Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Belediye 2019'a kadar bütün arsaları elinden çıkaracak

Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantılarının son oturumunda gündemi arsa alımı ve 2.etap planlar oluşturdu.

Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildi

Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantılarının son oturumunda gündemi arsa alımı ve 2.etap planlar oluşturdu.

Beykoz Belediye Meclisi Ocak ayı olağan toplantılarının son oturumu Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek başkanlığında gerçekleştirildiToplantıya AK Parti meclis üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu, Manolya Demirören Tekin, Emin Yavuz, Furkan Köse, Bayram Çevik, Şahin Emanet, İskender Öz ve M.Hanefi Dilmaç ile CHP Meclis Üyesi Süleyman Kılıç katılmadı.

Yoklamanın ardından bir önceki toplantı tutanağı oy birliği ile kabul edilirken gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Sinan Çıtlak, Osmanlı İmparatorluğu’nun 719.yıldönümü olan Osmanlı Haftası dolayısı ile bir konuşma yaptı. CHP Meclis Üyesi Gülay Demirel de Enerji Haftası’na dair sürdürebilir enerji kaynakları ve tasarruf tedbirleri hakkında bir konuşma gerçekleştirdi.  

Gündem dışı söz alan bir diğer isim olan CHP Meclis Üyesi Mehmet Gürel, belediye tarafından Riva’da alınacak arsa ile ilgili son gelişmeleri ve Çubuklu’da mahkemelik olan Yüksel İnşaat’ın şantiye kurması hakkında bilgi istedi. Riva’da almayı düşünülen arsanın kısa zamanda sonuçlanacağını söyleyen Başkan Çelikbilek, Çubukulu’da ki konu hakkında sözü Belediye Başkan Yardımcısı Salih Elmas’a bıraktı. Elmas yaptığı açıklamada yürütmeyi durdurma kararının bir üst mahkeme tarafından iptal edildiğini ve inşaat yapılmasında bir sıkıntı olmadığını söyleyerek “Proje, Çevre ve Şehircilik İl Başkanlığında karara bağlanacak ve ruhsat verilecek. Oraya da şantiye ofisleri kuruluyor.” dedi.  

Meclisi siyasi arenaya dönüştürmeyelim

CHP Grup Başkanı Aydın Düzgün de gündem dışı söz alarak son dönemde belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmasını eleştirerek; “Belediye başkanlarımız sorgusuz sualsiz içeride yatırıyor. Kimi belediye başkanları görevden el çektiriliyor. Ne olursa olsun hata yapan belediye başkanı ile ilgili kararı onları seçen halk vermesi lazım. Beşiktaş belediyesi ile ilgili verilen kararı son derece yanlış ve yanlı buluyorum.” ifadelerini kullandı. Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek cevaben yaptığı konuşmasına önce CHP Beykoz İlçe Başkanı seçilen Aydın Düzgün’ü tebrik ederek başladı ve “Aydın beyden bir ricam var. Burada görev yaptığı sürece sadece meclis üyeliği yapsın. Çünkü onun muadili olan ak parti ilçe başkanı burada yok. Burasının siyasi arenaya dönüşmesine eminim ki Aydın beyde müsaade etmeyecektir.“ ifadelerini kullandı.

Aydın Düzgün: Yeşil alan konuta dönüştürüldü belediyeye satılıyor

Gündem dışı yapılan konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildiğinde “Kentsel Yenileme Projelerinde Toplu Konut olarak değerlendirilmesi amacıyla Beykoz İlçesi, Paşabahçe Mahallesi, 889 ada 47 parsel 40 pafta sayılı taşınmazın Belediyemizce satın alınması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu” hakkında Aydın Düzgün söz aldı. Düzgün “Belediyemiz Soğuksu’da bir arsa satın almak istiyor. Burayı daha önce satın alan kişi hangi tarihte satın almış ve o zaman ki imar durumu neydi acaba komisyondaki arkadaşlar bunu araştırdı mı? Bildiğim kadarıyla bu kişi arsayı aldığında burası yeşil alandı. Son planlarda değişiklik yapılarak konut oldu. Ve şimdi bu arsayı belediyemiz toplu konut yapmak için satın almak istiyor. Bu arsayı satan kişi bir mütahit.  Bu adam bilmiyor mu inşaat yapmayı da bu yeri satıyor.  Belediye zor bela topladığı 24-25 milyon gibi bir parayı bu arsaya vereceğine çok daha güzel yerlerde hazineden alınabilecek bir sürü yer var.  Hiç olmaması gereken bir yerden arsa alınarak toplu konut yapılacak olması bana çok anlamsız geldi. Bu teklifin geri çekilerek yeniden düşünülmesini istiyoruz.” dedi.

Yücel Çelikbilek: Aynı imar şartlarına haiz yer getirin hemen alalım

Düzgün’ün konuşmasının ardından söz konusu rapor hakkında konuşan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de şunları söyledi; “CHP’nin görevi iyi bir şeyi yaptırmamaktır. Tokatköy’de toplu konut yapmak isteğimiz yerle ilgili halen daha bakanlıkla uğraşıyoruz.  Bizim halka verdiğimiz sözü bir şekilde  yerine getirmemiz gerekir. Sizlerede burada söylüyorum. Alacağımız yaklaşık 5 bin metrekare arazidir. İmar şartlarını düşünürsek 90 metrelik en az 100- 150 civarı sosyal konut çıkacaktır. Aynı şeyi Riva’da da yapmak istiyoruz.  Biz Beykoz’da belli sayıda sosyal konutu yapmak için bu adımları atıyoruz. Aynı minvalde, aynı imar şartlarına haiz kazanımı olan yer getirin onu da hemen alalım. Burada da Riva’da da iki ay içinde inşaata başlayabilirim. Beykoz’da dönüşüm başladığında insanlarımızın kalacağı yer lazım olacak. Yarın Tokatköy veya Çubuklu projesi başladığında bu sosyal konutlara ihtiyacımız olacak.”

2019’a kadar bütün arsaları elimizden çıkaracağız

Başkan Çelikbilek sözlerinin devamında; “2019 sonuna kadar belediyenin elinde bulundurduğu ve üzerinde vatandaşın oturduğu bir metrekare arsa bırakmayacağım. Hepsini hak sahiplerine satacağım. Hiç kimse bundan sonra hangi siyasi parti olursa olsun halkın karşısına çıkıp size tapu vereceğim dedirtmeyeceğim.” İfadelerini kullandı

Yapılan konuşmaların ardından Kentsel Yenileme Projelerinde Toplu Konut olarak değerlendirilmesi amacıyla Beykoz İlçesi, Paşabahçe Mahallesi, 889 ada 47 parsel 40 pafta sayılı taşınmazın Belediyemizce satın alınması hakkındaki Hukuk Komisyonu Raporu CHP grubunun red verirken AK Parti grubunun oyları ile kabul edildi.

2. Etap planlar meclisten geçti 

Bir diğer gündem maddesi olan, Çubuklu, Kanlıca’nın bir kısmı, Göksu Mahallesi’nin bir kısmı, Yenimahalle’nin bir kısmı ve Göztepe Mahallesi’ni kapsayan “Boğaziçi Alanı 1/1000 Ölçekli Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesi Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı 2.Etabı” da oy birliği ile kabul edildi. Belediye meclisi tarafından onaylanan imar planı görüşülmek ve onaylanmak üzere İBB meclisine ardından Anıtlar Kurulu’na oradan da Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na gönderilecek. Bu kurumların ardından tekrar İBB Meclisi’ne gelecek olan plan onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek.

Diğer gündem maddeleri de görüşülerek kabul edildi

Meclis genel kurulu, gündemde yer alan diğer maddeleri de görüşerek aşağıdaki şekliyle karara bağladı.

İlçemizde bulunan 45 mahallemizin Muhtarlıklarına hizmetlerin iyileştirilmesine yönelik nakdi yardım yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle,

İlçemiz sınırlarında ihtiyacı olan mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının bakım ve onarımlarının Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğünün bütçe kodundan yıllara sari olarak yapılması hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle,

Şahinkaya Mahallesi 376 ada 1 parsel ve 506 ada 3 parsel sayılı taşınmaz üzerinde yapılması planlanan Okul Projesi hakkındaki Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu oy birliğiyle meclisten geçti.

“Beykoz İlçesi, Tokatköy Mahallesi, Gazi Serdar Karakullukçu Çıkmazı isminin Şehit İzzet Taş Çıkmazı olarak değiştirilmesi hakkındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğünün teklifi” ise İBB’den geldiği şekilde Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu’na oy birliğiyle havale edildi.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.