Çanakkale Şehitler Abidesi Camiine Beykoz eli değdi!

Çanakkale Şehitler Abidesi Camiine Beykoz eli değdi!

Beykozlu Mimar Bayram Çevik tarafından yapılan Şehitler Abidesi Cami'nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle gerçekleştirildi.  

Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Çanakkale Şehitleri Abidesi'ne yeni bir camii daha kazandırıldı. THY OPET Havacılık Yakıtları A. Ş. tarafından Beykozlu Mimar Bayram Çevik'in şirketi olan Pafika Mimarlık'a yaptırılan Şehitler Abidesi Cami'nin açılışı gerçekleştirildi.  

Çanakkale Savaşı kahramanları anısına yapılmış olan Şehitler Abidesi ile aynı ismi taşıyan cami, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle ibadete açıldı.

Çanakkale Savaşı'nın geçtiği tarihi alandaki bölgede inşa edilen 175 metrekarelik cami yaklaşık 3 ayda tamamlandı. Caminin yapımına, Çanakkale Şehitler Abidesi'nin bahçe kısmında bulunan kadın ve erkek mescitlerinin, ziyaretler sırasında ihtiyaçlara cevap veremeyecek hale gelmesi yüzünden karar verildi.

Aynı alana inşa edilen caminin tasarım sürecinde bölgenin doğal dokusu ve mevcut ağaçlar korunarak peyzaj düzenlemesi yapıldı. Ayrıca kot geçişlerinde engelli vatandaşlar için rampalar oluşturuldu. Mihrap, minber, müezzin mahfili, vaiz kürsüsü ve benzeri öğeler; geleneksel zanaatçılar eliyle, geleneksel malzemeler ile oluşturuldu.

Çanakkale'deki ilk ahşap camii

Cami tavanı ise Selçuklu mimari sanatı olan çıtakari ahşap kaplama tekniğiyle tasarlanarak inşa edildi. İnşasında 250 metreküp sarıçam ahşabı kullanılan caminin minaresi, Antalya'dan getirilen limra taşından yapıldı. Caminin geri kalan kısmı tamamen ahşap olarak tasarlandı. Caminin dış cephesi ise aşı boyasıyla renklendirildi. Yalı camilerinden esinlenerek tasarlanan cami, aynı zamanda Çanakkale'deki ilk ahşap camidir.  Caminin kapalı ibadet alanı; Harim 120 metrekare, Mahfil 35 metrekaredir. Yarı kapalı ibadet alanı son cemaat yeri ise 35 metrekaredir.  Abide ile aynı mevkide bulunan caminin 280 kişilik kapasitesi bulunuyor.

Geçtiğimiz yılda da, bölgeye yine THY OPET tarafından Alçıtepe Camisi kazandırılmıştı. Eceabat ilçe merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan Alçıtepe köyünde 15 bin metrekare arazi üzerine konumlandırılan cami, 7 ayda tamamlanmıştı. Yine tasarımı ve uygulaması Pafika Mimarlık tarafından yapılan Eceabat Şehitler Camisi inşaatı devam etmekte olup üç ay sonrada hizmete açılacaktır, yine tasarımı Mimar Bayram Çevik'e ait olan Çanakkale merkezde yapılmak üzere 4'üncü cami projesi de hediye edilmiştir.

Cami projeleri Pafika Mimarlığın hediyesi

Geçen hafta tasarımı Mimar Bayram Çevik tarafından yapılarak hediye edilen Şile, Alacalı köyü cami ve külliyesinin de temeli atıldı. Böylelikle Beykozlu Mimar Bayram Çevik'in gönül projeleri diye tabir ettiği cami projeleri 18'i buldu. Cami projelerinin Pafika Mimarlığın hediyesi olduğunu söyleyen Mimar Çevik “Beykoz'un imzasını Allah nasip ederse inşallah tüm Türkiye hatta yurtdışında birçok projede göreceğiz.” İfadelerini kullandı.  

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.