Bi yerden mutlaka Beykoz adayı olmam gerekiyordu!

Bi yerden mutlaka Beykoz adayı olmam gerekiyordu!

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu Beykoz Güncel Haber Köşe Yazarları Sofrasına konuk oldu.

Beykoz Güncel Haber, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri öncesinde Köşe Yazarları Sofrasını bir kez daha kurdu. Yaklaşan seçim öncesi Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu Beykoz Güncel Haber köşe yazarlarının sorularını cevapladı.

İmtiyaz Sahibi Fatih Yılmaz'ın ev sahipliğinde gerçekleşen Köşe Yazarları Sofrasına konuk olarak katılan Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu'nun yanı sıra İlçe Başkanı ve aynı zamanda köşe yazarımız olan Şeref Kaçmaz, Süleyman Çalık, Mustafa Babuz, Sadullah Kabahasanoğlu, Sueda Muradoğlu, Mustafa Minga, Özer Güneş ve Adnan Çeliker programa katılan diğer isimler oldu.

Beykoz Güncel Haber köşe yazarlarının sorularını cevaplayan Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti'den istifa etme sebebi başta olmak üzere, Beykoz'un ve Beykozluların sorunları ile bu sorunların çözümü üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz'ın yanında “Bu dönem mutlaka aday olmam gerekiyordu.” diyen Kaşıtoğlu, “AK Parti ve MHP adaylığı olmadı. Saadet Partisi de olmasaydı mutlaka bağımsız aday çıkacaktım.” İfadelerine yer verdi.

Süleyman Çalık

Biraz hiciv, biraz espri, birazda sohbet şeklinde dostane geçen bir program oldu. Bunun sebebi de adayın herkes tarafından yakinen tanınması ve hemen hemen yazarların çoğunluğu ile bir hikayesinin var oluşundandı. 

Benim adaya ilk sorum “Bana göre İmar'dan sonra en büyük sorunlardan biri olan işsizlik ve istihdam konusu ile ilgili Sadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı olarak nasıl bir proje uygulayarak bu sorunu çözmeyi planlayacaksınız?” oldu. Kaşıtoğlu sorunun çözümünde ilk adımı Tokatköy ve Çubuklu benzeri yerlerde olan oto sanayi ile başlayacağını, bununla ilgili de yerini vermeyeceğini ama kuracakları yeni oto sanayi ile yaklaşık 2 binin üzerinde Beykozluyu istihdam sağlayacaklarını söyledi. Beykoz'da faaliyet yürüten ve binlerce personeli dışarıdan ilçemize getiren firmalar ile görüşüp Beykozluya istihdam sağlamayı planladıklarını belirtti.

Bu açıklama üzere Kaşıtoğlu'na “Beykoz'da bu kadar işsizlik varken Beykoz Belediyesine servis araçlarıyla dışarıdan yüzlerce insan çalışmaya geliyor. Sizin de yönetiminde bulunduğunuz belediyede neden bunlara engel olmadınız? Beykoz'da bu kadar işsiz varken dışarıdan Beykoz belediyesine neden personel aldınız?” sorusu ile birlikte “Başkan yardımcılığı döneminde Beykoz'un değeri olan camcılık, dericilik, organik tarım gibi konularda elinizde böyle devasa bir imkan ve hazırda projeler  varken neden yada niye bunları değerlendirmediniz?” ifadelerini kullandım

Sayın Kaşıtoğlu'nun bu sorulara verdiği cevap ve benzetme çok ilginç oldu. “Yirmi belediye meclis üyesi bir başkan yardımcısı etmiyor. Elli başkan yardımcısı da bir belediye başkanı etmiyor. Elimizde olan bir şey değil. Allah nasip ederse Beykoz'u en iyi tanıyan, sorunlarını bilen, her mahallesinde, her sokağında, her caddesinde bir hikayesi olan biriyim. Yarım kalmış hikayemi tamamlamak için aday oldum. Rabbim nasip ederde yetki verdiğinde hepsini tamamlayacağım.”

Sohbet esnasında Kaşıtoğlu'nun anlattığı ilginç anekdotlar da vardı. Mesela dikkatimi çeken bir kaçı şöyle; “Beykoz Spor Kulübü'nün sahası o dönem bir başkan yardımcısı arkadaşımız tarafından zemin etüdü bozuk diye 4 sene oyalandırıldı. Sonrasında pardon oluyormuş diye tekrar çalışma başlatıldı ve bugünkü hale getirildi. Beykoz'un orta yeri olan Çubuklu'da ki Hobi Bahçesi olarak kullanılan araziye Nikah Salonu, alt zeminine de otopark yapalım dememe rağmen yine bir başkan yardımcısının engeline takıldık. Bölgeye Nikah Salonu yerine sağdan soldan gelecek bir iki zengin ve Beykozlu olmayan vatandaşların oyuncağı olan Hobi Bahçesi yapıldı. Bu ve buna benzer bir dünya örnek sayabilirim. Bölgeyi bilmeyen, dışarıdan gelen bürokrat başkan yardımcıları ile çalışırsanız olacağı bu. Ve bu kişiler halen görevlerinin başında.”  

Sueda Muradoğlu

Yazarlar Sofrası programımızın seçim özel toplantılarının ilk konuğu Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu oldu. Bir hayli sıcak ve dostane geçen programımızda benim kendilerine olan sorum eğitimle ilgiliydi. Kendisinden Beykoz'da ilk ve orta dereceli okullarda eğitim kalitesi ve fiziksel koşulların iyileştirilmesi ile ilgili ne gibi projeleri olduğunu öğrenmek istedim. 

Başkan yardımcılığı döneminde bile Beykoz'daki okulların sorunlarıyla yakından ilgilendiğini söyleyen Kaşıtoğlu, şayet başkan seçilirse bu ilgi ve alakayı çok daha üst seviyelere çıkaracağını ifade etti. Beykoz'da öğretmenlerin barınma ile ilgili ciddi sorunlar yaşadığını, bu sebeple de başka ilçe veya şehirlerden atanacak yeni öğretmenler için Beykoz'un cazip bir çalışma alanı olarak görülmediğini söyledi. Öğretmelerin barınma sorununu bir nevi toplu konut projesi ile oldukça uygun fiyata çözeceklerini belirten Kaşıtoğlu, okulda dereceye giren öğrencilerin öğretmenlerine kira ödemelerinde indirime gidileceğini, okullara ücretleri belediye tarafından karşılanacak hizmet elemanları tahsis edileceğini, fiziksel olumsuzluklar içinde olan okullarda da acil çözümler üreteceğinin garantisini verdi.

Özer Güneş

Konuğumuz Sayın Muharrem Kaşıtoğlu'na Saadet Partisi'nden adaylık sürecinin nasıl geliştiğini, sürecin öncesi ve sonrasını sordum. AK Parti'den Beykoz Belediye Başkan Adayı olmak için çalışmalarına sekiz dokuz ay öncesinden başladığını fakat adaylığının mümkün olmadığını görerek kuruluşundan itibaren hizmet verdiği  AK Parti'den istifa ettiğini söyledi. Sonrasında MHP ile adaylık görüşmelerinin olduğunu, o sürecin sonucu da AK Parti ve MHP'nin Cumhur İttifakı kurması nedeni ile olumsuzlukla neticelendiğini ifade etti. Adının geçtiği partilerde resmi olarak başvurusunun olmadığını dile getiren Kaşıtoğlu, yaptığı istişareler sonucunda Saadet Partisi'nden Beykoz Belediye Başkanı Adayı olduğunu samimi bir şekilde açıkladı.

Seçim çalışmalarının nasıl geçtiği ile alakalı soruma cevaben Muharrem Başkan “Arazide vatandaşlarımız ile yaptığımız sohbette projelerimizden ziyade milletimizin geçim sıkıntısı ile alakalı sorunları dinliyoruz. Geçim derdi, ekonomik kriz bir hayli fazla olduğundan çoğu zaman projelerimizin birçoğundan bahsetmeden toplantılarımız bitiyor. Allah'ın izni ve Beykozluların desteği ile 31 Mart'ta kazanan biz ve Beykoz halkı olacaktır. “

Samimi ve dostane geçen sohbetimizde Sayın Kaşıtoğlu'nu Beykoz'un ve Beykozlunun  öncelikli yapılması gereken istihdam, eğitim, imar, ulaşım sorunlarına ve anlatmış olduğu çözümlere bir hayli hakim olarak gördüm. Adaylık süreci kendisine, teşkilatına ve Beykoz'a hayırlı olsun.  

Adnan Çeliker

Saadet Partisi Belediye Başkan Aday Muharrem Kasitoglu ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Tabii Ak Parti Beykoz Belediye Başkan yardımcılığı görevinden ayrılarak Saadet Partisi'nden aday olmasına rağmen halen kafasının karışık olduğunu anladım.

Anlattıklarına göre başkan yardımcılığı görevini yürütürken biri bir şeyler yapmaya çalışırken bir diğer başkan yardımcısının zorluk çıkararak bozduğunu ve bunun sebebini de diğer başkan yardımcılarının bürokrat olmasına bağlıyor.

Başkan yardımcılığı döneminde kalıcı ne yaptın diye sorduğumda yine aynı örneği vererek “Yirmi meclis üyesi bir başkan yardımcısı, elli başkan yardımcısı da bir belediye başkanı etmez. Bütün yetki başkanda. Ben ne yaptıysam yada yapamadıysam başkanın onayı yaptım yada yapamadım.” dedi fakat pek inandırıcı gelmedi.

En son soru olarak sorduğum “Başkan Adayı çıkmak için AK Parti denedin olmadı. MHP denedin olmadı. Saadet Partisi de eğer olmasaydı DSP'den olurmuydun?” sorusuna “Hayır olmazdım fakat benim bu dönem mutlaka aday olmam gerekiyordu. Saadet Partisi de olmasaydı eğer bağımsız çıkacaktım ve yine aday olacaktım” dedi

Yani anladığım kadarıyla Sayın Kaşıtoğlu Saadet Partisi'nin adayı olmaktan çok aday olması gerektiği için aday oldu. Keşke bağımsız çıksaydı da hiç olmazsa benim üç bin, beş bin şahsı oyum var diyebilirdi. Heralde hedefi bu olsa gerek diye düşünüyorum. Tabi her şeye rağmen sevdiğimiz renkli bir kişilik, hoş bir vakit geçirdik.

Sadullah Kabahasanoğlu

Mart 2019 seçimlerine giderken Köşe Yazarları Sofrasının ilk konuğu Saadet Partisinin adayı Muharrem Kaşıtoğlu oldu.

Kaşıtoğlu sohbet boyunca ağırlıklı olarak belediye başkan yardımcılığı yaptığı dönemleri anlattı. Her ne kadar kendisine artık bir belediye başkan adayı olduğunu hatırlatmış olsak ta plan ve projeleri ile ilgili yüzeysel bilgiler vermekle yetindi. Söz nasıl olduysa her sefer Belediye başkan yardımcılığı dönemine geldi. İmar, mülkiyet gibi önemli konularla ilgili sorulara Kaşıtoğlu değil Saadet Partisi İlçe Başkanı Şeref Kaçmaz cevap verdi. Onu da ayrı bir haber olarak Beykoz Güncel Haber'de okuyabilirsiniz. Kaşıtoğlu'nun bu anlamda soyunduğu görevi içselleştiremediğini gördüm. Sohbetin sonunda Kaşıtoğlu “ben bu dönem bir şekilde aday olmalıydım” şeklinde itiraf niteliğinde kullandığı ifadeyle sohbetin seyri konusundaki soru işaretlerini de kaldırmış oldu.

Mustafa Minga

Köşe yazarları soframızın bu sefer ki konuğu Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu idi. Çok sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen programım zaman zaman yazar arkadaşlarımızın zor sorular ile köşeye sıkıştırdığı Muharrem Kaşıtoğlu'nun gayet rahat ve ikna edici cevapları ile sürdü. Kaşıtoğlu'nun kendinden emin duruşu ve özgüveni ile belediye başkanlığına hazır olduğu anlaşılıyordu. Benim başkana sorum ‘Başka bir partinin büyükşehiri kazanması halinde Beykoz belediye başkanlığı ile çalışma uyumunda sıkıntı yaşanır mı?' ve ‘Seçim vaatlerinizde bulunan Beykoz'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi konusu' idi.

İlk soruya Sarıyer belediyesi örneğini vererek kendisinin ve ekibinin de başka partili bir başkan ile uyum sorunu yaşamayacağına söyledi. Hatta tam tersi özellikle planların hızlı geçtiğini belirtti. İkinci sorum olan Beykoz'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi konusu ile ilgili de tarım ve hayvancılığa son derece elverişli olan, yıllardır bu konunun ihmal edildiği, kendilerinin Beykozluları da bu işin içerisine dahil ederek ‘Tarım ve hayvancılık kooperatifi ‘kuracaklarını, hem istihdam alanı oluşturacaklarını hem de Beykozluya Beykoz'un ürettiği ürünleri uygun fiyata sunacaklarını anlattı.

Başkanın tatmin edici bu konuşmalarına ek olarak Beykozlunun da beklediği, Beykoz'un en büyük ihtiyacı kapsamlı nikah salonu/kültür merkezinin de projelerinde yer aldığını ve yerinin hazır olduğunu bildirdi. Ben Muharrem Kaşıtoğlu'na ve tüm belediye başkan adaylarımıza başarılar diliyorum.

Mustafa Babuz

Soru: Beykoz'da bağımlılıkla mücadelede daha önceki uygulamalı projeleri fiilen yerine getirmeyip imza kampanyası başlatarak kendi politikanızı yaptınız.  Bu süreçte sokakta heba olan çocukları düşündünüz mü? İmza kampanyanız fayda sağladı mı?

Cevap: Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı iken Belediye Başkanı Yücel Beyin de desteği ile 90 kişi civarında bonzai kullanan bağımlı tespit ettik. Acil durumda olan 20 kişiyi tedavi ettirebildik. Bu çok zor ve masraflı bir iş ancak % 2 başarılı olabilme ihtimali var. Özellikle çevre ve aileler dikkatli olmalı tedaviden sonra kişi küçük bir işaret ile her şeye yeniden başlıyorsun. Bu yüzden gençlerin uğraşacağı spor ve istihdam alanı oluşturmak gerekiyor. Cezaların artırılması için başlattığımız imza kampanyası konusu mecliste sesimizi duyurmak içindi. Bunu yaptık ve TBMM gündemine taşıdık. Diğer parti vekillerinin de ilgisini çekti, komisyon oluşturuldu bekliyor.

Soru: Devlet imkanları ve meclis üyesi sayısının artması için nüfusun 250 bini geçmesi gerekirken yaklaşık 5 bin kişi yine Beykoz'dan kaydını memleketine aldırdı. Önümüzdeki dönemde bu konuda bir yaptırımınız olacak mı?

Cevap: Bunlar her dönem oluyor. Bazı kişiler sadece akrabaları muhtar olsun diye nüfus kaydını aldırıyor. Bunda muhtarlık maaşının etkisi var. Aslında bu konuda kaymakamlık önlem almalı fakat belediye başkanı olursam uygun bir dille uyaracağım ona göre de gereğini yapacağız.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.