Beykoz'un 600 yıllık dev çınarı yeniden yeşermeye başladı

Beykoz'un 600 yıllık dev çınarı yeniden yeşermeye başladı

Beykoz'da 2 yıl önce devrilen 600 yıllık dev çınar ağacı, kök salıp yeniden yeşermeye başladı.

Beykoz Anadolukavağı'nda 2017 yılında yağmur ve rüzgâr nedeniyle meydana gelen olayda 600 yıllık çınar ağacı camideki vatandaşların namazda olduğu bir vakitte Midilli Ali Reis Camii üzerine devrilmişti.

Beykoz Belediyesi tarafından camii ve çevre düzenleme çalışmalarının yanı sıra Park Bahçeler Müdürlüğü'nce ihya edilen 224 cm çapında ve 30 metre boyunda ‘Anıt Ağaç' niteliğindeki tarihi Midilli Ali Reis çınarına, devrildiğinden itibaren kök besleme, budama ve kaldırma çalışmaları yapılarak müdahale edilmişti. Yerine oturtulmadan önce ise kazı işlemiyle mevcut yerinden daha öne kaydırılan ağaç, alt kısmı 4 kamyon toprak ile desteklenmiş ve hendek açılarak oturtma işlemi çalışmaları yapılmıştı.

Normal şartlarda yeşermesi güç olan nice anılara ve geçmişe tanıklık eden çınar ağacı, yapılan bu çalışmalarla kök salıp yeşermeye başladı.

Murat Aydın: “Kültürel miraslarımızı gelecek nesillere bırakmak, önemli görevlerimizden”

Geçmiş ve gelecek arasında kurulacak köprünün büyük önem taşıdığını kaydeden Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın: “Anıt ağaçlar, doğanın kendilerine bahşettiği uzun ömürlerinden ötürü geçmişi geleceğe bağlayan kıymeti tartışılmaz zenginliklerimizdendir. Ülkemiz, kültürel ve bilimsel değerler bakımından doğal zenginliklere sahip. Beykoz'da da Midilli Ali Reis gibi pek çok anıt ağacımız var. Doğada yaşayan en yaşlı ama sessiz tarihçiler olan anıt ağaçlar geçmiş döneme ait pek çok bilgi verir bizlere. Toplum belleğini diri tutan bu tür kültürel miraslarımızı koruyarak gelecek nesillere aktarmak, önemli görevlerimizdendir. Kimbilir asırlarca nelere şahitlik etmiş olan bu ağacımızın yeşerdiğini görmek beni çok mutlu etti.” dedi.

Anıt ağaç niteliğindeki dev çınar ağacı, Midilli Ali Reis Camii'nin bahçesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.