Bakan Kurum’dan Beykoz halkını rahatlatan önemli açıklamalar!

Bakan Kurum’dan Beykoz halkını rahatlatan önemli açıklamalar!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediye Başkanlığını ziyaret etti. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediye Başkanlığını ziyaret etti. İstanbul Milletvekili Belma Satır’ın da yer aldığı ziyarette Bakan Kurum, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Muhammed Hanefi Dilmaç ile belediye başkan yardımcıları tarafından karşılandı.

Bakan Kurum, ilk olarak Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ı makamında ziyaret etti. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Kurum, basına kapalı gerçekleşen koordinasyon toplantısına katıldı.

Beykoz Belediye Başkanlığı’nda ilgili kurumların müdürlerinin katılımıyla düzenlenen koordinasyon toplantısında Bakan Kurum, ilçede devam eden imar çalışmaları ve yapımına devam edilen projeler hakkında konuşma gerçekleştirdi.

Bakan Murat Kurum, basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı sonrası, Beykoz Belediyesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Beykoz Belediyesi'nde yaptığı açıklamada, Beykoz’un güzelliklerine güzellik katabilmek, vatandaşların mülkiyet ve imar problemlerine ilişkin çözüm adımları atabilmek adına istişarelerde bulunduğunu vurguladı.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, “Beykoz Çayırımızda ve kentsel dönüşüm alanında yapacağımız düzenlemeyi göreceğiz. Vatandaşlarımızla yerinde istişareler yapmak suretiyle, Beykoz’umuzu daha yeşil yapacağımız adımları atmış olacağız.” dedi.

ÇAVUŞBAŞI VE GÖRELE PLANLARI HAFTAYA TAMAMLANIYOR

Bakan Kurum, “Mülkiyet problemlerine ilişkin daha önce adımlarımızı atmış ve vatandaşlarımıza tapularının teslimleri yapmıştık. Şimdi de tüm Beykoz geneline ilişkin imar planı çalışmalarını buradaki doğal dokuyu koruyarak ve korunması gereken alanları, tarihi yapılarımızı gün yüzüne çıkaracak adımı attık. Bu çalışmaları büyük bir hassasiyetle yürütüyoruz. Çavuşbaşı ve Görele mahallerinin içinde bulunduğu 4 bin 100 hektarlık alanda ETBAR çalışması yani Sit Derecelendirme Çalışmasını tamamlamıştık. İmar planı çalışmalarımızda son safhaya geldik. İnşallah önümüzdeki hafta Çavuşbaşı ve Görele mahallelerimizin imar planlarını onaylayacağız. 50 bin vatandaşımızı ilgilendiren imar problemlerini çözeceğiz. Bu konuda Beykoz Belediyemizin ve Bakanlığımızın çok hassas bir çalışma yürüttüğünü söylemek isterim.” ifadelerini kullandı.

KARLITEPE İMARI AĞUSTOS AYINDA BİTİYOR

Beykoz’daki imar çalışmalarını etaplar halinde yürüttüklerini söyleyen Kurum, “Gümüşsuyu ve Karlıtepe bölgemizde ayrıntılı jeolojik etütlerimiz yapıyoruz. Yerleşime uygun alanları, korunması gereken alanları bir bir tespit ediyoruz. Gümüşsuyu ve Karlıtepe bölgesinde 214 hektarlık bir alanda çalışmalarımızı yürütüyoruz. 8 bin 200 vatandaşımızı ilgilendiren bu çalışmayı ağustos ayı itibariyle neticelendirip imar problemleri ile ilgili sorunlarında çözmüş olacağız.” şeklinde konuştu.

MART 2022’DE BEYKOZ’UN İMAR SORUNU KALMAYACAK 

Bakan Kurum, Beykoz’un geneli için ETBAR çalışmalarını ekolojik temelli yürütüldüğünü belirterek, “Bilimsel çalışmalarımızla bir yandan ilçemizdeki yeşil alanların doğal yapısını koruyacak diğer yandan vatandaşlarımızın imar ve mülkiyet problemlerini çözecek adımlarımızı atıyoruz. Beykozlu vatandaşlarımızın, İstanbul’umuzun merakla beklediği çalışmaları yılsonu itibariyle tamamlıyoruz. Beykoz’un genelinde tarihi alanlarımız ve sit alanlarımız korunacak. İmar problemlerini 2022 yılının ilk çeyreğinde, mart ayına kadar tamamlayıp vatandaşlarımızın önünü açmış olacağız. Beykoz’un siluetine yakışır bir yapılaşma ve yine vatandaşlarımızın bu noktada can ve mal güvenliği riskini ortadan kaldıracak adımları atacağız. 2023 yılına girerken Beykoz’umuzda bu noktada hiçbir problem kalsın istemiyoruz.” dedi.

TOKATKÖY PROJESİ ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTECEK 

Tokatköy’deki riskli yapılara dair konuşan Bakan Kurum, “Tokatköy’de riskli alan ilanını yaptık ve vatandaşlarımızla görüşmelerimizi başlattık. Bu çerçevede 660 hak sahibi vatandaşımız var. Doğal yapıya uygun zemin artı 4’ü geçmeyecek bir proje hazırladık. İhalemizi ağustos ayı itibariyle yapıyoruz.” dedi ve şöyle devam etti;

“Bölgede Beykoz’a yakışacak, oradaki riskli yapılarda oturan vatandaşlarımızın can güvenliği riskini ortadan kaldıracak adım yine Bakanlığımız, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüz ve Emlak Konut Genel Müdürlüğümüz eliyle atıldı. Ağustos ayı'nda inşatlarımıza başlayarak önümüzdeki yılsonu itibariyle tamamlayıp, vatandaşlarımıza teslim etmek üzere sürecimizi yürütüyoruz. Bu süreçte vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde, yine onlara kira ve taşınma yardımı yaparak hiçbir şekilde mağduriyet söz konusu olmadan, el birliği içeresinde süreci yürüyoruz. Tokatköy’deki vatandaşlarımıza sözlerimiz vardı. Bu sözü tutmanın mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyor olacağız.”

BEYKOZ ÇAYIRI MİLLET BAHÇESİ OLUYOR 

Bakan Kurum, Beykoz Çayırı’nın İstanbul ve Beykoz için çok önemli bir alan olduğunu kaydederek, ”Burada hemen hemen bütün İstanbulluların hatıraları var. Korunması gereken doğal sit alanımız, tescilli ağaçlarımız, tescilli yapılarımız var. Aslına uygun tescilli yapıları ve ağaçların korunduğu, Beykoz Çayırımızın korunduğu, herkesin hatıralarının yeniden canlanabileceği çok önemli düzenlemeyi Beykoz’a ve İstanbul’a kazandırıyor olacağız. Buradaki yeşil alan miktarını artıyoruz. Toplamda 80 bin metrekare alanı 100 bin metre karelik bir alana çıkararak bütün İstanbul’a hizmet edecek çok önemli bir düzenlemeyi, Beykoz Millet Bahçesini, İstanbul’umuza ve Beykoz Çayırına kazandıracağız. Buranın ismini Beykoz Çayırı Millet Bahçesi olarak düşünüyoruz. Gencinden çocuğuna, kadınından yaşlısına kadar herkesin hatıralarının yeniden canlanabileceği, ağaçların korunarak gelecek nesillere aktarılacağı, tescilli yapıların restorasyonun ihyasının yapılacağı, vatandaşlarımızın şenlik içerisinde halaylar çekeceği, coşkuyla, birlik beraberlik ruhu içerisinde bir yaşam alanı oluşturacağız." şeklinde konuştu.

Projenin ihalesinin ekim ayı itibariyle gerçekleşeceğini vurgulayan Murat Kurum, "Projeyi önümüzdeki yıl tamamlayarak İstanbul ve Beykoz’a armağan edeceğiz. Bu açıkçası bizim önemsediğimiz yeşil alan miktarını Beykoz’da daha da arttırmak için attığımız bir adımdır. Bu çerçevede süreçlerimizi yürüyoruz olacağız.” diye konuştu. 

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Ünal

  Ağustosta bitecek denilen Karlıtepe imar uygulamasına ne oldu acaba? Aralık ayına geldik ama hala kimseden en ufak bir beyanat yok. Buna ne demeli şimdi?

 • Fikret Kaya

  Baklacı mahallesinin tapu sorunu ne olacak

 • Beykoz Sevdalısı

  Eskiden beykozlu beykozda kalacak diyen ve gerçekten bunu samimice diyen bir belediye başkanı vardı.Şimdi ise 20 yıldır her türlü desteği aldıkları oysa oy cansa can kansa kan(15 temmuz desteği) halkı umursamayan bir başkan ve akp yöneticileri var.Dertleri buraya imarı çıkarıp halkın elinden bu yerleri yok pahasına alıp rantlarına rant katmak allah bunlara fırsat vermesin

 • fatih

  Gecen seçimden önce kaç tane toplantı yaptılar panolar astılar Tokatköy şehri Sitare projesi geliyor dediler.Büro actilar orada elemanın tekini calistirip bizim vergimizle maaş verdiler.Bakan Kurum 2018 de geldi aynı şeyleri söyledi seçim oldu Beykoz'da oylari aldılar panolar kalktı proje unutuldu.Bunların oy için söyleyemecekleri yalan yok.Baskın seçim geliyor.İstanbul un diğer ilçeleri her konuda Beykoz'u solladı.Anadolunun herhangi bir ilçesinden daha az yatırım yapıldı ilçemize.Ak parti Beykoz halkini çantada keklik gordugu için yatırım yapmıyor.Nasil olsa bize verirler diyor.Beykoz halkı gözünüzü açın 20 yıldır iktidardalar çivi cakmadilar.Acarlarda havuzlu villasında oturan cemaat liderlerinin dediklerine inanmayın.Sohbetlere Mercedesle gelen hocalara inanmayın.Bu gazete dahil biz yapmak İBB izin vermiyor diyen gazetelere inanmayın.20 yıldir iktidardalar ibb onlardayken ne yaptılar?Sokağa pek çıkmıyorlar ama gördüğünüz akp liye size oy yok diyin belki o zaman bu kadar rahat olmazlar

 • M.Oğuz Toktekin

  Murat Aydın başkanımızı ve bakanımız Murat Kurum beye teşekkür ediyorum. Çalışıyorlar ve sözlerini yerine getiriyorlar.

 • Metin AYDIN

  Beykoz'un Beykoz'lularda kalması için ne gerekiyorsa yapın ya da gidin. Ne bu zamana kadar (Özal Hariç) bir eylem yapan var ne de çözüm üreten! Herkes kesesinin peşinde. İkamet edenler oy zamanı vatandaş sonrası işgalci. Asıl işgalci çözüm üretemeyen yöneticilerdir.

 • Celal TOZAN

  Sayın Bakanım ve Belediye Başkanım 2B bedellerini ödeyip tapumuzu alıp şükredip rahatlarken şimdi Çengeldere Mahallesinden geçecek demiryolu için evlerimizin istimlak edilmesi gündeme geldi . Diken üstündeyiz lütfen hızlı trenin ve tirenlerin şimdi olduğu gibi Marmarayı kullanmalarını lütfen sağlıyarak evlerimizin istimlak edilmemesini sağlayın. Lütfen bize sahip çıkın lütfen

 • Erhan

  Ne olacaksa olsun artık yeter. 40 senedir tapu bekliyoruz. Kendi evimizde misafir gibi oturuyoruz. Kendi evimdebtadilat için bile izin almam gerekiyor neymiş efendim Taaa uzaktan boğaz görüyormuş

 • Seda Yazıcı

  Beykoz çayırını rahat bırakın millet bahçesi falan istemiyoruz,kime sordunuz da nefes aldığımız tek yeşil alanı saçma havuzlar, heykeller vs ile dolduracaksınız.. çocuklarımızın top oynadığı uçurtma uçurduğu,halkin piknik yaptığı tek alandır çayır.. Kesinlikle istemiyoruz..!!!!! Boşuna ihale yapmayın..

 • Özlem Korkmaz

  Etbar sit derecelendirmeyi neye göre yaptınız, herşeyimizi verdiğimiz yerimizi arsamızı sit ilan ediyorsunuz, O zaman bana neden 2b den tapu verdiniz, neden o kadar para ödedim, tapumu aldım. Şimdi tutmuş sit ilan etmişsiniz. Kimseye duyurmadan sit ilan ettiniz. Biz zamanında itirazımızı yaptık, itiraza cevap bile gelmedi. Fatih mahallesi neye göre sit ilan edildi.

 • Oktay Taşkın

  Yine bir seçim öncesi vaadler vaadler. İcraatı görmeden bunlara inanmak çok zor. Ne hikmetse bunlar hep seçimler öncesi oluyor ve sonrası hüsran. Siz önce Beykoz derelerine akan kanalizasyonları halledin. Nerede bir rant varsa o bölgeler hemen imara açılıyor. Çavuşbaşı ve Karlıtepe gibi. Takip edin görürsünüz burada hangi müteahhitlerin ve şirketlerin zengin olacağını. Üç senedir Şirindere mevkinin kanalları bitmedi. Hani söz vermiştiniz. İşinize gelen yerleri apar topar çözmeyi çok iyi beceriyorsunuz ama. Sonuç istiyoruz. Derelerin ıslahı, diğer mahallelerin imar sorunu ne olacak.

 • Filiz Ülgü

  Merhabalar,biz Goksuda oturuyoruz.Bogaz ongorunumdeyiz.Adimiza tapulu arsamiz icin imar barısindan faydalanmak için yapı kayıt belgesi ödemesi yaptık.Bir sure sonra bu olayın iptalini öğrendik.Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Bu durumda olanlarin mağduriyetine nasıl gidebilecek.

 • Kemal

  Bizim ruzgarli bahce için gene tapu sorunu gündemde yok. Bizim tapu olayı bitmedi yeni mahalle vs daha çok var.

 • BANU İNAL

  Merhaba bu güzel çalışmaları alkışlıyorum ancak Göksu mah Baruthane sokakta bulunan Baruthane parkının önüne bir adet hız kesici talebim neden gerçekleşmiyor anlam vermekte zorlanıyorum çünkü buradan geçen arabalar o kadar hızlı geçiyor ki bir kazayı önlemek varken malesef Gözardı ediliyor ! Sizlerden ricam çocuk parkının önüne acilen bir hız kesici yapılması umarım bir kaza olmadan çözüm getirilir. Kazasız sağlıklı günler dilerim

 • Zafer Turan

  Yalıköy mahallesi ön görünüm etkilenme çalışmaları imar çalışmaları ne olacak Beykoz un en eski mahallesi hala devam eden tapu sorunu niye çözülmüyor Bir Ak partili olarak soruyorum dedem babam ben ve çocuklarım bu mahallede büyüdü niye hala mağduruz

 • İnci

  Çubuklu mahallesi hidiv kasrı caddesi girmeyen yerler imara açılmayacak mı

 • Kemal KAPTAN

  Beykozun kendisi istanbulun oksijen deposu beykozlu beykozda kalmayacak projelerden aman ha aman aklınızdan bile geçirmeyiniz !!!!

 • Engin şit

  Anadoluhisarı yeni mahalle için bir düşünceniz varmı kentsel dönüşüm, tapu düşünceleriniz yada imarsız yerler için bir proje düşünüyormusunuz TEŞEKÜR ederim

 • Muhammet

  Taze yem; Mart 2022 Beykoz çok bakan gördü Yeni Yalan dinlemeyecek

 • Tevfik

  Merhaba Fatih mahallesi ne durumda imar çalışmaları devam ediyormu

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.