Beykoz'a özgü formülle pişen aşure tanıtıldı

Beykoz'a özgü formülle pişen aşure tanıtıldı

Beykoz Belediyesi mutfağında ilçeye özgü tarif ve malzemelerle pişen ‘Beykoz Aşuresi' tanıtıldı.

Beykoz Belediyesi mutfağında ilçeye özgü tarif ve malzemelerle pişen ‘Beykoz Aşuresi' yerel basın mensuplarına tanıtıldı.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in ev sahipliğinde gerçekleşen kahvaltılı toplantıya Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcıları Salim Öztürk, Yakup Özbek, Manolya Demirören Tekin, Taceddin Aksu, Adem Çalışkan, Beykoz Belediyesi Basın Danışmanı Muzaffer Topcu, Destek Hizmetleri Müdürü Murat Gedik ve ilçedeki yerel basın mensupları katıldı.

70 bin kişilik aşure ikramı yapıldı 

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, aşurenin insanları birbirine yakınlaştıran çok özel bir niğmet olduğunu vurgulayarak Muharrem Ayı vesilesiyle bu yıl ilçede 70 bin kişilik aşure ikram ettiklerini söyledi.

Yakup Özbek: Aşure Ayı mübarek aydır

Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Yakup Özbek de kısa bir konuşma yaparak Muharrem Ayı'nın önem ve bereketini anlattı. Özvek konumasında “Bildiğiniz üzere Muharrem Ayı içindeyiz. Hicri Yılbaşı olarak kabul edilir. Aşure Muharrem Ayı'nın onurudur. Dinimizde rakamların önemi büyüktür. Aşure Arapça'da aşere kelimesine denk gelmektedir. Aşere 10 demektir. Aşuremiz için 10 kişilik tarif verilmiştir. 10 ayrı malzemeyle müteşekkir bir tatlıdır. Muharrem Ayı'nda önemli olaylar meydana gelmiştir. Aşure Ayı da mübarek aydır.”  ifadelerini kullandı.

Yücel Çelikbilek: “Aşure gönül kapılarını açar”

Başkan Çelikbilek, Beykoz Aşuresi reçetesinin belediyenin mutfağında usta aşçıların emek ve tecrübesiyle elde edildiğini, tadı, kıvamı ve rengiyle kendine has olduğunu da ifade etti.  Başkan Yücel Çelikbilek sözlerinin devamında: “Aşure gönül kapılarını açıyor, çok mübarek bir niğmet. İnsanlarla irtibatınızı artırması da ayrı bir zenginlik. Biz de belediye olarak ilçemize özgü bir formül yapmak istedik. Aşuremiz belediyenin mutfağında aşçılarımızın emek ve tecrübesiyle elde edildi,  tadı, kıvamı, rengiyle kendine hastır. Bu yıl 70 bin kişilik aşure dağıttık. Aşuremize ilgi gösteren tüm ilçe sakinlerimize teşekkür ediyoruz. Beykoz'a tüm hizmetlerimizi aşure tadında yapmayı Allah'tan temenni ediyoruz.” dedi.

Toplantı sonunda Beykoz Aşuresi tarifiyle birlikte yerel basın mensuplarına ikram edildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.