YSK kararını verdi… Salim Öztürk istifa ediyor!

YSK kararını verdi… Salim Öztürk istifa ediyor!

AK Parti'den Beykoz Belediyesi Başkan Aday Adayı olan Salim Öztürk başkan yardımcılığı görevinden istifa ediyor.

Beykoz Güncel Haber'in geçtiğimiz günlerde “Beykoz'da siyasi etik değerler altüst oldu!” başlıklı haberi sonrası Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir karar açıkladı. Yapılan açıklamada meclis üyelerinden belediye başkan yardımcılığına atananlarla ilgili bir istisna bulunmadığı için görevlerinden istifa etmesi gerektiği belirtiliyor.

Siyasi etik değerlere aykırı bulunmuştu

2014 seçimleri öncesi yine Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'in yardımcıları olan Metin Torun ve Yüksel Baki'nin aday adaylığı sürecinde görevlerinden istifa ettirilmesine rağmen Salim Öztürk'ün görevinde kalması siyasi etik değerlere aykırı ve adil bir hareket olmadığı söylemlerine neden olmuştu.

İstifa etmesine lüzum görülmemişti

Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, AK Parti'den Beykoz Belediyesi Başkan Aday Adayı olmuştu. Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yardımcısı Salim Öztürk'ün başkan yardımcılığı görevini meclis üyesi kontenjanından aldığı için ve memuriyet vasfı olmadığı için istifa etmesine lüzum görmemişti.

Meclis üyelerinden yardımcılığa atananlara istisna yok

YSK tarafından yapılan değerlendirme neticesinde şu açıklama yapılmıştır; “5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49. maddesinin 7. fıkrası ve 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 17 .maddesi uyarınca belediye meclis üyelerinin istifa etmesine gerek bulunmamakla birlikte, Kanunda belediye meclis üyelerinden belediye başkan yardımcılığına atananlarla ilgili bir istisna bulunmadığından, bu durumda olan kişilerin belediye başkan yardımcılığı görevinden istifa etmeleri gerektiğine oyçokluğu ile karar verildi

Kararın ilçe seçim kuruluna ve Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk'e tebliğ edildiği, önümüzdeki günlerde de Öztürk'ün başkan yardımcılığı görevinden istifa etmesi bekleniyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.