Ebru Bulgurcu: ''Beykoz'da asıl engel sizsiniz''

Ebru Bulgurcu: ''Beykoz'da asıl engel sizsiniz''

Beykozlu Milli Sporcu Ebru Bulgurcu: Rampası olan bir kaldırıma aracınızı park ediyorsanız engel sizsiniz.

Tekerlekli sandalye tenisi, dalış ve golf gibi pek çok sporla uğraşan ve başarılı bir milli sporcu olan Ebru Bulgurcu, yaşadığı şehir Beykoz başta olmak üzere engelli vatandaşların günlük hayatlarında yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

style='color: rgb(255, 0, 0);'>NOT: VİDEOYU MUTLAKA SEYREDİNİZ!

Bulgurcu'ya göre, engellilerin evden çıkamamasının nedeni sokakların, kaldırımların ve insanların zihinlerinin engelli olması.

Ebru Bulgurcu 2001'de 21 yaşındayken yüksekten düşme nedeniyle omurilik felci oldu ve hayatına tekerlekli sandalyeyle devam etmeye başladı. Birçok spor branşının tekerlekli sandalyeyle yapılabildiğini keşfetti. Engelinden de önce küçüklüğünden beri tenis oynamak istiyordu.

Tekerlekli sandalyesine rağmen tenis oynayabileceğini öğrendiğinde çok sevindi. Ama onun engeli en başta evinde başlıyordu. Beykoz'da evi merdivenli idi ve birinin yardımı olmadan evden çıkabilmesi mümkün değildi. Dışarıya çıkabilse bile engeller bitmiyordu çünkü otobüs duraklarına ulaşabilmek için 25 dakika sandalye sürmesi gerekiyordu.

Otobüsler engelli birine uygun değildi. Beykoz'da metro da olmadığı için tenis oynamak için Beykoz'dan Ataköy gibi bir yere gidip gelmesi imkansızdı. Yine aynı nedenlerle işe gidemediği için maddi olarak da sıkıntı yaşadığı o dönem ne yazık ki spora başlayamadı.

Bulgurcu, sporun ona fizyolojik ve psikolojik olarak çok şey katacağını bilse de, spor yapabilmek için 7 yıl beklemesi gerekti. 2008'de evde internet üzerinden çalışmaya başladı ve biraz para kazanmaya başlayınca ilk önce evini tamamen engellilere uygun standartlara getirdi. Aynı yıl, Omurilik Felçliler Derneği Beykoz Şubesi'nden Golf Federasyonu'nun bir düzenleme yaptığı bilgisini aldı, yarışmaya katıldı ve seçilen 5 kişiden biri oldu. Spor Bulgurcu'nun hayatına golf ile girdi.

2009'da evinin çok yakınında tenis oynama imkanı doğunca antrenmanlara başladı. 2010'da Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun düzenlediği Türkiye Şampiyonası'na katıldı ve orada derece alarak Milli Takım'a girdi. 2010'dan bu yana Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'na bağlı Milli Takım Oyuncusu. Bu yıl 12 uluslararası turnuvaya katıldı ve dünya sıralamasında şu anda 40'ıncı. Hedefi, ilk 20'ye girebilmek.

'Kaldırıma aracınızı park ediyorsanız, engel sizsiniz'

Bulgurcu'ya göre, engellilerin evden çıkamamasının nedeni sokakların, kaldırımların ve insanların zihinlerinin engelli olması: “Rampası olan bir kaldırıma aracınızı park ediyorsanız engel sizsiniz. Kaldırımlarda engellilere rampa yoksa engel rampayı yapmayanlar; otobüs şoförü vakit kaybetmemek için engelli kişiyi duraktan almak istemiyorsa engel bu kişinin ta kendisi. Engelliler kendilerini eve hapsetmiyorlar, onları sizler eve hapsediyorsunuz. Biz hayatı doyasıya yaşamak istiyoruz, lütfen bize engel olmayın

Kaynak: Euronews

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.