Beykoz otizmli çocuklar için bir araya geldi

Beykoz otizmli çocuklar için bir araya geldi

Beykoz'da otizmli çocukların şartlarını iyileştirmek amacıyla kahvaltı etkinliği düzenlendi.  

Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY) tarafından otizmli çocukların şartlarını iyileştirmek amacıyla düzenlenen sabah kahvaltısı siyaset, bürokrasi, iş, spor ve STK camiasını bir araya getirdi.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen kahvaltıya AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili M. Akif Hamzaçebi, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ve Oyuncu Oktay Kaynarca ile meclis üyeleri, dernek başkanları, spor kulüpleri ve otizmli çocukların aileleri katıldı.

Bülent Taştan: Otizm eylem planı bir an önce harekete geçmeli

Toplantının açılış konuşmasını Dernek Başkanı Bülent Taştan gerçekleştirdi. Dünya Engelliler Haftası olması dolayısıyla farkındalık oluşturmak istediklerini söyleyen Başkan Taştan, “doğuştan hepimizin sağlıklı bireyler olarak dünyaya gelmemize rağmen birer engelli adayı olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Otizm anne karnında ve doğumdan hemen sonra anlaşılmayan bir engellenmişlik durumudur. Ancak çocuğumuz iki buçuk, üç yaşlarına geldiğinde yaşıtları gibi gelişim göstermeme, göz teması kuramama, yaşıtlarıyla oyun oynamama durumlarında ortaya çıkan belirtileri vardır. Konuyla ilgili yapılması gereken ilk iş uzman ekiplere başvurmaktır. Bu durumda, otizm tanısı konulmuş olan çocuğumuzun ailesinin otizmle mücadelesi burada başlar. Dünyada ve ülkemizde her çocuktan 68 çocuktan 1 tanesine otizm tanısı konulmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu gibi, ülkemizde bir milyon otizmli birey bulunmaktadır. Biz otizm aileleri olarak devletimizden, sayın vekillerimize otizm eylem planının bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz.  Otizmle mücadelenin en temel maddesi ailenin kabullenmesidir. Aile, bu çocuğu topluma nasıl kazandırabilmenin yollarını aramaktadır. Beykoz'da bulunan otizmli çocuk aileleri 2016 yılında bir araya gelerek, Beykozlu Otizm Yardımlaşma Derneğimiz olan BOÇAY'ı kurduk.”

Oktay Kaynarca: Artık bende Beykozluyum

Ekranların en çok sevilen isimlerinden Oyuncu Oktay Kaynarca'da konuşmasında yeni Beykozlu olduğunu ifade ederek, “İlk defa burayı görüyorum. Çok güzelmiş burası. Otizmli insanlarımıza, çocuklarımıza hayatı daha çok güzelleştirmemiz gerekiyor gibi duruyor.  Birlikte yaşadığımız hayatı onlar ile paylaşıyor olmak, onlarla hayat sevincini paylaşıyor olmak galiba hepimizin hayatına daha bir değer daha bir anlam katacak. Bu konuyla ilgili bizler elimizden geleni yapmak zorundayız. Allah annelerine, babalarına, kardeşlerine güç kuvvet versin.  Biz de mümkün olduğunca onların yanında olmalıyız diye düşünüyorum” cümlelerine yer verdi.

Yücel Çelikbilek: 81 milyon kardeşlik bağı içerisindedir

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek “Bugün çok özel bir gündür. 3 Aralık Engelliler Günü haftası nedeniyle yapılan bu etkinlikte bulunmak çok güzel bir duygu. Engelli kardeşlerimize sevi ve şefkatle bakmamız lazım. Onları çok iyi eğiterek bu yöne almamız lazım. Yanımıza almamız lazım. Bu ülkede 81 milyon insanın hepsi nereli olursa olsun kardeşlik bağı içerisindedir. Ayrımcılık yapmamamız lazım. Bu kardeşlerimiz, evlatlarımız bizim çok özel varlıklarımızdır. Onları beklerken, gözlerindeki şefkat var ya dünyalara değer bir şeydir. Ne kadar içten ve samimi bakıyorlar. İnşallah o sevgi ve muhabbet içlerinde var olsun. Hepimiz onlardan ilham alalım. Onlara olan içtenliğimizi bütün gayretimizle gösterelim. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Sizlere ne yaparsak helal olsun.”

Ahmet Katırcı: İnsanların kafasındaki o engeli hala kaldıramadık

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise yapmış olduğu konuşmasında; Bir haftadır engelli kardeşlerimiz hakkında konuşuyoruz. Konuşmaya da ihtiyacımız var. Devlet olarak her şeyi yapıyoruz. Engellilerin lehine kanunları çıkarıyoruz. Sokaklar şöyle yapılsın, binalar böyle yapılsın. Her şeyi çok mükemmel yapmışız kanunlara bakarsanız bir numarayız dünyada. Ama maalesef ki maalesef insanların kafasındaki o engeli hala kaldırabilmiş değiliz. Engellilere karşı olan insanların kafasındaki beyin özürlülüğünü, beyin engelini kaldırabilmiş değiliz. Onun için diyorum bu farkındalık programlarına çok ihtiyacımız var. Çünkü hala anlamak istemeyen bu özel insanlardan, sevgisini esirgeyen, merhametini esirgeyen, beyin özürlülerin hala kafatasına vura vura öğretmeye ihtiyacımız var. Onlar bizim için bir gurur. Bir cennet vesilesidir.”

Akif Hamzaçebi: Farkındalığı arttırmak toplum görevidir

CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi; Otizmli çocuklarımız, otizmli vatandaşlarımız toplumumuzun çok önemli bir kesimidir. Asıl ana grup Türkiye'deki engellilerdir. Türkiye'deki engelli yurttaşlarımızın sayısı 2002 yılında nüfusumuzun %12,3'ü olarak belirlenmişti. Daha sonra 2011 yılında Türkiye istatistik kurumu tarafından yapılan bir istatistikte engelli yurttaşlarımızın toplamı nüfusumuzun %6,9'u olarak tespit edildi. Bu son rakamı esas alacak olursak nüfusumuzun yaklaşık 6 milyonluk kısmı engelli yurttaşlarımızdan oluşmaktadır. Engelli yurttaşlarımız sosyal devletin koruyucu şemsiyesi altında olması gereken,  sosyal devletin bütün gücünü yönetmesi gereken bir kesimidir.  6 milyona ulaşan engelli vatandaşlarımızın içerisinde otizmli birey sayısı yaklaşık 1 milyon 250 bin kişidir. Otizm hepimizin bildiği gibi doğuştan itibaren, ana karnından itibaren, doğduktan sonra 3 yaşına kadar tespit edilebilen nörolojik bir bozukluk, nörolojik bir rahatsızlıktır. Ancak bunun tanı konulması, her şeyden önce ailelerin ve toplumun bu konuda bilgili ve duyarlı olmasına bağlıdır. En büyük mesele bu tanının erken konulmasıdır. Tanı ne kadar erken konulursa otizmli çocuklarımızı o kadar kazanabiliriz. Türkiye'de her 10 kişiden ancak 3 kişi otizm kelimesini duymuş ve bu 3 kişiden sadece 1 tanesi otizmin anlamını biliyor. Dünyada ve Türkiye'de her 68 kişiden birisi otizmli olarak doğarken, Türkiye'de ancak 10 kişiden 1 tanesi otizmin ne olduğunun farkındadır. İşte bu farkındalığı arttırmak, toplumsal hassasiyetimizi ve ilgimizi bu alana yöneltmek toplumun görevidir. “

Müşerref Pervin Tuba Durgut: Beykoz her konuda farkını gösteriyor

Son olarak konuşma yapan AK Parti Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut ise; “Bu engelli diye tanımladığımız bireylerin, çocukların aslında engelsiz olduğuna çok yakından tanıklık ettim. Engelli olan aslında bizleriz. Korkularımız var. Hesaplarımız var. Başka başka engellerimiz var ama onlar çok samimi ve dosdoğru bireylerdir. Onlara sahip olmak bizim eksikliğimiz değil, gerçekten nimet ve kazancımız. Buna canı gönülden inanarak söylüyorum.  Beykoz gerçekten her konuda farkını gösteriyor. Beykoz'da çok fazla zaman geçiriyorum. Görüyorum ki her konuda örgütlü ve bilinçli. Bugün bunu burada müşahede ediyorum.”

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.