Beykoz’a metro projesi hayal oldu!

Beykoz’a metro projesi hayal oldu!

Beykoz’un diğer ilçelere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla uzun yıllardır dile getirilen Üsküdar –Beykoz metro projesi hayal oldu.

Trafik ve zorlu ulaşımın rahatlatılması amacıyla Beykozlular tarafından yapılması istenen metro hattıyla ilgili bir vatandaşın sorusuna İBB Raylı Sistemler Proje Müdürlüğü’nce verilen yanıtta, metro hattının ancak 2024 sonrası tasarım çalışmalarının değerlendirilebileceği cevabı verildi.


İLK 5 YILDA YAPILACAKTI 

Uzun yıllardır metro beklentisiyle hayal kuran Beykozluların isteği yıllar sonrasına ertelendi. Yerel seçimler öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim kataloğunda yer alan ve ilk 5 yılda yapılacağı belertilen Üsküdar-Beykoz metro hattının 2024 sonrası değerlendirmeye alınacağı ifade edildi. 

EKREM İMAMOĞLU’NUN SEÇİM VAADİ 

Beykoz’un diğer ilçelere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla uzun yıllardır dile getirilen Üsküdar –Beykoz metro projesi hayali başka bahara kaldı. Beykoz’da yaşayan Ercan Atay isimli vatandaş, İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim döneminde vaad ettiği projeler arasında yer alan metro hattıyla ilgili bir gelişme olmayınca CİMER’e yazı yazdı. 

İBB: 2024 SONRASI DEĞERLENDİRİLECEK

İstanbul’un en yoğun yolcu ve araç trafiğinin olduğu Kavcık mevkiinde herhangi bir metro çalışması olup olmadığını sordu. CİMER tarafından İBB Raylı Sistemler Proje Müdürlüğü’ne iletilen talebe verilen yanıtta, “İstanbul´un gelecekteki nüfus, istihdam değerleri ve yolculuk özellikleri değerlendirilerek ulaşım yatırımlarının belirlendiği Ulaşım Ana Planı öngörüleri doğrultusunda raylı sistem hatlarının yapımına yönelik proje çalışmaları yapılmaktadır. Gelinen süreçte kaynakların kısıtlılığı dikkate alınarak İstanbul genelinde talebin yüksek olduğu diğer ulaşım hatlarına ağırlık verildiğinden dolayı, söz konusu Beykoz-Üsküdar metro hattı tasarım çalışmalarına 2024 sonrası süreçte değerlendirilecektir.” cevabı verildi.

Facebook yorumları

Site Yorumları

 • Ali Muratoğlu

  Vaat veriliyor, söz veriliyor, sözünde durulmuyor. Hizmet alınmıyor. Millet yine de savunuyor. Çok ilginç bir halk gerçekten. Birisi "Beykoza metro yapılmaz, akepe teşkilatısınız" demiş. Belediye başkanı 5 yıl içinde yapacağız diyor, adam yapılamayacağını iddia ediyor, üstüne suçu haber sitesine atıyor. Olay Beykoz'a verilen sözün tutulmaması. Halkın kandırılması. Partisi yok bu işin.

 • Ercan ATAY

  Bu haberi blogumda ben yayınlamıştım. Bu soruyu İstanbul Valiliğine sordum. Oda IBB'ye yönlendirdi. Beykoz'da çoğu kişi metro geleceğini söylemişti. Bununla ilgili 2015, 2018 ve 2019'da haberler çıkmıştı. 23 Şubat 2019'da Beykoz Belediye Başkanı Adayı Murat Aydın bizim dönemimizde metro başlayacak demişti. Fakat aradan yıllar geçti. Herkesin dilinde metro. Fakat işin aslını öğrenmek istedim. Bende CİMER'den sordum. Gelen cevabı kamuoyu ile paylaştım. Durum budur. Bu arada benim herhangi bir siyasi parti ile bir bağım yoktur. Amacım Beykoz'da yaşayan birisi olarak bilgi edinme hakkımı kullanmaktır. Bu bilgiyi de sizinle paylaşmaktır.

 • Gökhan Erdoğan

  Beykozdaki imar sorununu AKP çözdümü de şimdi buna laf atıyorlar? Kaç yıldır çivi çakamıyoruz. Metro gelse ne gelmese ne...

 • Ayşe

  Beykoz Murat başkanımızın emekleriyle her geçen gün daha da güzel bir ilçeye dönüşüyor ve bu dönüşümden bir Beykoz’lu olarak son derece memnunum.. Metro çalışmasına gelince yapılan hizmetlere konmasını çok iyi bilir kendileri..hadi imkan var yapsında görelim !

 • Ali veli

  Ne akp'nin ne de chp'nin yapacağı projeydi 5 yıl sonra da kim ibb başkanlığını alırsa alınsa yapılmayacak çünkü yapılması mantıklı değil olası tarihi buluntular yüzünden yapılması kesintiler uğrayacağında yapılması çok uzun sürer. 2019 akp yapılması planlanan ihalesini bile yapmadı.

 • İsmail kulaç

  Ekrem neyi yapmışki, buraya metro yapacaksadece hazır metroları açtı diycem onuda beceremiyor zaten. Kimse 5yıl hizmet beklemesin. Bunların genlerinde hizmet yok.

 • Esma

  Beykoz da bulunan fabrikalara sahip çıksaydınız bu kadar silik bir ilçe olmazdınız

 • Erkin Aktaş

  Karsıt görüşlü arkadaslar badi Ekrem,Ekrum,Ekrem Yunanoglu diye lakap takmışlar.Hem adama Rum Yunan diyin hem hizmet bekleyin

 • Hakan YILMAZ

  Sayın beykoz güncel akepe ilçe başkanlığı gibisiniz maşallah. Beykoz a metro yapmak için nüfusun en az 1 milyonun üzerinde olması gerekir,otobüs ile dahi beykoz dan 30 bin kişi ise gidip geliyor emekli ve işsiz ler ilçesi beykoz. Bu manşeti 30 senedir istanbul u yöneten akepe ye atsaydiniz keşke. Artık özgür basın olun şeffaf olun çok ayıp.

 • Mustafa çajır

  Beykoza kinse hiznet yapmadı yapmaz da. İstanbulda son 15-20 yılda adı olmayan ilçeler doğdu bütün alt yapıları yapıldı bütğn hiznetler bu ilçelere bigitt. Beykoz 20 sene önce beyse şimdi de aynı istanbulun en güzel ilçelerinden biri olacakken istanbulun en gözde varoşlarından biri oldu maalesef.

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.