Beykoz Gönül Sofrasını bir kez daha Prizren'de kurdu

Beykoz Gönül Sofrasını bir kez daha Prizren'de kurdu

Beykoz Belediyesi tarafından kardeş şehir Prizren'de bin 200 Kosovalıya iftar verildi.

Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği organizasyonu ile Beykoz Belediyesi tarafından kardeş şehir Prizren'de düzenlenen iftar yemeğine bin 200 Kosovalı katıldı. Bu yıl 5. kez düzenlenen iftarda, iki kardeş belediye ve iki dost ülke kardeşlik ilişkilerinin artarak devam etmesi dilekleri ifade edildi. 

Hazır bulunanları ilk olarak selamlayan Kosova Prizrenliler Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gülen Aksu Türker, 10 yıl önce Beykoz ve Prizren'in kardeş şehir olmasının ürünü olarak 5. kez iftarda buluşmak mutluluğunu ifade ederken Amasya Belediyesi ile Prizren Belediyesi kardeş ilişkisinin de verimli ve güzel olması dileklerinde bulundu. Beykoz Belediyesi'nin iftar ötesinde de Prizren ve Kosova'ya birçok proje ile desteklediğine işaret eden Türker; dernek, belediye ve Türkiye olarak da Prizren ve Kosova'nın kalkınması için çabalarının devam edeceğini ifade etti. 

Beykoz Belediyesi adına hazır bulunanları selamlayan Özel Kalem Müdürü Mehmet Şeker, 2008'de Prizren ile imzalanan kardeş şehir protokolünün ardından 5.kez gönül sofrasında bir araya gelmek mutluluğunu ifade etti. Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Balkanlardaki kardeşlere verdiği öneme vurgu yapan Şeker, Beykoz Belediyesi olarak başta kültürel eğitim ve sosyal hizmetler olmak üzere desteklerin devam edeceği inancını ifade etti.  

Prizren Belediye Başkanı Mytaher Haskuka konuşmasını Arnavutça ve Türkçe yaptığı için hazır bulunanlarca uzun uzun alkışlandı. Türkiye'den kardeş şehirler Beykoz ve Amasya yetkililerine ziyaretleri için teşekkürlerini ifade eden Haskuka, iftarda aynı sofrada buluşturan Beykoz Belediyesine teşekkür ederken bu birlikteliği daha uzun yıllar sürmesi dileklerini belirtti. 

Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Müferra Şinik, 10 yıldan bu yana Beykoz Belediyesinin birçok proje ile Prizren ve Kosova'ya desteklerini esirgemediğini belirtirken Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e teşekkürlerini ifade etti. Ramazan'da birlikte iftar etmek fırsatını sağlayanlara teşekkürlerini ifade eden Şinik, Müslümanların yaşadığı ülkelerde zulümlerin olmaması dileklerini de belirti. 

Gönül sofrası Prizren imamlarından Davut Lezi'nin Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça iftar duasıyla sona erdi. İftar öncesinde Tasavvuf Müziği konserini veren Balkan Türk Müziği Derneği üyeleri, iftar sonrasında da sanat müziği ve Rumeli türküler programıyla geceye ayrı bir renk kattı. 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.