Beykoz öngörünümü de imar barışından faydalanıyor

Beykoz öngörünümü de imar barışından faydalanıyor

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif ile Beykoz'da Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırlar imar barışı kapsamına alınıyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan teklif ile Beykoz'da Boğaziçi ön görünüm kabul edilen sınırlar imar barışı kapsamına alınıyor.

TBMM Başkanlığı'na sunulan Karayolları Trafik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde Beykoz'u da yakından ilgilendiren öngörünüm bölgesinde imar barışına ilişkin önemli bir madde de yer aldı.

Meclise gelen yeni torba yasayla Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer alan Beykoz'un bazı mahalleleri de imar barışına dahil ediliyor. Böylece bir önceki yasa değişikliğinde imar barışına dahil edilmeyen Beykoz'un öngörünümde kalan bazı mahalleleri kapsama alındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri, Boğaz sahiline ilişkin imar barışı yasağının devam ettiğini belirterek, sadece öngörünüm bölgesinde denizi görmediği halde barışa dahil edilmeyen bazı yerlerin ilave edildiğini söylediler.

Hanefi Dilmaç ve Yücel Çelikbilek ısrar etti

24 Haziran seçimleri öncesinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Beykoz'a gelmiş ve boğaziçi öngörünümde oturanlara imar barışından yararlanmalarıyla ilgili çalışmanın yeni yasama döneminde yapılacağı müjdesini vermişti. AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek‘in yaptığı ısrarlı girişimler sonuç verdi.

İmar Barışı yasa teklifi görüşülürken kapsam dışında tutulan Boğaziçi Öngörünüm yapıları bu kez yeniden düzenlemeye alındı. Teklifte, “2960 sayılı Boğaziçi kanununda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesine ait kroki ile sınır ve koordinat listesi ekteki şekilde değiştirilmiştir” denildi. Madde ile Boğaziçi'ndeki yapı sahipleri de imar barışı başvurusu yapabilecek.

Buna göre Beykoz'un Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Beykoz Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Kanlıca, Anadolu Hisarı, Yenimahalle, Göksu, Göztepe mahallelerini içine alan binlerce kişinin yaşadığı bölge barışa dahil edilmiş oldu.

İmar barışı kapsamına yeni ilave edilecek bölgeler için 31 Aralık'ta bitecek başvuru süresinin uzatılmasının da değerlendirildiği öğrenildi.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.