100 yıllık Agave Kaktüsü Beykoz da da çiçek açtı

100 yıllık Agave Kaktüsü Beykoz da da çiçek açtı

UNESCO dünya mirası listesine alınan ve 100 yıla kadar süren ömrü olan 'Agave Kaktüsü' Beykoz'da da çiçek açtı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nce (UNESCO) dünya mirası listesine alınan ve 100 yıla kadar süren ömrü boyunca bir kez, ülkemizin çeşitli yerlerinde görülen 'Agave Kaktüsü' Beykoz'da da çiçek açtı.

Ülkemizin özellikle güney bölgelerinde yol kenarlarında rastlanılan, Kavacık Fatih Parkı Korusu'nda metrelerce büyüklükte çiçek açan 'Agave Kaktüsü' vatandaşlar tarafından ilgi odağı oldu. UNESCO dünya mirası listesinde bulunan 'Agave Kaktüsü' ne 100 yıl bitkisi veya ‘Sabır Çiçeği' de deniyor. Başta Meksika olmak üzere Amerika, Hindistan ve Akdeniz bölgesinde yetişen agave kaktüsü, tüm ömrü boyunca bir defa çiçek açmasıyla biliniyor.

Farklı bitkiyi görmek isteyen ilçe sakinleri Kavacık Fatih Parkı'na giderek fotoğraf çekimi yapıp bitkiyi inceleyebilecek.

Agave Kaktüsü:

Tüm yaşamı boyunca iri etli yapraklarında, sadece bir kez açacak çiçek için besin biriktirir. Sapıyla birlikte yaklaşık 10 metre uzunluğundaki çiçeğin ömrü tam olarak bilinememektedir. Hayatı boyunca bir kez çiçek açan agavenin yaşamı çiçek açtıktan sonra kuruyarak sona erer.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.