TBMM'de 2B görüşülürken Beykoz konuşuldu

TBMM'de 2B görüşülürken Beykoz konuşuldu

Beykoz 'un korktuğu başına geliyor. 2B satış fiyatı rayiç bedelin yüzde 70'ine yükseltilirken, taksit süresi 3 yıla çekilebilir.

2B'ler ile üzerindeki binaların satış fiyatı rayiç bedelin yüzde 70'ine yükseltilirken, taksit süresi 3 yıla çekilebşleceği konuşuluıyor. 2B'ler ile ilgili yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlandı.

Tasarı yasalaşırsa birçok vatandaşın yıllardır çıkmasını beklediği bir düzenleme hayata geçmiş olacak. Tasarı, Meclis Tarım ve Orman Komisyonu'nda ele alınırken vatandaşların lehine olabilecek bazı değişiklikler yapıldı.

2B'ler ile bunların üzerindeki taşınmazların hak sahiplerine rayiç bedelin yüzde 70'ine satılması öngörülüyordu. Komisyon bu rakamı yüzde 50'ye indirdi. AK Parti, tasarı Genel Kurul'da görüşülürken vereceği bir önerge ile bu rakamı tekrar yüzde 70'e çekmeyi düşündüğü konuşuluyor.

Bu düzenleme, iktidar partisinde tartışmaya neden oldu. Bir grup, “Bu bedeli vatandaş ödemeyez. Daha sonra ihale ile satışta yapıldığında ‘araziler peşkeş çekildi’ eleştirilerine hedef oluruz” saptamasında bulundu. AK Partili milletvekilleri, bunun muhalefet tarafından da kullanılacağı endişesi yaşıyor. Ancak Maliye Bakanı ve Orman ve Su İşleri Bakanları bedeli düşük bularak itiraz ediyor.

İlk 4 maddesi kabul edildi

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuoyunda 2B olarak adlandırılan Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun Tasarısı'nın ilk 4 maddesi kabul edildi.

AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, 2B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını kaydetti.

VATANDAŞ DEVLETLE BARIŞMAK İSTİYOR

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen orman özelliğini yitirmiş ve 2B arazisi olarak bilinen Hazine arazilerinin satışını öngören tasarının tümü üzerinde yaptığı konuşmada, bu araziler üzerinde yaşayan vatandaşın devletle barışmak istediğini söyledi.

CHP'nin bu konuda verdiği teklife ''2-B barışı kanunu teklifi'' dediklerini ifade eden Hamzaçebi, ''Biz vatandaşı bu araziler üzerinde işgalci saymıyoruz, onlar hak sahibidir'' dedi.

Hamzaçebi, yıllar boyunca kırsaldan büyük kentlere göç eden vatandaşın kendisine ev yapma ihtiyacı duyduğunu kaydederek, ''Beykoz'da fabrikalar var ve oralara onbinlerce insan çalışmak için geldi ancak kalacakları yer yok. Devlet de yer vermeyince o da kendisine ev yaptı. Vatandaş o arazileri para ödeyerek almıştır ve yıllardır da kullanıyor'' diye konuştu.

Orman köylüsünün desteklenmesi gerektiğine işaret eden Hamzaçebi, tasarıda orman köylüsünü destekleyen bir düzenleme olmadığını savundu. Hamzaçebi, Türkiye'de 7 milyon orman köylüsü yaşadığını ve bunların en yoksul kesim olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, bu arazilerin orman köylüsüne rayiç bedelin yarısı üzerinden verilmemesi, bedelsiz verilmesi gerektiğini ifade ederek, ''Onların parasının olduğunu zannetmeyin. Aylık geliri 160 liradır. Bu parayla oraları alamaz. 5-10 bin, onlar için büyük paradır. Burada doğru olan emlak vergisi değeridir, rayiç bedelin yüzde 50'si olmamalıdır'' dedi.

YENİDEN HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK

AK Parti'li Nusret Bayraktar, geçmiş dönemlerden bu yana tapulu mülkü olan ancak tapusu iptal edilen tarım ve yerleşim alanlarının bu tasarıyla yeniden hak sahiplerine verileceğini söyledi.

Bu arazilerin tapularının sahiplerine bedelsiz verileceğini belirten Bayraktar, tasarıyla 2B alanlarından iki katı kadar orman alanı oluşturma şartı getirildiğini bildirdi. Bayraktar, ülkede çarpık yapılaşma ve deprem riski olduğunu kaydederek, 2B arazilerinin satılmasıyla elde edilecek gelirin yüzde 90'ının kentsel dönüşüm alanları için harcanacağını bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise bu tasarıyı desteklediklerini ancak eksikliklerini olduğunu söyleyerek, ''Rayiç bedelin yarısı olmaz, bu düşürülebilir ya da emlak değeri olabilir. Vatandaşlara ödeyemeyecekleri bir rakam çıkarıldığınız zaman ne yapacaksınız? Onun yıllardır kullandığı araziyi elinden alıp başkasına mı vereceksiniz? Rayiç bedeli yüzde 70'e çıkaracakmışsınız. Köylü bunu nasıl ödeyecek? CHP'nin, 'vatandaşla devleti hasım olarak yaşamaktan kurtarıp, hısım yapacak bir kanun çıkartalım, barış ilan edelim' dediği konuyu iktidar doğru değerlendiremiyor. Anayasa Mahkemesi'nden geri dönme durumu var. Suçlamak istemiyorum ama oradan bir şey aldınız mı bilmiyorum ama eksik de çıkartmayalım kanunu'' dedi.

Meclis 17 Nisan Salı toplanacak

Meclis Genel Kurulu'nda, temel kanun olarak görüşülen tasarının 1. bölümünde ilk 4 madde kabul edildi. 4. maddenin kabul edilmesinin ardından oturuma 5 dakika ara verildi. Aranın ardından oturumu açan Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu, komisyonun yerinde olmaması nedeniyle İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında gensoru açılmasına ilişkin önergenin görüşmelerini yapmak için 17 Nisan Salı günü saat 15.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.