Anadoluhisarı halkından Cumhurbaşkanına teşekkür

Anadoluhisarı halkından Cumhurbaşkanına teşekkür

Beykoz Anadoluhisarı halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı mısır yemeye davet etti.

Beykoz Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği üyeleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Küçüksu Mesire Alanı'nı gezip ünü yapmış olduğu açıklamanın ardından yaşanan gelişmelerle ilgili basın açıklaması yaptı.

Tarçın Cafe'de kahvaltılı gerçekleşen basın toplantısına Beykoz Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, Anadoluhisarı Mahalle Muhtarı Güzin Merve ile dernek yönetim kurulu üyeleri Gülişan Özdemir, Barkın Kotil, Nihal Kır, Hüseyin Durmuş, Esra Ispalarlı, Esra Kotil ve Baykan Keflioğlu katıldı.

Dernek Başkanı Mustafa Babuz 13 Nisan günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Küçüksu Mesire Alanı'nı gezip 15 Nisan günü yapmış olduğu açıklamanın ardından yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği basın açıklaması şu şekilde;

500 yıllık tarihi geçmişe sahip olan Osmanlıdan miras Küçüksu Mesire yeri dönemin vazgeçilmez eğlencelerinin yapıldığı şairlere ilham kaynağı olan tüm İstanbul'un akın akın geldiği doğal ve kültürel yaşam alanıydı.

15 Temmuz ve FSM Köprüsünün yapımında şantiye alanı olarak kullanılmış ve daha sonra mıcır dökülerek otopark olarak kullanılması sonucu doğal güzellik tahrip edilmiş ve Mesire Alanı özelliğini yitirmişti.

Derneğimiz 41 yıldır Küçüksu Mesire alanının tekrar eski tarihi yapısına kavuşup halk yaşamına kazandırılması için her türlü mücadelesini yasal yollarla yaparak takipçisi olmuştur. 3 yıl önce kazanmış olduğumuz İstanbul 2 nolu Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Tarafından ‘Sit alanı' olması sebebiyle verilen kararın İSPARK tarafından uygulanmaması sebebiyle konu tekrar gündeme gelmiştir. İlgililerin duyarsızlığı devam ederken cumhurbaşkanımızın 13 Nisan'da çayırı ziyareti ve 15 Nisan 2018 günü Beykoz İlçesi'nde halka hitabı esnasında  “Biz eskiden Kasımpaşa'dan Küçüksu Mesiresine büyük bir heyecanla mısır yemeğe gelirdik. O günleri unutmadık Mısır kazanlarını yeniden kaynatmaya var mıyız? Küçüksu kasrının önündeki o alanı tekrar bir mesire alanı haline getirelim, mezbelelik alandan kurtulmamız lazım Beykozlu da oraya layık değil” diyerek bizlere bu 41 yıllık özlemin müjdesini verdi.

Küçüksu çayırı İBB tarafından yapılan çalışmalar ve düzenlemeler sonucunda hepimizin özlediği şu anki eski halini almıştır. Derneğimiz ve tarihi spor kulübümüz ile birlikte bölgemizde Turizm, Kültürel ve Sportif faaliyetlerinin gelişmesi için Küçüksu Çayırında Mısır kazanları ile yaşatılması gereken el sanatlarının (Çömlekçilik, camcılık, ahşap sanatı, ebru vb.) gibi faaliyetlerin sürdürülebilmesi için derneğimi öncülüğünde tarafımıza yer tahsis edilmesi konusu ilgili makamlara talebimizdir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu talimat ile çayırımızı tekrar halk yaşamına kazandırmasından dolayı teşekkür eder, kendilerini çayırımızda eski günlerde olduğu gibi mısır yemeye bekleriz.

Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan kamuoyuna sesimizi gerçek ve doğru bilgilerle duyuran siz değerli basın mensuplarımıza teşekkür eder saygılarımızı sunarız.”

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.