir soru üzerine ise, “benim İlçe başkanlığımda hiç kimse insanların kutsalı olan mezhepleri üzerinden siyaset yapma hastalığını burada sürdüremeyecektir. Bu partide az da olsa bölgeciliği de mezhep haline getirmişlerdir. Evet, bu partide itiraf ediyorum, belli bir süre Karadenizlilik de bir mezhep olmuştur. Çünkü insanlar bunu bir siyaset yapma kolaycılığı olarak görmüşlerdir. İnsanları inanç üzerinden sömürenlerin kendileri kolay yoldan makamlara yükseltilmişlerdir.  İnsanların şerefi olan etnik kimliklerini makamlara gelmek için kullanmışlardır. Benim olduğum yerde ne mezhepçilik olabilir, ne bölgecilik, ne de etnik kimlikçilik. Bir şey olabilir ancak, demokratlık, devrimcilik ve Atatürkçülük.

Bu partide küslüğü kaldıracağım

Benim için aday olmak değil, adam olmak önemli. Bu partide üye iradesinin olmadığı hiçbir makama aday olmayacağım. Ben bu partide küs olmayı kaldıracağım. Bu partide ilçe başkanı olursam, muhalifliği ilkeler üzerinde yapanlara partide özel bir oda vereceğim; ama isimler üzerinde muhalefet yapanları da bu partide barındırmam.

Eğer siz birilerinin kuyruğuna basarak seçilirseniz, baş da kaldıramazsınız

Üyenin, delegenin gücünü alan bir ilçe başkanı, AK Parti faşizmine karşı çıkarken korkmaz, arkasında binlerin olduğunu bilir. Eğer siz birilerinin kuyruğuna basarak seçilirseniz, baş da kaldıramazsınız. Geçen gün Anadoluhisarı’nda çınarlık bir kulübümüzün binası yıkıldı. Daha da üzücü olan, Atatürk büstü kepçe ile parçalandı, kepazeliğin büyüğü yapıldı. Ancak maalesef benim ilçem bun karşı ne yaptı? Ben olsam, gerekirse o Atatürk büstünün önünde açlık grevi yapardım.

Hızır Yılmaz, “açlık grevi tepkisinde bulunmamış olmaları nedeniyle” şimdiki CHP ilçe yönetimini mi suçladığı şeklindeki sorumuzu ise şu şekilde yanıtladı:

“Atanan bir arkadaşımız buna ne kadar cesaret bulabilir? İşte seçilmek ve atama arasındaki güç ve güvence farkı bu. O arkadaşımız atandığı zaman birkaç büyüğümüzün önerisi ve MYK’nın onayı ile gelmiş. Belki de o gücünün olup olmadığını bilmiyordur, cesaret edememiştir. Onun için yargılamıyorum.”

Belediye Meclisi üyelikleri hak edenlerin olacak

İlçe başkanı olduğu takdirde, Belediye Meclisi üyeliklerinde hak edenden başka, üye iradesinden başka hiçbir güce, tüzüğün izin vermediği hiçbir yönteme eyvallah demeyeceğini kaydeden Hızır Yılmaz,  “Ankara’da ağabeyler, ablalar kim olursa olsun buna müsaade etmem, Hızır Yılmaz böyle şeylere kapalıdır. Gerekirse alınabilirim ama başım dik olarak. Sözümüm eri olarak alınırım” dedi. Beykoz CHP ilçe Başkan adayı, böyle bir durumda siyaset yapmanın sosyal demokrat bir anlayışa ters olduğunun da altını çizdi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.