Başkan Aydın Beykoz'un 4,5 yılını anlattı

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 4,5 yıllık hizmet ve yatırımların özetini geçerek İBB’nin ilçede 4,5 yıldır hizmet konusunda hangi adımları attığını sordu.
  • 5.10.2023 19:06:05

Beykoz Belediyesi Meclisi, "2024 Mali Yılı Bütçesi" ile "2024 Yılı İdare Performans Programı"nı oy çokluğuyla kabul etti.

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın 4,5 yıllık hizmet döneminde verilen hizmetleri ve ilçenin geleceğine yönelik çalışmaları anlattığı toplantıda belediye başkan yardımcıları ve 25 müdürlükte görevli birim müdürleri de hazır bulundu.   

BEYKOZ’A 5 YILDA 15 YILLIK HİZMET

Mecliste “5 yılda 15 Yıllık Hizmet” sözüyle yapılanları kapsamlı bir sunumla anlatan Başkan Murat Aydın, ilçenin yüz akı marka çalışmalardan Beykoz Sahil Düzenlemesi, Beykoz Millet Bahçesi,  Beykoz Millet Sofrası, Kavacık Millet Kıraathanesi, Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, BEYSEM, spor hizmetleri, ilçeyi güzelleştiren meydan ve prestij yol düzenlemeleri ve sosyal tesisler hakkında bilgiler verdi.  

“2 YILDIR BEKLİYORUZ”

Başkan Murat Aydın, sorulan sorulara cevap verdi ve ilk olarak Riva Deresi’nde ıslah ve temizlenme konularına değindi.

Aydın, “Islah konusu Bakanlık ile yaptığımız protokol gereği Beykoz Belediyesi’nde, kirleten unsurları ortadan kaldırma ile ilgili konu İBB’de. Protokol çerçevesinde biz zaten hareket ettik, projeler tamamlandı. Projelerin başlanması ile ilgili süreç İSKİ’nin kirliliği gideren çalışmaları yapmasından sonra başlayacaktı. Hatta İBB Başkanımız Bozhane’ye geldi, konuştuk bu meseleleri. Kirlilik ile ilgili konular şu tarihe kadar hallolacak. Biz de dedik ki biz ıslah ile ilgili konulara başlayacağız. 2 yıldır bekliyoruz. Düne göre bugün Riva daha kirli. Çünkü orada başlanmış olan yatırımlar tamamlanmadı.” dedi.

İBB 4,5 YILDIR NE YAPTI?

Murat Aydın, CHP grubuna, Beykoz’un yüzde 60’ının yaşadığı bölgelerde imar planları konusunda yetki ve sorumluluk sahibi olan İBB’nin 4,5 yıldır hangi adımları attığını sordu.

“İBB HİÇBİR ADIM ATMADI”

Başkan Aydın, “Göksu, Göztepe, Anadolu Hisarı’ndaki Gerigörünüm Etkilenme’deki planlara burada hep beraber evet dedik mi? Dedik. Burada o planların çıkması konusunda mutabık kaldık mı? Kaldık. İBB’de sizin grubunuz Millet İttifakı grubu neden hayır dedi? Onun için çıkmıyor, onun için planlar diye sorun var. Beykoz’un Gerigörünüm Etkilenme Bölgesi’nde İBB’nin yetki alanı içerisinde hiçbir adım atılmadı. Çünkü iş sahiplenilmiyor.” diye konuştu.

Aydın, İBB’nin 3 yıl önce Rüzgarlıbahçe’de başlattığı kaldırım düzenlenmesinin de hala yarım durduğunu, işin bitirilmediğini ekledi.

“İBB İZİN VERMEDİ”

Başkan Murat Aydın, Onçeşmeler ve Yalıköy arasındaki bölümü düzenlemek için sözlü ve yazılı olarak İBB’ye çeşitli müracaatlarda bulunduklarını fakat İBB’nin 22.11.2022 tarihinde yolladığı yazı ile işin yapılmasını izin verilmediğini, engellendiğini vurguladı.

“8 SAAT ÇALIŞARAK İŞ BİTER Mİ?”

“Çayır’daki Cumartesi Pazarı ile ilgili de kaç kez söyledik. Ya da siz yapın dedik. Bir şekilde yapılsın sahildeki dağınıklık ortadan giderilsin.” diye konuşan Başkan Aydın, Merkez’deki alt yapı çalışmasına değinerek “Şimdi orada yine güzel bir çalışma, gerekli bir çalışma ama bir iş böyle mi yapılır? 8 saat çalışarak iş biter mi? Gün 24 saat değil mi? Biz uykumuzda bile bu işlerle ilgileniyoruz. Şu kadar zaman oldu neden bitmedi bu iş? Niye bilgilendirme olmadı? Yapılan işlerin artısı İBB’ye eksisi Beykoz Belediyesi’ne. Doğru düzgün bir tabela konulmaya bile imtina ediniyor. Cesaretle çık ben bu işi yapıyorum de. Neden sahiplenmekten çekiniyorsunuz yaptığınız işi?” dedi.

“NEDEN DUYURULMADI İNSANLARA?”

Başkan Aydın, “Geçen hafta İBB, ‘Tour Of İstanbul’ diye birçok ülkeden gelen takımların bulunduğunu, bizim Beykoz Belediyesi Continental Bisiklet Takımı’nında bulunduğu bir yarış düzenlendi. Teşekkür ediyoruz böyle bir organizasyon yapıldığı için ama duyursana. Bu yarışın yapılacağı yerde trafik kilitlenecek vs. Biz bin kişinin katıldığı organizasyonlar yapıyoruz. Burada 130 kişi var. Kilitlediniz Beykoz’u. Neden duyurulmadı insanlara? Neden korkuyorsunuz? Neden çekiniyorsunuz? Çünkü ucundan tutuluyor. İnanın bütün işler böyle yapılıyor. –mış gibi.” şeklinde konuştu.

“YAPILMADAN YAPILMIŞ GİBİ ANLATILAN İŞLER VAR”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Aralık 2022’de paylaştığı “Beykoz İçin Çalışıyoruz” adlı videoya değinen Başkan Aydın, “Hatta hiç yapılmadan yapılmış gibi anlatılan işler var. İBB Başkanı’nın kendi hesabından paylaştığı bir video var. Videoda yapılmış, bitmiş bir kapalı otoparktan bahsediliyor. Acaba dedim Yaşam Merkezi’nin altına bizim yaptığımız otopark görüntüsü mü? Baktık o da değil. Ama Beykoz’a otopark yaptık. Vb. şuraları ıslah ettik, şu projeler yaptık. Nerede bu otopark? Ben bulamadım. Yapılmayan işi yapılmış gibi sunmak, anlatmak son derece yanlıştır. Aynı şekilde imar planını yapmıyorsun.” dedi.

“RİVA’YA RUHSAT VEREBİLİR HALE GELİYORUZ”

Aydın, “4,5 yıl önce henüz mülkiyet problemleri tam çözülmeği için Doğal Sit Alanları’nda Riva’da yüzde 2’lik bir kısmın imarı vardı. Şuan yüzde 100’ün imarı var. Hayaldi gerçek oldu. Birçok kısımda ruhsat verebilir hala geldik. 3-5 ay içerisinde tamamına ruhsat verebilir hale geliyoruz.” diye ekledi.