Beykoz Cam Müzesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor

Beykoz Cam Müzesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor

Milli Saraylar koleksiyonundan özenle seçilen 1500 eserin yer aldığı Beykoz Cam ve Billur Müzesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılıyor. 

Milli Saraylar koleksiyonundan özenle seçilen 1500 eserin yer aldığı Beykoz Cam ve Billur Müzesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ziyarete açılıyor. Selçuklu, Memlük, Osmanlı ve Avrupa camlarının modern müzecilik donatılarına sahip 12 salonda sergilendiği Müze, sanat dünyasına armağan niteliğindedir.

Cumhurbaşkanlığı idaresindeki Milli Saraylar tarafından düzenlenen müzede Selçuklu'dan günümüze cam sanatını anlatan tarihi eser, obje ve ürünler yer alacak. Beykoz Korusu içinde yaklaşık 400 dönüm arazi üzerinde bulunan Tarihi Abraham Paşa Köşkü'nde yer alan müzede ağırlıklı olarak Milli Saraylar'ın envanterine kayıtlı eserler yer alacak. Bin 400 metrekarelik kapalı alanı bulunan köşk, dönemlerine göre 13 sergi salonuyla düzenlenerek ziyarete açılacak.

Camın hammaddesiyle başlayan yolculukta Selçuklu ve Osmanlı saraylarından eserler ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. Ayrıca çeşm-i bülbül yapımını anlatan bir video gösterilecek. Mekânda cam ustalarının alın terine karışan pipolar, makaslar, kalıplar ile çeşitli cam yapım aletleri de yer alacak. 

 

Facebook yorumları

Yorum Yaz

Dikkat: Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan sadece yazan sorumludur. Sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.