Beykoz ‘Kanlıca’ ismi nereden geliyor?

Beykoz’un 45 mahallesinden biri olan “Kanlıca” isminin nereden geldiği konusunda farklı rivayetler var.
  • 27.09.2023 16:53:27

Beykoz’un günümüzde dahi müstesna semtlerinden biri olan Kanlıca, İstanbul Boğazı sahilinde, Emirgan’ın karşısında, Anadoluhisarı ile Çubuklu arasında yer alıyor.

İSTANBUL’UN HAVASI EN TEMİZ SEMT

Kanlıca'nın ismi konusunda çeşitli rivayetler vardır ama en çok kabul göreni zamanın Osmanlı sultanlarından biri bir gün emir vererek İstanbul'un havası en temiz semtinin bulunmasını ister. 

Nasıl ölçüleceği konusunda ise vezirlerinden yardım ister.

Vezirlerden biri her semte kanlı et bulunan direklerin asılmasını ve en geç bozulan etin olduğu direğin havası en temiz semt olacağını söyler.

Sultan emir verir ve Kanlıca büyük arayla birinci olur ve Osmanlı Sultanı bu semte Kanlıca ismini verir.

MEHTAP ŞENLİKLERİ

Osmanlı dönemlerinde tulumbacılarıyla nam salan Kanlıca’nın önünde Bülbül Deresi’nin ağzındaki koy ise özellikle de 19.YY’da bülbül dinlenen mehtap şenlikleri ile hatıralarda yer edinmiş.

Koy, artık unutulmaya yüz tutan dalyanlara da ev sahipliği yapmış bir zamanlar.

KANLICA CAMİİ

Kanlıca Meydanı’nda yer alan Gazi İskender Paşa Camii ise I. Süleyman ve II. Selim dönemlerinin devletin ileri gelenlerinden "Mağusa Fatihi" olarak tanınan Gazi İskender Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kanlıca Camii olarak da bilinir.

İskender Paşa’yı (Çelebi) tarihi dizilerden de hatırlarsınız. Dizide Pargalı İbrahim’in, Sultan’ı dahi hiçe sayacak kadar cüretkârlıkta, en büyük rakibi olarak gösteriliyor.

Caminin yakınında Çelebi’nin türbesi ve bir muvakkithane hâlihazırda mevcut aşhane, mektep ve hamam ile asırlık ağaçlar ise yol çalışmaları dolayısıyla erken Cumhuriyet döneminde yıkılmış.

YALILARI

Koya adını veren Şeyhülislam Bahai Efendi Yalısı 19. yüzyılda yanmış olsa da Ali Paşa, Sadrazam Saffet Paşa, Rukiye Sultan, Yağlıkçı Hacı Reşit Bey, Hekimbaşı Salih Efendi, Sadrazam Hüseyin Paşa, Sadrazam Halil Ethem Paşa, Marki Necip Paşa, Manolya Yalısı zikredilmeye değer yalıların başında geliyor.