Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Ali Emanet Beykoz Güncel'in sorularını yanıtladı!

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet Beykoz Güncel Haber'in sorularını cevaplandırdı.

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet Beykoz Güncel Haber'in sorularını cevaplandırdı. Gazetemiz muhabiri Kerem Sezer'in sorularını cevaplandıran Ali Emanet; yaklaşan…

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet Beykoz Güncel Haber’in sorularını cevaplandırdı.

MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali Emanet Beykoz Güncel Haber’in sorularını cevaplandırdı. Gazetemiz muhabiri Kerem Sezer’in sorularını cevaplandıran Ali Emanet; yaklaşan yerel seçim,2B arazileri, Belediye Başkan adayı ve Beykoz’un sorunlarına yönelik açıklamalarda bulundu.

Röportaj öncesi gazetemiz Beykoz Güncel’e teşekkür eden Başkan Ali Emanet, Beykoz yerel basınında kendilerine en fazla yer veren gazetenin Beykoz Güncel olduğunu söyledi.

2B büyük bir sorun. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

2B büyük bir sorun değil, devasa bir sorun. Beykoz’da 25 bin 500 parsel 2B arazisi var. Beykoz yıllarca ihmal edildi ve son 10 senede büyük bir fakirleşme göstermekte. Beykoz’un bazı yerleri gelişti ama Beykozlu gelişti mi? Bu çok hassas bir konu. Beykozlu geliştirebildik mi? 2B konusu geldiği zaman bu arazi üzerindeki insanlara işgalci dediler. 1 Ekim 2012 tarihinden itibaren MHP olarak sahaya indik. Seçime zaman olmasına rağmen erkenden çalışmalara başladık. Yaptığımız köy ziyaretlerinde, esnaf ziyaretlerinde biz halkı uyardık. Halk bu konuyu pek umursamadı. İktidar bu kadar yapamaz, bu fiyatlar değişir dediler. Biz onlara bu fiyatların değişmeyeceğini söyledik. Sonradan gördük ki fiyatlar yüzde 70 oldu. Rayiç bedel fiyatları yüzde 50’den yüzde 70’e çıktı.

""

Daha sonra mitingler yapıldı. Muhtarlar birliği başta olmak üzere birçok miting yapıldı. Daha sonra yöre dernekleri bir oldular ve fiyatların tekrar gözden geçirilmesi için Beykoz’dan motor kaldırılarak Eminönü’ne gidildi. Burada Milli Emlak’ta görüşmeler yapıldı. Bu fiyatların kabul edilemeyeceğini söylediler ve basın açıklaması yaptılar. Sonuçta ne oldu derseniz, değişen bir şey yok. İlk tebligat 2B ile ilgili Kaynarca Köyü’nde başladı. Ondan sonra diğer köylerde de uygulamalar yapılmaya başlandı. Artık tepki çekmesin diye bir köye veya mahalleye toptan tebligat yapmıyorlar da, üçer beşer tane eve yapılmaya başlandı. Çünkü 1000 kişinin içinden üç kişinin sesi duyulmaz. Geldiğimiz nokta ise uçurumun başı. Vatandaş ben bu parayı ödeyemem diyor. Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımızın bu paraları ödeyemeyeceği bellidir. Beykoz’da yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 80’i  bin lira maaşla yaşıyorlar. Bin lira maaşla yaşayan vatandaşın metrekaresi 300 lira,500 lira gibi paraları ödemesi mümkün değil. Burada yapılması gereken nasıl kanun yapıcı yer Millet Meclisi ise, vatandaşın durumunu da düşünerek buna göre bir kanun yapılmasıdır. Devletinde buradan zarar etmeyecek şekilde, halkın da mağdur olmayacağı bir ortak nokta bulunabilir. Her şeyin bir çaresi vardır, yeter ki istenilsin. Beykoz ve Sarıyer için farklı uygulamalar yapılıyor. Çekmeköy ve benzeri yerlerde imar yapılıyor ama Beykoz ve Sarıyer es geçiliyor. Burada bir samimiyetsizlik görüyoruz. Vatandaş nereye ne yapacağını bilemiyor. Tapusu arsa tapusu ve ne yapacağını bilemiyor. MHP 2B ile ilgili kanun görüşülürken şu teklifi yaptı. Öncelikle 2B’li vatandaşların imarları yapılsın. İmarlar yapıldıktan sonra belediye emlak değerleri veya bunun biraz üstünde fiyatlardan satışlar yapılsın. AK Parti mecliste çoğunluk olduğu için bu teklifimiz kabul görmedi. İmarlar yapılarak 2B arazileri vatandaşa satışa sunulsaydı, burada bir iyi niyet göstergesi olurdu. Bu arazileri imar yaptırmadan, yüksek fiyatla satın al diyorsan burada bir samimiyetsizlik var.

""

Ben bir örnek vermek istiyorum. Beykoz’un bir köyünde bundan 3 ay önce 70 bin metrekare yer satılıyor. 60 lira metrekare fiyatından satılıyor. Toplam 4 milyon 200 bin lira para yapar, eski parayla 4 trilyon 200 milyar. Ondan sonra ne oluyor. Burayı köylüden alan şahıs 3 milyon 500 bin lirasını Milli Emlak’a yatırıyor. Burayı alan şahıs toplam 7 milyon 700 bin lira harcamış oluyor. Burayı alan şahıs burayı bir hafta sonra kaç liraya satıyor? 18 milyon 500 bin liraya bu yeri satıyor. 11 milyon lira kar yapıyor. Buradan rant yapıyor. Bu diğer yerlerde de böyle olacak. Bu yeri alan şahıs  bu arazilerin imarını yaptıracak. Buralarda belediyeye filan gerek yok. Adam alıyor eline planını, projesini Ankara’ya gidiyor ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bu planları onaylatıyor. Sistem bundan sonra Beykoz’da böyle işleyecek. En son canlı örneğimiz Görele Köyü. Bu insanlara yazık oluyor, bu insanlar işgalci filan değil. Biraz evvel verdiğim örnekteki gibi bu araziler ucuz bir şekilde elden çıkacak, bu araziler üzerinden birileri rant elde edecek. Belediye başkanı ben Beykoz’da rant göremiyorum demişti, işte bu rant.

Beykoz’da gördüğünüz sorunlar nelerdir?

Beykoz başlı başına bir sorun. Beykoz’da ulaşım, trafik, otopark gibi sorunlarımız var. Yapılan belediye hizmetleri yetersiz görüyoruz. Yemek dağıtmakla bu işler çözülmüyor. Bu işte içinden çıkılmaz bir hale geldi. Millet dilenci durumuna düşürüldü. Belediyenin böyle bir geliri varsa, muhtarlar kanalı ile beraber mahallelerde ihtiyaç sahiplerine dağıtımı yapılabilir. Dinimiz bir elin verdiğini diğer el görmeyecek diyor. Bunu gece geç saatlerde vatandaşın kapısını çalarsın ve yardım edersin. 2B arazilerinde oturan ve devlet tarafından tespit edilerek fakir olduğu tespit edilmiş vatandaşlarımız var. Ben yerel basının Kültür Merkezi’nde yapmış olduğu yayında Başkan Çelikbilek’e şu soruyu sordum. Bu arazilerde oturan ve devlet tarafından fakir olduğu tespit edilmiş vatandaşlarımız bu arazileri nasıl satın alacaklar. Ben kendisinden net bir cevap alamadım.

""

Ulaşım başlı başına bir sorun. Hafta sonu olduğu zaman Beykoz’da trafik tıkanıyor. Yol kenarlarında birkaç tane market var ve aşırı derecede trafiği etkiliyorlar. Kimseye para kazanmasın demiyoruz ama bir çözüm yolu bulunmalı. Kavacık bir kangren oldu. Sabah ve akşam saatlerinde Kavacık trafiğine girmeyeceksiniz. Bunlara çözüm bulunabilir mi? Bulunabilir.

MHP Beykoz’da neler vaat ediyor? Neler yapacak?

Projesiz eylem olmaz. MHP olarak gördüğümüz en büyük sorunlar; trafik, ulaşım ve otopark sorunu. MHP olarak trafiği rahatlatmakla ilgili olarak bir takım projelerimiz var. Mesela bazı yerleri tek yönlü yapmak ve trafiği rahatlatmak gibi. Otoparklarla ilgili bazı projelerimiz var. Beykoz’da bazı yerlere tünel yapmak gerekiyor. Fakir insanlarımız için bazı projelerimiz var. Beykoz’daki sanatkârlarla ilgili projelerimiz var. Bütün sanatkarları bir araya getirecek projelerimiz var. Beykozlu vatandaşlarımızın hoşuna gidecek projelerimiz var. 10 aydır sahada aktif olarak yer alan parti MHP’dir. Gelişigüzel vatandaşı veya esnafı ziyaret edip, elini sıkıp çıkmıyoruz. Vatandaşlarımızın dertlerini, sıkıntılarını dinliyoruz. Bir hafta bitiremediğimiz ziyareti gelecek hafta devam ediyoruz.

MHP Beykoz, Belediye Başkan Adayı’nı ne zaman açıklıyor?

Bunu sadece MHP’liler ve seçmen merak etmiyor. AK Parti’de çok merak ediyor. Bazı duyumlar alıyoruz. MHP’nin göstereceği adaya göre pozisyon alacakları haberlerini alıyoruz. Bizim adayımız kesinlikle belediye ve belediyeciliği bilen bir kişi olacak. Beykozlular bu konuda rahat olsun. Partililerimiz de rahat olsunlar. En geç Kurban Bayramı’na kadar adayımızı açıklamayı umuyoruz.

""

MHP seçimde partili gençlerden ne bekliyor?

Ülkü Ocakları ve buradaki gençlerimiz, buradaki insanlar tarafından eğitiliyorlar. Burada eğitim veren insanlar doktora sahibi, üniversiteli insanlardan oluşuyor. Biz buradaki gençleri saha elemanı olarak görmemiz mümkün değil. Burası aynı zamanda bir eğitim yuvası. Buradaki gençlerimiz zamanı geldiğinde üzerine düşen vazifeleri yapacaklar. Gençler bizim geleceğimizdir ve onların eğitimli ve donanımlı olmasını istiyoruz.

MHP seçimde Beykoz’da yüzde kaç oy bekliyor?

MHP Beykoz’da kimsenin hayal edemeyeceği bir oy alacak bu seçimde. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Gazetemizin bir tanesi yaptığı ankette MHP’yi yüzde 3 oy ile göstermiş. MHP’nin Beykoz’da ölüsünün yüzde 8 oyu var. MHP geçen seçimde yüzde 15 oy almıştır. Bu küçümsenecek bir oy değildir. O zaman bazı arızalar olmasına rağmen bu oyu aldık. Özellikle benim başkanı olduğum bu dönemde MHP Beykoz’da çok daha sağlam bir yapıya sahip, halkla ilişkileri daha güçlü. Vatandaşımızın ol dediği yerde olmaya çaba gösteriyoruz. SONAR araştırma şirketi yakın bir zamanda bir anket yapmış. Burada MHP oyu Türkiye geneli olarak yüzde 27 olarak gösterilmiş. Bu Beykoz’da daha farklı olacak. Çok ciddi bir seçim olacak. MHP olarak biz buna hazırız. Bu seçimde kazananla kazanamayan arasında çok büyük farklar olmayacak. Çok ciddi bir seçim olacak. MHP dışında buradaki diğer partiler Beykoz’da iktidar oldular. Vatandaşlarımız bu partilerin yerelde neler yapıp yapamadığını gördüler. Vatandaşlar arasında geziyorum ve geçen seçimde başka partiye oy attığını söyleyenler bu seçimde bize oy atacaklarını söylüyorlar. Beykozlu vatandaşlarımız bu sefer MHP’yi denesinler, MHP’nin belediyeciliğini de görsünler. MHP belediyeciliğinde kesinlikle adam kayırmaca olmayacak. Seçim parolası hazır durumda. ‘Beykoz’da bu sefer MHP’. 2B sonrası büyük bir tepki var. Yapılan araştırmada AK Parti seçmenine soruluyor. AK Parti’ye oy vermezsen kime oy verirsin deniliyor. Seçmen MHP diyor. CHP’li seçmene de bu soru soruluyor ve buradan da sonuç MHP olarak çıkıyor. Buradan çıkan sonuç MHP Türkiye’nin partisidir. Bu seçimde AK Parti’li seçmenden ciddi anlamda MHP’ye oy gelecek.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı