Beykoz'a Koronavirüs Mezarlığı tartışması büyüyor

Beykoz'a Koronavirüs Mezarlığı tartışması büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) koronavirüsten ölenler için Anadolu Yakası'nda mezarlık alanı olarak Beykoz Çavuşbaşı Mahallesi’ni belirlemişti.  Mahalle sakinleri mezarlığın önünde toplanması üzerine bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri vatandaşları mezarlığın önünden uzaklaştırdı.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı artınca İBB Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Beykoz’da Çavuşbaşı Baklacı Mezarlığı'na definler başlatıldı. Ancak durumu öğrenen Çavuşbaşı Baklacı Mahallesi sakinleri mezarlığın yerleşim yerlerine yakın olduğunu belirterek önlem alınmasını istedi.

YERLEŞİM ALANI İÇİNE DEFİN NİÇİN YAPILIYOR?

Mahallede oturan ve bölgede yerleşim yerleriyle okullar olduğunu ifade Abdurrahman Öz, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası için defin yeri olarak Çavuşbaşı belirlenmiş. Çevreye baktığınızda burası bir yerleşim alanı. Ben burada yaşayan bir vatandaşım. Burada okullar var. Bu okullarda çocuklar eğitim görüyor. Burası bir cadde. Caddenin hemen altı mezarlık. Bu sakıncalıysa bu kadar yerleşim alanı içine defin niçin yapılıyor? Niye rahatsızız? Bir tehlike olmasa bu insanların da aile mezarlıkları vardır. Demek ki bir sakınca ve problem var" dedi.

MEZARLIK GİRİŞİNDE ÇEVİK KUVVET EKİPLERİ BEKLİYOR

Baklacı mahallesi sakinlerinin mezarlığın önünde toplanması üzerine bölgeye gelen çevik kuvvet ekipleri vatandaşları mezarlığın önünden uzaklaştırdı. Çevik kuvvet ekipleri Baklacı Mezarlığı girişinde beklemeye başladı. Öte yandan mezarlığın arka tarafında ormanlık bölgede bir iş makinesinin çalıştığı görüldü.  

TABUTLA DEFİN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Edinilen bilgiye göre de ya tek kullanımlık tabutlar kullanılacak ya da tabutla toprağa verilecek ki genelde de tabutla defin gerçekleştiriliyor. Eğer aile mezarlığı tabutla define uygunsa aile mezarlığına da defin olabilir. Fakat İstanbul'da  ayrılan bu iki mezarlığa defin yapılıyor.

DAHA SONRA TAŞIMA OLACAK MI?

Salgın tamamen geçtikten sonra definlerin başka bir mezarlığa taşınması mümkün olabilir görüşü hakim. Definde herhangi bir izolasyon kullanılmıyor. Kireç vs gibi. Fakat defin sadece görevliler tarafından yapılıyor, aileden, yakınlardan kimse bulunmuyor.

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.