2B'de rayiç bedel % 50'ye düştü

2B'de rayiç bedel % 50'ye düştü

Beykozluların merakla beklediği 2/B arazilerinin satışını öngören tasarıda, rayiç bedel oranını yüzde 70'ten yüzde 50'ye düşürüldü.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu bünyesinde oluşuturulan alt komisyon, 2/B olarak tanımlanan orman özelliğini yitirmiş arazilerin satışını öngören tasarıda, rayiç bedel oranını yüzde 70'ten yüzde 50'ye düşürdü.

Böylece 2/B'den beklenen ortalama 26 milyar TL'lik gelir de yüzde 20 düşmüş olacak. Belediye ve mücavir alan içi ve dışı ayrımını kaldıran alt komisyon, 3 yılda 6 taksit ve 4 yılda 8 taksit şeklindeki ikili ödeme sistemini kaldırarak, 5 yılda 10 taksit şeklinde tek bir ödeme sistemi getirdi. Komisyon, ilgili idarenin 3 ay içinde bildirimde bulunmaması halinde sit alanları ile kıyı ve askeri bölgelerdeki yapıların hak sahiplerine satılmasının yolunu da açtı. Tasarının ilk halinde 3 aylık bildirim süresi şartı olmaksızın kıyı, sit alanı, askeri bölge ve havzasında kalan yerlerin satılamayacağı kesin hükme bağlanıyordu. 

Tarım, Orman ve Köyişleri 2/B Alt Komisyonu, tasarı üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor.

Taksitler zamana yayıldı
Komisyonda Ak Parti milletvekilleri Ali Aşlık ve Hüseyin Samani, son dakikada rayiç bedeli düşüren bir önerge verdi. Önergenin kabul edilmesiyle hükümetten gelen halinde 2/B alanlarının satışında dikkate alınacak yüzde 70 rayiç bedel oranı, yüzde 50'ye düşürüldü. Bu değişikliğin gerekçesi, "zaten haksahibi addedilen vatandaşın fazla bedel ödeyerek mağduriyete uğramaması amaçlanmaktadır" şeklinde açıklandı. Hükümet, 2/B satışından ortalama 26 milyar TL gelir bekliyordu. Rayiç bedeldeki düşüş, hükümetin bu gelir beklentisinde de yüzde 20 oranında azalmaya yol açacak.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.