Sarı-kırmızı çoraplar giyen bir Orhan Veli

Sarı-kırmızı çoraplar giyen bir Orhan Veli

Beykozlu Orhan Veli'nin 'tel'e okuduğu 22 şiirini, 62 yıl sonra okurlarıyla buluşturan kız kardeşi Füruzan Yolyapan, şairin bilinmeyenlerini anlattı.

36 yaşında hayata veda eden Türk şiirinin ustası Beykozlu Orhan Veli Kanık’ın, 62 yıl sonra kendi sesinden tel tekniğiyle kaydettiği 22 şiirini Yapı Kredi Yayınları 'Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti' kitap ve CD şeklinde yayınlandı.

Şairin 88 yaşındaki kız kardeşi Füruzan Yolyapan, ağabeyini Akşam'a anlattı:

Orhan Veli nasıl birisiydi?
Dürüst ve medeniydi. Kimseye kötü kelime konuştuğunu duymadım. Anneme, babama da itaatkardı. Aramızda 10 yaş vardı ama bana baba ve arkadaştı da. İyi olmamı, kişiliğimi ona borçluyum. Bana 'fırfırım' derdi. Onu kaybettiğimde dünyam söndü.  Çok şakacıydı. Maddi sıkıntı içindeydi. Buna rağmen çok neşeliydi. İnsanlar etrafında fır dönerlerdi.

Bilinmeyen yönlerinden de bahseder misiniz?
Çok yönlüydü. Tiyatroya meraklıydı. Beykoz'daki evin bahçesine sahne kurar, delikanlılarla birlikte komşulara Molier'in oyunlarını oynarlardı. Küçükken arkadaşlarım geldiği zaman bize de Karagöz-Hacivat oynatırdı. Uçurtma yapma meraklısıydı.

Birtakım sözleri şiirlerine de yansımıştır: 'Bir uçurtma yaptım telli duvaklı, kuyruğu ebem kuşağı renginde / Bir salıverdim gökyüzüne gökyüzünü gördüm.' Balık tutmaya da meraklıydı. Yaşadıklarını yazıyordu. Futbol severdi. Koyu Galatasaraylıydı. Bir sürü sarı-kırmızı çorapları vardı.

Ses kayıtları ne zaman kaydedildi?
Arkadaş toplantılarında. Ben yoktum. O kayıtları değerlendirmek benim için imkânsızdı. Kendisindeki kasetleri Orhan Boran gönderdi. Orijinali 'ince tel' evde duruyor. Sonradan bu sesi değerlendirelim dedim.

Şimdiye kadar neden beklediniz?
Şiirlerinin kasette yayınlanmasına gönlüm razı değildi. 'Koy bir Orhan Veli de dinleyelim' diyenler çıkar diye korktum. Sonra yok olup gitmesini de istemedim.

Şiirlerini nasıl yazıyordu?
Şiirlerini oturup yazdığını hiç bilmem. 'Yeni bir şiirim var' derdi, yazılmış olarak gösterirdi. Onları zihninde hazırlıyordu. Son şiiri 'Aşk Resmi Geçidi' ise öldükten sonra cebinden bir kağıda diş fırçasına sarılı olarak çıktı.

Kadınlarla arası nasıldı?
Aşkları hakkında konuşmak istemem. Bizim aramızda böyle şeyler pek konuşulmazdı. Ama çok çapkın birisi olduğunu söyleyebilirim. 'Aşk Resmi Geçidi' şiirini Nahid Hanım diye birisine yazdığı söylenir. Ama gerçekten öyle birisi var mıydı yoksa hayalindeki kadın mıydı bilmiyorum.

Nedir sizce Orhan Veli'yi ölümsüz kılan?
Nurullah Ataç, üç şairden bahseder. Nazım Hikmet, Yahya Kemal, Orhan Veli. Üçü de şiirde yenilik yapmış insanlar. Diğerleri için şiirdeki değişiklikleri anlatır, Orhan Veli için 'şiirin içini değiştirdi' der. 'Olmayacak, yazılmayacak, günlük hayattaki kelimeler Orhan Veli'nin ölümsüzlüğüdür' der. Ağabeyimin kullandığı Türkçe eskimeyen, anlaşılır bir dil. Şimdi bir ilkokul öğrencisine verseniz şiirlerini anlar. Orhan Veli'yi ölümsüz kılmasının bir nedeni de bu.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.