Güncel Beykoz Haberleri
Beykoz Güncel

Beykoz 'Cumhurbaşkanlığı Sistemi'ne 'Evet' dedi

Beykoz halkı resmi olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifine 'evet' dedi.

Sürekli krizler üreten parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı sisteminin getirilmesini öngören referandum için Beykoz baş

Beykoz halkı resmi olmayan sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişikliği teklifine ‘evet’ dedi.

Sürekli krizler üreten parlamenter sistem yerine cumhurbaşkanlığı sisteminin getirilmesini öngören referandum için Beykoz başta olmak üzere Türkiye dün sandık başına gitti. Beykoz’da katılım oranının yüzde 90’ları bulduğu oylama sonrasında zaferi kucaklayan AK Parti ve MHP’nin önü çektiği ‘evet’ cephesi oldu.

Resmi olmayan referandum sonuçlarına göre Beykoz’da yüzde 53,13 ‘Evet’ yüzde 46,87 ise ‘Hayır’ oranı çıktı.

İŞTE KESİN OLMAYAN SONUÇLAR:

Seçmen Sayısı: 185 bin 732

Sandık Sayısı: 472

Açılan Sandık: 472

Katılım Oranı: %89,23

Açılan Sandık: % 100

EVET: % 53,13 (86 bin 737)

HAYIR: % 46,87 (76 bin 506)

Geçersiz Oy: 2 bin 491

Geçerli Oy: 163 bin 243

İŞTE YENİ SİSTEMİN KAZANDIRDIKLARI

Türkiye dün gerçekleşen referandumda tarih yazdı. Millet ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ değişikliğine ‘evet’ dedi. İşte yeni sistemin getirdikleri:

Yargı yetkisinin ‘Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanacağına’ hükmü ‘Bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır’ şeklinde değiştirildi.

– 2019 seçimi ile bundan sonra TBMM vekil sayısı 550 değil 600 olacak. Bu tarihe kadar Cumhurbaşkanı ve TBMM görevine devam edecek. Seçilme yaşı 25’ten 18’e indi.

-6 ay içinde TBMM yeni içtüzüğünü çıkaracak. Hâkimler Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri 30 gün içinde seçilecek. Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kaldırıldı. Sivil mahkemelerle yargıda birlik sağlandı.

-Cumhurbaşkanı, bugünden itibaren parti üyesi ya da yöneticisi olabilecek.

-TBMM seçimleri 4 yıldan 5 yıla çıktı. Aynı gün hem Meclis hem Cumhurbaşkanı farklı sandıklarla seçilecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50’nin üzerinde oy alan aday çıkmazsa ikinci tur yapılacak.

-Cumhurbaşkanı isterse partisine üye olabilecek. Bir kişi 5 yıllığına en fazla iki kez Cumhurbaşkanı olabilecek. Son genel seçimde yüzde 5 oy alan siyasi partiler ile 100 bin seçmen Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebilecek.

-Cumhurbaşkanı yürütmenin başı olacak. Başbakan olmayacak. Cumhurbaşkanı, yardımcılarını ve bakanları atayıp görevden alabilecek. Üst düzey bürokratları atayacak.

-Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisi ile ilgili konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkartacak. Kararname ile kanunlarda farklı hükümler varsa kanunlar uygulanacak.

-Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanet suçundan yargılanabiliyordu. Değişiklik ile Cumhurbaşkanı hakkında bir suç işlediği iddiasıyla TBMM’de 301 milletvekilinin imzası ile soruşturma önergesi verilebilecek. Yapılan gizli oylamada 360 kabul oyu çıkarsa soruşturma komisyonu kurulacak. 400 vekilin oyu ile Yüce Divan’a sevk edilecek.

-Cumhurbaşkanı tarafından Bakan ya da Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanan kişi milletvekili ise vekilliği düşecek. Cumhurbaşkanı Meclis seçimlerinin yenilenmesi kararı verebilecek. Bu kararı verirse kendi görevi de sona erecek ve yeniden Meclis ve Cumhurbaşkanı seçimleri gerçekleşecek. TBMM ise 360 oyla erken seçim kararı alabilir.

-Cumhurbaşkanı OHAL kararını Meclis onayına sunabilecek. Meclis de OHAL süresini kısaltma, uzatma veya kaldırma yetkilerini kullanacak.

-Cumhurbaşkanı bütçesini hazırlayıp TBMM onayına sunacak. Meclis, onay vermezse yeni bütçe kabul edilene kadar bir önceki yılın bütçesi yeniden değerleme rakamlarına göre arttırılarak tekrar yürürlüğe konulacak.

-Sıkıyönetim uygulaması Anayasa’dan çıkartılıyor. Devlet Denetleme Kurulu’na TSK’yı denetleme yolu açıldı ve Jandarma Genel Komutanı MGK üyeliğinden çıkartıldı.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İletişime Geç!
Whatsapp İhbar Hattı
Whatsapp İhbar Hattı